Dokfilm „Ümbersõit“ jõuab linastustega Soome

01. detsember, 2011

Prantsuse kunstnikud Simon Brunel ja Nicolas Pannetier on kaameraga korduvalt läbi käinud kahe tuhande kilomeetri pikkuse maismaateekonna Turust Tallinna, et uurida, kuidas identiteet kilomeeter kilomeetrilt ja küla külalt muutub; mis eristab ja mis ühendab.


 

121 paigas tehtud intervjuudest kohalikega on sündinud 80-minutiline dokumentaalfilm „Ümbersõit“ (rahvusvahelise pealkirjaga „Ümbersõit – Detour – Kiertotie – Объезд“), mis valmis 2011. aasta Euroopa kultuuripealinnade Tallinna ja Turu koostöös.

Oktoobrist saadik on film tagasiteel oma rännuteed pidi ning linastub linnades, kus autorid oma teekonnal peatusid. Pärast linastusi Tallinnas, Kundas, Kohtla-Järvel, Rakveres ja Narvas näidati filmi Peterburis ja selle ümbruses.

„Ümbersõit“ linastus ka Berliinis ning asub peatselt teekonnale läbi Soome: 7. detsembril Turu Svenska Teatris, 8. detsembril kell 18 Helsingis Eesti Majas, 9. detsembril Lappeenrantas, 10. detsembril Kotkas, 11. detsembril Pyhtääs, 14. detsembril Helsingi Goethe Instituudis ja 17. detsembril Turus, kuuludes sealse kultuuripealinna aasta lõpuprogrammi. 15. detsembril linastub „Ümbersõit“ veelkord Peterburis, seekord Peterburi dokumentaalfilmistuudios (http://www.cinedoc.ru).

Filmi kaheksa tegelast taasloovad omal viisil, läbi oma elu ja kogemuste selle teekonna turbulentse ajaloo.

„Avanevas Euroopas, mis näeb päev päevalt natsionalismi pead tõstmas, näitavad need kolm põlvkonda mehi ja naisi, et identiteeti saab ehitada ka väljapool rahvuse raame,“ selgitavad filmi autorid Brunel ja Pannetier. „Igaüks neist on läbinud unikaalse teekonna ja avab liigutava vaatenurga sellistele teemadele nagu pärand, teistmoodi olemine, unistused ja pürgimused. Lühim tee kahe punkti ühendamiseks ei ole tingimata parim.“

Nii nagu filmi autorid, on ka filmi „Ümbersõit“ tegelased läbinud pöördepunkte. Nad on ette võtnud ümbersõite ruumis, ajas ja eelarvamuslikes ideedes, et jõuda sinna, kus nad täna elavad ja töötavad. Filmi esilinastusele Tallinna Sadamas järgnenud vestlusringis autoritega ilmnes, et vaatajaid üllatas ja puudutas filmitegijate erapooletu aga samas tundlik suhtumine tegelastesse ja nende lugudesse.