EBS ja Tehnopol käivitavad Eesti esimese iduettevõtluse õppeprogrammi
Estonian Business School (EBS) ja Tallinna Teaduspark Tehnopol sõlmisid koostööleppe, et käivitada sügisest Eesti esimene õppeprogramm, mis koolitab iduettevõtte juhte. Programm annab tulevastele ettevõtjatele praktilisi teadmisi tehnoloogiaettevõtlusest ning õpetab juhtima kiireid muutusi idufirma igapäevategevuses.
„Nagu paljud teisedki õppeained ja spetsialiseerumissuunad EBSis, kasvas ka iduettevõtluse programmi käivitamise mõte välja reaalse majandus- ja ärikeskkonna ning tudengite vajadustest,“ kommenteeris EBSi ettevõtluse ja ärijuhtimise BA õppekava juht Ülle Pihlak. „Iduettevõtlus on Eestis oluline majandust elavdav jõud ning spetsialiste selles vallas napib. Samas on tudengeil olemas soov ja tahe oma stardipositsiooni ettevõtlusega alustamisel parandada,“ lisas ta.
Programmi pakutakse valikmoodulina nii Tallinnas kui EBSi filiaalis Helsinkis. Õppeprogrammi raames annab tugeva tehnoloogiapõhise kompetentsiga Tehnopoli mentorite ja äriinkubaatori meeskond praktilisi teadmisi ärimudeli koostamise, äriidee valideerimise, kliendi tagasiside kogumise, tootearenduse, ekspordi käivitamise ning investeeringute kaasamise kohta. Olulisel kohal on iduettevõtete tulevaste juhtide juhiomaduste ja mõtlemisloogika arendamine.
„Tehnoloogiapõhiste idufirmade tegutsemisprotsessid on kiired ning nende poolt kasutatavad tehnoloogiad pidevas muutumises. Traditsioonilised juhtimismeetodid ja -loogika idufirmade puhul ei toimi. Heaks näiteks on siinkohal klassikaline äriplaan, mis on iduettevõtte puhul asendunud igapäevaselt muutuva tegutsemisplaaniga. Tehnopol on enam kui 10 aastat tegelenud alustavate ettevõtete arengu kiirendamisega ning tahame need kogemused nüüd tulevastesse ettevõtjatesse süstida,“ kommenteeris Tehnopoli juhataja Jaak Raie.
Tallinna Teaduspark Tehnopol pakub uutele tehnoloogiapõhistele äriideedele tipptasemel mentoreid, kes nõustavad ettevõtjaid kiiresti turule jõudmisel, ekspordi käivitamisel ja investeeringute kaasamisel. Tehnopoli Startup Inkubaatoris tegutseb 20 alustavat ettevõtet. Kümne aasta jooksul on inkubaatorist edukalt välja kasvanud enam kui 70 ettevõtet.
„Igapäevaselt näeme seda, et paljud suurepärased äriideed jäävad teostamata meeskonna väheste teadmiste ja kogemuste tõttu. Koostöö käivitamises EBS-iga soovime näha kasvu nii Eestis startivate iduettevõtete koguarvus kui ka kvaliteedis. Kuigi oleme Eestis startup-hariduse pioneerid, võiks esimesed tulemused aasta pärast innovaatiliste ettevõtete kujul olemas olla,“ lisas Raie.
EBS on Baltimaade vanim 1988. aastal asutatud äriharidust pakkuv 1500 tudengiga eraülikool, kellest kolmandik on välisüliõpilased. EBSi eesmärgiks on anda akadeemilisi teadmisi aktiivsetele ja ettevõtlikele inimestele ning edendada nende oskusi teadmiste edukaks rakendamiseks. Alates 2011. aastast on EBSil avatud filiaal ka Helsingis.