Eksperimenta IDEElaboratooriumi peaesineja James Elkins: miks kunsti ei saa õpetada?

29. mai, 2014

eksperimentaKoolinoorte kaasaegse kunsti triennaali Eksperimenta! raames toimub 24.–25. oktoobril kaasaegse kunsti ja hariduse lõimimise Eduko IDEElaboratoorium, mis toob kokku hariduseksperdid, õpetajad, teadlased, kunstnikud ja õpilased mitmest maailma paigast. Eduko IDEElaboratooriumi peaesineja on rahvusvaheliselt mõjukas kunstiajaloolane ja –kriitik professor James Elkins, kes küsib, kas kunsti saab üldse õpetada.

Prof. Elkins on Chicago Kunstiinstituudi kunstiajaloo, -teooria ja -kriitika õppejõud, kes tuleb Eduko IDEElaboratooriumile rääkima kunsti õpetamise ja hindamise problemaatikast. Teda huvitavad kunstiõppijate psüühilised protsessid, klassiruumi seinte vahel toimuv kriitika, õpilase-õpetaja vastastikune mõju. Elkins uurib, mis defineerib head kunstiõpetajat samas, kui üks tema raamatuid kannab intrigeerivat pealkirja „Miks kunsti ei saa õpetada?”.

Kunstiajaloolase Heie Treieri sõnul on Elkins toetanud visuaalkultuuri uuringuid kui võimalust päästa kunstiteadus liiga kitsast, elitaarsest, esemekesksest ja igavast käsitlusest. „Nii on Elkins ise eksperimenteerinud näiteks röntgenipildi, rohukõrre, päikeseloojangu jms analüüsiga lähtuvalt kunstiteaduslikust metoodikast. Pole tavaline, et kunstiteadlane tunneb huvi ka kunstihariduse teooria vastu,” kirjeldab Treier.

Prof. James Elkins on varemgi Eestis loenguid pidanud – 2005. aastal Tartu Kõrgema Kunstikooli kutsel ja 2010. aastal EKA KTI kutsel.

Lisaks professor Elkinsi ettekandele ootame IDEElaboratooriumi intrigeerivaid ja inspireerivaid ettekandeid ja töötubasid, mis aitaksid paremini mõista kaasaegse kunsti olemust ja seda integreerida loovainete õppeprotsessi. Kutse kaastööle teemal „Õpetamise kunst” ja „Hindamise kunst” on avatud kuni 10. juunini.

Koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal Eksperimenta! on ainulaadne kunstisündmus, mis esitab haridusele üleskutse murda välja kooliseinte vahelt ja suhestuda loovalt meid ümbritseva eluga. Eksperimenta! 2014 peateema „Kunst ja teadus” toob Tallinna Kultuurikatlasse kokku noorte kunstnike ja kuraatorite tõlgendused ühiskonnast, ökoloogiast kuni nanotehnoloogiani enam kui tosinast riigist. Teoste autoriteks ei ole aga professionaalsed kunstnikud, vaid 14–19-aastased noored. Vt. lähemalt www.eksperimenta.net

IDEElaboratoorium toimub programmi Eduko raames, mis on Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt ellu kutsutud ja Euroopa Sotsiaalfondist toetatud programm, mille missiooniks on teha Eesti õpetajakoolitus paremaks, et meie lastel oleks parimad õpetajad maailmas.