Eesti mood käis Hiinat “vallutamas”

12. november, 2010
Rahvuslik moenäitus “Eestlane olla…”  oli sel aasta Hiinas esitamisel kolmes erinevas kohas: Shanghai EXPOl Eesti paviljoni tagaruumis( 8.-26.07), Hangzhous  West Lake Expo muuseumis (4.-12.10) ja Creative Industry Expol (15.-18.10)  koos EDLi väljapanekuga.

Maailma tipptasemel moepoodide ja särtsu ning mürtsuga harjunud hiinlasi meie väljapanek kahjuks jalust ei rabanud. Viisakas kommentaar kõlas niimoodi: “nähtavasti pole me veel arenenud tasemele, et põhjamaist disaini mõista…”. Kuigi tundusime hiinlaste jaoks vaoshoitud, olid näituste korraldajad tänulikud ja pidasid oluliseks, et erinevate kultuuride tutvustamistamine jätkuks ka tulevikus.

Eesti moeväljapanek koosnes kolmest osast: põhjamaine minimalism, rahvuslike triibumustrite stiliseering ja pidulikud komplektid. Näituse korraldaja Lydia Lee lemmikuteks oli viiest mudelist koosnev rahvuslik kooslus ( Piret Puppart, Diana Denissova, Katre Arula, Eesti Käsitöö, Anu Hint). Kiita said Liis Plato ja Kerttu Siplase pidulikud kleidid. Huvi tunti ka villa ja siidi ühendamise vastu Riina Maituse mudelil. Katre Arula rahvuslike motiividega kleit tundus vaatajatele omane tänu mustritele, mis meenutasid kergelt traditsioonilisi hiina motiive, kiideti ka Xenia Joosti punast tikandit ja vormängu.

Näituse avamisel West Lake muuseumis viibisid Hangzhou 1. ja 5. telekanal. Inimesi uudistamas käis ja meie mudeleid peeti pildistamisväärseteks:-), mis on hiinlase jaoks tavategevus. Ei tasu arvata, et iga pildistaja on spioon, kelle suurimaks huviks on kopeerimine. Paar ettevõtjat, kes teenivad oma igapäevast leiba eesti rahvuslikke mustreid ekspluateerides, keeldusid kahjuks Eestit esindamast just sellel  ttekäändel. Ka Baltika arvas, et Hiina turg pole nende jaoks.

Kõik maailma suurimad ja võimsamad moetootjad arvavad aga teisiti. Suurlinnade kauplustes sai näha tõeliselt põnevaid  kaubamärke, mille
lõikelised lahendused ja erinevate materjalide kooslused mõjusid ultramoodsalt. Lisaks maailmanimedele on esindatud ka Hiina enda disainerite tööd. Paljude suurfirmade peastaap asub Taiwanis, disainerid on palgatud aga riikidest, mille turgu plaanitakse vallutada. Suuremates disainifirmades töötavad koos kunstnikud Hiinast, Ameerikast, Itaaliast, Inglismaalt jne.

Tänapäeva hiinlased õpivad moedisaineriteks nii Saint Martinsis kui teistes kuulsates moekoolides üle kogu maailma. Tootma ja müüma tullakse tagasi Hiinasse, mille suur turg ja siiani veel soodsad tootmise hinnad annavad hea võimaluse edukaks äritegevuseks. Hiinlannad hindavad väga kõrgelt ka interneti müüki, noored ettevõtjad teenivad näiteks Saibaba portaali kaudu oma tooteid müües aastas miljoneid. Hiina ärinaised torkavad silma oma avatuse ja sõbralikkusega, äripartneritest üritatakse teha kogu perekonna sõbrad. Kiire tegutsemine, lubadustest kinnipidamine, lahkus ja hoolivus välispartnerite suhtes on Hiinas normiks.

Hiina on naiste ettevõtluses maailmas esikohal, 11 hiinlannat on oma rikkuselt maailma top 20s .1363 hiinlannast ettevõtja  varanduse suurus
ületab 150 miljonit dollarit.

Eesti Ekspressi kohaselt puuduvad Hiinas oma kaubamärgid, tegelikkuses me lihtsalt ei tea nende kaubamärke, sest tehakse tooteid, mis pole luksuskaup ja mida ei reklaamita naisteajakirjades . Hiinlased valmistavad päikesepatareisid, elektrimootorrattaid, tööpinke, paberit, mööblit, maju jne. Palju ja liiga odavalt. Väikeettevõtjad üllatavad lisaks heale hinnale ka kõrge kvaliteediga. Konkurents on tugev, töötatakse ja müüakse õlg õla kõrval. Kokkuvõttena võib öelda, et Hiina enda disain on maailmatasemel ja hiinlased oma töökuse, viisakuse ja avatusega teevad silmad ette nii
mõnelegi rahvale.

Ilusaid näiteid hiina moedisainist leiab veebiaadressil:  www.lavie.com.cn
Eesti moe väljapanekust fotod: www.hot.ee/emyhendus/

Osalesid: MARI AAKRE, KATRE ARULA, DIANA DENISSOVA, AINIKKI EISKOP, ANU HINT, ZOJA JÄRG, ALDO JÄRVSOO, LILLI JAHILO,  XENIA JOOST, MONIKA KISAND, ASTRA MÕISTLIK, KERTTU LAANE, RIINA MAITUS, THEA PILVET MARTINSON, LIIS PLATO, PIRET PUPPART, LIISI RIID, KAI SAAR, LEANA SALVET, SILLE SARAPUU, KÜLLI KERTTU SIPLANE. Ehted ja vöökotid: EESTI KÄSITÖÖ.

Tänud: Eesti Kultuurkapital, Tallinna LInnavalitsus, Lydia Lee, Wen Wenyuan.