Eesti Kunstiakadeemia esitleb raamatut “Tüpograafiline esmaabi. Nõuandeid kirja kasutamiseks.”

01. oktoober, 2013

Neljapäeval, 3. oktoobril kell 16.00 toimub Eesti Kunstiakadeemia raamatukogus, Estonia pst 7/Teatri väljak 1 värskelt ilmunud trükise “Tüpograafiline esmaabi. Nõuandeid kirja kasutamiseks” esitlus.  

 

Raamat tugineb saksa tüpograafilise ja kujunduskoolkonna arusaamadele tüpograafiast ehk trükiste kujundamisest. Samm-sammult antakse ülevaade kujundusprotsessi tüpograafilistest põhimõtetest, hõlmates nii mitmesuguste kirjatüüpide valikut kui ka illustratsioonide ja muude kujunduselementide (formaat, värv, paber) kasutamist. 

“Isetegemine on ammu levinud, tulemused on aga tihti küsitavad, sest võhikust tüpograafid ei märka sobimatut ega tarvitse ka teada, milles on viga.  Nii harjutakse vale ja halva tüpograafiaga, “ selgitavad autorid Hans Peter Willberg ja Friedrich Forssman eessõnas.

 “Tüpograafiline esmaabi. Nõuandeid kirja kasutamiseks” (104 lk) on hea sissejuhatus kirjatüüpide tundmatusse rägastikku, aidates mõista nende igapäevaste märkide nüansse ja mõju sõnumite edastamisel – olgu see kiri kolleegidele, ürituse kutse või büroo uksesilt. Seega sobib raamat  kasutusjuhendiks laiale hulgale huvilistele, kes soovivad saada aimu elementaarsetest kujundusprintsiipidest ja teha kirjatüüpide valikul paremaid otsuseid.  

“Ehkki põhijoontes keskendub “Tüpograafiline esmaabi” raamatute kujundamisega seotud küsimustele, leidub selles kasulikke nõuandeid ka ametikirjade, protokollide jmt dokumentide, aga ka teadustööde korrektseks ja lugejasõbralikuks vormistamiseks. Raamatu eesmärk on anda üldjuhiseid, mis aitavad vältida oskamatusest ja teadmatusest tekkivaid vigu, “ sõnab Eesti Kunstiakadeemia kirjastaja Eva Näripea. 

Andres Tali, raamatu eestikeelse väljaande küljendaja ja eessõna autori sõnul ei ole see küll õpik selle sõna kõige otsesemas tähenduses, vaid pigem “sissevaade maailma, kus kehtivate reeglite ainus eesmärk on hõlbustada informatsiooni kulgemist autorilt lugejale. Elik kuidas teha teksti omandamine lihtsaks ja sujuvaks.”

Raamatule on lisatud Eesti Kunstiakadeemia kauaaegse õppejõu ja trükimeistri Arne Mesikäpa koostatud klassikalise tüpograafia lühisõnastik.

Hans Peter Willberg, üks raamatu autoritest, oli saksa tüpograafiaprofessor ja tunnustatud raamatukunstnik, kelle looming on pälvinud mitmeid auhindu.

“Tüpograafilise esmaabi” eestikeelne väljaanne on pühendatud tuntud eesti raamatukujundaja Jüri Kaarma (1950–2011) mälestusele, kelle initsiatiivil jõudis see tekst eesti lugejani.

Raamatu esitlusele on oodatud kõik huvilised.

Tõlkija Tiina Lias

Toimetajad Arne Mesikäpp, Illimar Paul, Ivar Sakk

Seletava sõnastiku koostaja Arne Mesikäpp

Küljendus Andres Tali