Disainikeskus 2014: Fookuses eksport ja avaliku sektori disainiteadlikkuse tõstmine

08. jaanuar, 2014

dkaart-470x320Eesti Disainikeskusel täitus eelmisel aastal juba viies tegutsemisaasta, mille läbivateks teemadeks olid disainieksport, D-kaardi mobiiliäpp ning disainikasutuse toetamine ettevõtluses ja avalikus sektoris.

 

Juba möödunud aasta algas väga edukalt – Londoni moenädala raames toimunud International Fashion Showcase’il tõi nelja disaineri väljapanek Eestile võidu.  Eesti väljapanekul Horse Hospitalis esitlesid oma värsket loomingut neli Eesti disainerit: Kadri Kruus, Kristina Viirpalu, Karl Annus ja Kristian Steinberg. Näituse kujunduse autor oli Helen Sirp. Tunnustus tõi disaineritele rohkelt meediakajastust nii Eestist kui ka välismaalt ning sündinud on ka juba esimesed reaalsed kontaktid ja kokkulepped.

Disainiekspordi teemale keskendus ka Disainikeskuse 5. sünnipäeva üritustesari “Disain välja”, mis koondas ühise nimetaja alla rahvusvahelise konverentsi, Eesti ja Saksa disainerite näituse ning abilaua ideekonkursi, mida viidi läbi koostöös Hollandi ühe vanima disainipoega Vos Interiors.

Sügisel korraldas disainikeskus koos EASiga Eesti disainerite osalemise Põhja-Euroopa suurimal paadimessil Hanseboot. Lisaks tootedisainifirmadele Ulaelu ja Extery tutvustati messil ka teenusedisainiettevõtte Brand Manuali loodud universaalset väikesadamate mudelit.

Disainikasutuse toetusprogrammide suunal on aasta paistnud silma üha suureneva hulga ettevõtjate poolest, kes leiavad ise üles Eesti Disainikeskuse ja tulevad teadliku sooviga hakata strateegiliselt disaini rakendama. Disainiveduri toetusprogrammiga on liitunud väga erineva tegevusvaldkonnaga ettevõtted – elektriprojekteerimisest ja plastijäätmetest ehitusmaterjali tootmisest, rahvusmustriga tekstiilitoodete tootmiseni.

Läbi aasta on kestnud ja arenenud ka Disainibuldooseri projekt, mis sai stardipaugu 2012. aasta kevadel. Disainibuldooseri programmis osalevad 10 disainijuhist ja ettevõttest koosnevat koostööpaari. Projektid on täna täpsustunud ja selgema kuju võtnud, mõned neist ka muutunud. Aprillis 2014 saab projekt konverentsi näol väärika lõpu ning kümme ettevõtet esitlevad koostöös disainijuhtide ja disainimeeskondadega loodud tulemusi, olgu need siis uued tooted, teenused või ettevõtte sisemised protsessid. Samuti toome Disainibuldooseri lõpuürituseks Eestisse Soome tunnustatud disainiauhinna Fennia Prize rändnäituse.

Üks disainikeskuse vanimaid ja nähtavamaid projekte Tallinna Disainikaart jõudis eelmise aasta suvel järgmisele tasemele – andsime välja tasuta mobiilirakenduse D-kaart, mis on nii turistide kui ka tallinlaste poolt rohket kasutust leidnud. Loomulikult jätkub järgmistel aastatel ka paberkaardi ilmumine.

2013. aastal käivitas Disainikeskus koostöös Riigikantselei Tippjuhtide kompetentsikeskusega avaliku sektori tippjuhtidele suunatud „Teenuste disaini projekti“. Projekti eesmärk on aidata avalikul sektori esindajatel teenusedisaini tööriistu kasutades disaini rakendada ning luua ja koolitada väike ekspertgrupp, kes omab teadmisi ja kogemust avaliku sektori teenuste disainist. Ka sel aastal on disainikeskuse fookuses avaliku sektori strateegilise disainikasutuse toetamine läbi teenusedisaini toetusprogrammi loomise ning näidiscase’ide ja tööriistakomplektide koostamise.

Koostöös erinevate toredate partneritega (British Council, saatkonnad) jätkame inspireerivate loenguteõhtute korraldamist, mis on suunatud nii disainikogukonnale kui ka disainist huvitatutele laiemalt. Esimesena toome märtsis Eestisse tunnustatud Briti disainikriitiku- ja kirjaniku Alice Rawsthorni.

Disainibüroode ja disainerite kompetentsi tõstmisel on käesoleval aastal fookus disainjuhtide võrgustiku arendamisel – disainijuhtide leidmisel, ettevalmistamisel ja motiveerimisel.

Ekspordisuunal jätkame projektidega, mis on juba eelmistel aastatel tõestanud suurimat potentsiaali. Veebruaris osaleb Eesti Disainikeskus koos nelja noore disaineri ja näitusega KAAMOS juba teist korda Londoni Moenädala raames toimuval International Fashion Showcase’il ning sügisel osaleb viis disainibürood Habitare sisustusmessil Helsingis.

Aastale paneb taaskord väärika punkti Eesti Disainiauhinnad 2014, mis hõlmab nii näitust, kataloogi, seminare kui ka loomulikult pidulikku auhinnagalat.

Nende suuremate asjade vahele mahub veel mitmeid koolitusi, töötubasid, inspiratsiooniseminare, uudiskirju ja teisi põnevaid disainisündmusi, mille kohta jagame infot juba jooksvalt.

Hoia kätt pulsil http://www.disainikeskus.ee/index.php/et/

Eesti Disainikeskus on saanud EASilt loomemajanduse tugistruktuuride toetust