EKA konverentsil arutatakse digireaalsuse mõju meie tulevikule

05. september, 2019

11. septembril korraldab Eesti Kunstiakadeemia Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2019 konverentsiprogrammi raames rahvusvahelise teaduskonverentsi “Ruum ja digireaalsus”, mis keskendub kolmanda tehnoloogilise revolutsiooni ajastule. Selle uue ajastu majandus ja kultuur on oluliselt mõjutatud uuest reaalsusest – digireaalsusest. Konverentsile on oodatud kõik, kes on huvitatud kujutlema, mis maailmas lähiajal juhtuma hakkab.

Konverentsi peakorraldaja, EKA arhitektuuri ja linnaplaneerimise doktoriõppekava juhi Jüri Soolepi sõnul on uus reaalsus – digitaalne reaalsus – meie elu 40 aasta jooksul märkamatult tundmatuseni muutnud. “Esimest korda 600 aasta jooksul oleme murrangu juures, mis mõjutab kõiki kavandamis- ja disainipõhiseid distsipliine (arhitektuur, planeerimine, disain, tarbekunstid, masinaehitus jmt). Muutub töö olemus ja roll – aina rohkem asendavad jooniseid algoritmid, mis lähevad otse tehasesse või roboti või 3D printerini. Täna on õige hetk, mil tekkinud olukorda analüüsida ja spekuleerida, mis edaspidi juhtuma hakkab,” selgitas Soolep teema aktuaalsust.

Kuigi konverentsi fookus on arhitektuuril ja ruumiloomel, on konverents mõeldud laiemale publikule, kuivõrd töö olemuse muutumine uues reaalsuses on nii radikaalne, et mõjutab pea kõiki elualasid ja töövaldkondi lähima 5-10 aasta jooksul kardinaalselt. Konverentsi esinejad uurivad tänapäeva, kujutlevad tulevikku ning esitavad spekulatsioone arhitektuuri, urbanistika ja disainivaldkonna arengu ja tuleviku kohta. 

Digireaalsus koosneb info- ja kommunikatsioonivõrgustikest, millel on oma keeruline arvutusalgoritmide hierarhia ja ekraanidele projitseeritud tähendussüsteem. Digireaalsuses võib informatsioon end luua, interpreteerida, muteeruda ja kopeerida lõpmatult. Teemadering, mis konverentsil käsitlemist leiab, on äärmiselt lai – alates isesõitvatest autodest ja töökohtade automatiseerimisest kuni robotite, BIMi ja ehitiste 3D printimiseni.

Konverentsi peaesinejad on arhitektuuriteoreetikud Mario Carpo ja Antoine Picon ning arhitekt Roland Snooks, eestlastest on laval arhitektid Sille Pihlak ja Siim Tuksam. Konverentsi keel on inglise keel. 

Sündmus on rahastatud Euroopa Liidu Regionaalarengu Fondi toel. 

Konverentsi materjalide põhjal valmib trükis, mille publitseerimist toetab Kultuuriministeerium.

Konverentsi programm ja registreerimine.

Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskond on Eesti arhitektuurihariduse keskpunkt ja olulisim kompetentsikeskus kõigis tehiskeskkonda loovates distsipliinides, hõlmates sisearhitektuuri, arhitektuuri ja linnaplaneerimise.

 

Lisainfo:
Jüri Soolep
Konverentsi peakorraldaja
jyri.soolep@artun.ee

Cropped illustration of the presentation by Adrià Carbonelli.
Chang Hyun Ahn, Monument to the Anthropocene, Studio8 Infrastructural Love, Spring 2019, KTH-Royal Institute of Technology