Eesti kunstil läks 2015. aastal rahvusvahelisel areenil hästi

22. detsember, 2015

Eesti Kaasaegse Kunsti Arenduskeskusel oli tänavu tihe ja edukas aasta. Partnerorganisatsioonid Temnikova & Kasela, Vaal galerii ja Lugemik osalesid keskuse toel kokku kümnel rahvusvahelisel messil Viinis, New Yorgis, Pariisis, Dubais, Baselis, Berliinis, Budapestis  ja Miamis. Neist edukaim meediakajastuste poolest oli Frieze New York maikuus ning toimunud müükide pooles NADA Miami detsembris, mõlemad Temnikova & Kasela galerii osalusega. Lemsalu teose ‘Whole Alone 2’ valimine viie parima väljapaneku hulka Frieze New York messil on esimene tunnustus Eesti kunstile A-kategooria messilt. Eesti kunstnike teosed on tänavu jõudnud avalikesse kunstikogudesse Kiasmas, Gdanski Rahvusmuuseumis ja Nya Karolinska haiglas Stockholmis ning rahvusvaheliselt tuntud kunstikogujate kogudesse Belgias, Ameerika Ühendriikides, Suurbritannias, Šveitsis ning Prantsusmaal.

 

Eesti kunst oli tänavu tihedalt välismeedia orbiidis – ilmusid artiklid sellistes väljaannetes nagu Artforum, Wallstreet Journal, Vice, The Art Newspaper, Business Insider, Artslant, Clear Magazine ja Forbes ning terves reas veebiväljaannetes. New York Times kirjutas sellel aastal eesti kunstist koguni kaks korda – kriitikute poolt tõsteti esile nii Kris Lemsalu ambitsioonikat kilpkonna installatsiooni Frieze New York messil kui arenduskeskuse korraldatud innovatiivset toitu ja kunsti ühendavat õhtusööki Milaanos.

 

2015. aastal jätkus galeristide meistrikursuse osana toimuv praktiline koolitus välisgaleriides. Neli noort kunstiprofessionaali – Tiiu Parbus, Madli Ehasalu, Eda Tuulberg ja Temuri Hvingija viibisid mitmekuulistel rahvusvahelistel galeriipraktikatel Brüsselis, Amsterdamis, Varssavis ja New Yorgis.
Oktoobris külastas Eestit 10 rahvusvahelist kuraatorit üheksast välisriigist, kes valiti välja 90 soovija seast. Tegemist oli esmakordse sellises mahus rahvusvahelistele kuraatoritele suunatud programmiga Eestis. Lisaks viibisid ‘Rahvusvahelise fookuse’ loengusarja käigus uurimisvisiidil Eestis kuraatorid Buenos Airesest, Mexico City’st, São Paolost, New Yorgist ja Istanbulist. Samuti aastaringselt toimuva Ateljeevisiitide sarja käigus külastasime grupi kunstihuvilistega Laura Kuuse, Edith Karlsoni, Anu Vahtra, Mihkel Ilusa, Len Murusalu ja Laura Tootsi ateljeesid.
2015 märgib esimest tegutsemisaastat arenduskeskuse osalusel asutatud Outset Eestile, kuhu panid õla alla seitse tuntud ettevõtjat. Tegemist on esimese sellises mahus ja võtmes erarahastuse platvormiga, mis toetab liikmetasudest uute kunstiteoste loomist, suurprojekte ning Eesti kunstnike teoste jõudmist avalikesse kunstikogudesse kas ostu või kingina. Organisatsioon toetas tänavu kolme uue kunstiteose loomist Kris Lemsalult, Jaanus Sammalt ja Marge Monkolt.
Arenduskeskus alustas koostööd terve rea kodu- ja välisorganisatsioonidega, teiste hulgas Tallinn Music Week ning tuntud residentuuriprogramm International Studio and Curatorial Program (ISCP) New Yorgis. Viimane võttis tänavu sügisel vastu esimese eesti kunstniku, kelleks osutus rahvusvahelise žürii valikul Marge Monko. Konkurss järgmise residendi valikuks avaneb jaanuaris.
Arenduskeskus on alustanud ettevalmistusi lähiaastate suurteks rahvusvahelisteks projektideks. 2016. aastal peaksid Eestit külastama nii New Yorgi Performa biennaali korraldajad kui Outseti rahvusvahelise võrgustiku liikmesriigid. Lisaks jätkub töö Tate muuseumi Ida-Euroopa ostukomisjoni visiidi ettevalmistuseks Eestisse arenduskeskuse nõukogu liikme Maarja Oviir-Neivelti initsiatiivil