EPL: Kultuurirahvas tahab 2011. aasta suurprojekti toeks jõud ühendada

11. detsember, 2009
SA Tallinn 2011 telefon on viimasel ajal punane inimeste kõnedest, kes tahavad tuge pakkuda.

Ajal, mil SA Tallinn 2011 uueks juhatuse liikmeks võeti 50 000-kroonise kuupalgaga endine abilinnapea Jaanus Mutli, ähvardab kultuuripealinna eelarve jääda plaanitust kolm korda väiksemaks.

Algul pidid riik ja linn „Tallinn kultuuripealinn 2011” tarbeks eraldama sada miljonit.

Sihtasutuse kommunikatsioonijuht Andri Maimets sõnas, et sihtasutuse telefon on viimased päevad punane olnud inimeste kõnedest, kes avaldavad pealinnale oma toetust. „Tuntakse huvi, kas ja kuidas saaks aidata. Näiteks Kultuurikatlasse on juba praegu 2011. aastaks kavandatud 20 üritust ja seetõttu puudutab suur ebakindlus kõiki katlaga seotuid,” lisas ta.

Aeg selg sirgu lüüa

Üks 14–19-aastastele koolinoortele, kunstiõpetajatele ja kunstnikele suunatud rahvusvahelise koolinoorte nüüdiskunsti triennaali Eksperimenta! (E!) korraldajaid Annely Köster sõnas, et juba paar aastat ette valmistatud projekt jääks ulatuslike kärbete puhul lihtsalt ära.

Kogueelarveks on kavandatud ümmarguselt seitse miljonit, kultuuripealinna taskust võiks tulla umbkaudu 60% plaanitud rahast. „Hiljemalt märtsiks peaksid olema kõik lõplikud arvud selged,” viitas Köster. „Usun, et rahvas võiks kultuuripealinna toetuseks ühineda. Nii pealinn, riik kui ettevõtted peaksid mõistma neid võimalusi. Köndistatud eelarvega suuri märgilisi asju ei tee,” sedastas Köster.

Temaga on ühte meelt PÖFF-i eestvedaja Tiina Lokk. „Kõige suurema löögi all on Euroopa filmiakadeemia suurprojekt ja kultuuripealinn 2011 ise. Mõlemat seovad suured rahvusvahelised lepingud – neid ei saa ära jätta ja neid on lubamatu teha halvasti,” lisas Lokk.

Loki sõnul võiksid inimesed oma huvide eest seista. „Kultuurirahval oleks ammu aeg selg sirgu lüüa,” tõdes ta.

Ülo Krigul heliloojate liidust lausus, et kärped löövad sisuliselt käega sadade loomeinimeste juba tehtud tööle. „Kuna ei ole võimalik teha valmis ja esitada vaid poolt filmi, poolt luuletust või poolt sümfooniat, ei ole võimalik läbi viia ka ainult poolt kultuuriaastat ainult pooles Tallinnas,” lausus Krigul.

Kokkulangevus? Poliitilise mekiga

•• SA Tallinn 2011 ootamatult tekkinud teise juhatuse liikme ametikohale kuulutati konkurss novembri keskel, mõni päev pärast teadet, et endine abilinnapea Jaanus Mutli jääb Keskerakonna Tallinna abilinnapeade kandidaatide nimekirjast välja. Huvitaval kombel olid ka kandidaadile esitatud nõudmised justkui Mutli elulookirjelduse järgi kirjutatud. Oodati näiteks, et liikmekandidaadil oleks juriidiline või majanduslik kõrgharidus, kolmeaastane tippjuhi kogemus. Sotsiaaldemokraatide endine Euroopa Parlamendi liige Andres Tarand arvas, et tegemist on kindlasti Mutli jaoks otsitud kohaga.

•• Tallinn 2011 nõukogu liige, Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse juhatuse esimees Ülari Alamets kinnitas, et koha loomine ei ole kuidagi konkreetse inimesega seotud. „Ei saa öelda, et tegu oleks sooja kohaga,” lausus ta.