EPL: Tallinna stardiabi tuleb nüüdsest küsida EAS-ilt

01. veebruar, 2010

Klaasikunstnikud Anne-Liis Leht (vasakul) ja Kristi Ringkjob rajasid oma firma ANNKRIS GLASS loomeinkubaatoris Baltika kvartalis. Foto: Arno MikkorSellel aastal Tallinna ette­võtlustoetuste hulgas stardiabitoetust ettevõtlusega alustamiseks enam ei ole, kuna alates eelmise aasta sügisest on viimaks võimalik EAS-ist stardiabi taotleda ka Tallinna ettevõtetel.

Tallinnas ja Harjumaal registreeritud ettevõtetele avanes võimalus stardiabi saamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest (EAS) eelmise aasta augustist, Tallinna stardiabitaotluste viimase vooru vastuvõtt lõppes aga eelmise aastal 18. septembril. Tallinna ettevõtlusameti juhataja Kairi Teniste sõnul on EAS-i starditoetus põhivara soetamiseks samuti kuni 100 000 krooni, kuid omafinantseering (20%) on soodsam, kui oli Tallinna stardiabi korras nõutud 1/3.

Varasema stardiabi igapäevase menetlemise asemel on ettevõtlusamet keskendunud Teniste sõnul nüüdsest rohkem ettevõtjate konsulteerimisele ja koolitamisele, näiteks kuidas koostada äriplaani või finants­prognoosi.

Uudse e-teenusena võivad ettevõtjad koostada alates sellest aastast oma äriplaane elektroonilises töökeskkonnas iplanner.net. Teniste kinnitusel võivad ettevõtjad esitada taotlusi ettevõtlusametile veel nii sotsiaalsete töökohtade loomiseks kui ka messitoetuse ja praktikajuhendaja toetuse taotlemiseks. Uute töökohtade loomise toetuse taotluste vastuvõtmine algab sellest nädalast.

Alates 2002. aastast jagas ette­võtlusamet kaheksa aasta jooksul stardiabitoetust kokku 317 ettevõttele summas 27,2 miljonit krooni. Eelmisel aastal toetati 48 alustavat ettevõtjat kokku 4,3 miljoni krooniga.

Tallinna ettevõtlusinkubaatoreid haldava Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutuse juhatuse liikme Anu Lõhmuse sõnul tähendas see keskmiselt iga viienda äriplaani taotluse rahuldamist, mis on ajanud äriplaanide kvaliteedi hästi kõrgeks. Seevastu on EAS-il jagada aastas üle 20 miljoni, samuti on seal lühendatud taotluse menetlemise tähtaega kümne päevani, mistõttu on olukord alustavate ettevõtete jaoks muutunud tema hinnangul soodsamaks.

Lõhmus ütles, et kolm Tallinna inkubaatorit otsest rahalist toetust ei jaga, kuid aitavad igati kaasa äriplaanide käivitamisele. Näiteks kasutab sihtasustuse inkubaatorite teenuseid 47 ettevõtet, eriti märgatav on viimase poolteise aasta jooksul loomeettevõtete osakaalu suurenemine. Need moodustavad kuni 2/3 kõigist inkubaatoris alustavatest firmadest.

Lõhmuse sõnul on toodete ja teenuste disaini või tarbekunsti valmistavatel loomefirmadel muutuvas majanduskeskkonnas väga suur potentsiaal, ehkki toetuste väljaandjad ei ole neile seni eriti tähelepanu osutanud.

 

Loe lisaks Päevaleht online.