Ott Karulin: Vajame arenguks nii stabiilsust kui ebastabiilsust

22. aprill, 2012

ott_karulin

Hiljutisel Teatri Agentuuri korraldatud seminaril tõdeti, et Eesti teater on kriisidele vaatamata olnud viimased kakskümmend aastat üsna stabiilne. Kuid mis tagab meile stabiilsuse ning milliseid ebastabiilsusi me vajame, et valdkond areneks? Loe edasi »

Hiljutisel Teatri Agentuuri korraldatud seminaril tõdeti, et Eesti teater on kriisidele vaatamata olnud viimased kakskümmend aastat üsna stabiilne. Kuigi vabariigi taastamine tõi kaasa teatrikülastuste arvu vähenemise 1,7-lt miljonilt 700 000-ni ning mõne aasta tagune masu vähendas teatrite riiklikke toetusi enam kui 15%, on teatrite arv enam kui kahekordistunud ning publikuarv tõusis eelmisel aastal taas pea miljonini.

Seega ei tähenda stabiilsus mitte niivõrd sõnaraamatus toodud püsivust ja muutumatust, vaid pigem kindlat alusstruktuuri, mis laseb traditsioonidel edasi kanduda ka suurte muutuste, ebastabiilsuste ja kriiside ajal. Põhiküsimus on seejuures, kuidas säilitada stabiilses keskkonnas motivatsioon struktuuri pidevalt kahtluse alla seada, sest tegijate otsingulisus ja valdkonna mitmekesisus on otseses seoses. Eelnev ei kehti ainult teatri kohta, seega tasub teistelgi valdkondadel küsida: mis tagab meile stabiilsuse ning milliseid ebastabiilsusi me vajame, et valdkond areneks?

Ott Karulin, SA Eesti Teatri Agentuuri juht