Eesti disain Maailma Disainipealinna peanäitusel

07. september, 2012

Kart_Ojavee_T-sargid_laudlina._Kaie_Pungase_soola-pipratoosid_PUPU_Kolmapäeval, 5. septembril avati Helsingis, Suvilahtis World Design Capital Helsinki 2012 peanäitus – rahvusvaheline disaininäitus „Everyday Discoveries Exhibition“, kus saab näha ka Eesti disaini.

 

Maailma disainipealinnas 2012 Helsingis toimuv minimaailmanäitus “Everyday Discoveries” (Eesti keeles „Argipäeva aarded“) annab ainulaadselt laia ülevaate rahvusvahelisest disainist. Üle 20 maa disainerite hulgas esitlevad oma loomingut ja ideid ka Eesti disainerid. Põhinäitusel on Eesti disaineritest esindatud Mare Kelpman, Veiko Liis, MAAST Furniture, Raili Keiv ja Tiit Liiv.

Kümneks päevaks kujundatakse Suvilahtist omanäoline ala ühes konteinerküla, disainipoe, urbanistliku aia ja kohvikutega. Osalevad maad pakuvad külastajatele mitmekesist programmi, loengutest moeshowdeni.

Lisaks peanäitusele Kattilahallis toimuvad Suvilahti alal eri maade satelliitnäitused. Eesti näituse „Design Playground“ koostas Eesti Disainikeskus koostöös Eesti Kunstiakadeemia disainiosakonna tudengitega Tanel Veenre juhtimisel. Näituse tööde ühisnimetajaks on mängulisus – olgu selleks siis žonglöörimine lennukate ideedega või loov lapsemeelsus disaineri nägemuses. Mõeldud on ka lastele ja lapsemeelsetele – eksponeeritud on asju, millega vaataja saab suhestuda, mängida, muuta, liigutada. Näituse mängulise ekspositsiooni autoriteks on EKA tootedisaini magistrandid Sylvia-Johanna Annus ja Katrin Koovit.

Näitusel osalevad disainerid: Pavel Sidorenko, Kärt Ojavee, Andres Labi, Janno Roos, Tarmo Luisk, Jaanus Orgusaar, Igor Volkov, Karin Luuk, Maarja Mõtus, HULA, Karl Annus, Hans Schwartz, Heleri-Alexsandra Sits, Nils Hint, Kaie Pungas, Kärt Põldmann, Marika Jylhä, Kristel Laurits, Indrek Sirkel, Jan Tomson, Helena Toom.

14. septembril leiab Suvilahtis aset Eesti disaini päev. Päev algab disainiseminariga, kus teiste hulgas esinevad Eesti Disainerite Liidu esinaine Ilona Gurjanova, disainerid Tarmo Luisk ja Monika Järg ning moelooja Ülle Suurhans-Pohjanheimo. Kell 19 algaval moe-show’l esitletakse Pohjanheimo moemaja uut rõivakollektsiooni, ning noore prillidisaineri Karl Annuse puidust valmistatud prilliraame.

Näitust saab külastada kuni 16. septembrini kell 12-20. Näitused on külastajatele tasuta.

Eesti ekspositsiooni valmimisele aitasid kaasa: Design Forum Finland, Eesti Disainikeskus, Eesti Disainerite Liit, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum, Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Suursaatkond Helsingis, Eesti Instituut, Välisministeerium, Kultuuriministeerium.

Eesti Disainikeskuse asutasid 2008. aastal Eesti Kunstiakadeemia, Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Disainerite Liit ja Eesti Disaini Instituut eesmärgiga edendada disainivaldkonda, koguda ja vahendada disainialast infot ja teadmisi ning suurendada disaini rolli Eesti ettevõtluses ja avalikus sektoris.

Eesti Kunstiakadeemia on Eesti ainus kunsti-, disaini-, arhitektuuri- ja kunstikultuurialast kõrgharidust andev avalik-õiguslik ülikool, mis on katkematult tegutsenud 1914. aastast. Eesti Kunstiakadeemia pürgib visuaalkultuuri valdkondades juhtivaks rahvusvaheliseks kompetentsikeskuseks. EKA tegeleb peale aktiivse õppe-ja teadustöö ka loometööga ning pakub Avatud Akadeemia kaudu taseme- ja täiendkoolitust.