SISU avaloeng “Piirilt koju”

01. juuni, 2016

Sündmuse detailid


Täna, 1. juunil algab Tallinnas, Hobuveskis rahvusvaheline sisearhitektuuri sümpoosion SISU “Welcome Stranger!”. Avaloenguga astub üles innovatsioonistrateeg, arhitekt, Veneetsia Soome paviljoni kuraator Marco Steinberg, kes väidab, et arhitektuuri ülesanne ei ole ehitada pelgalt hooneid, vaid lahendada ühiskondlikke kitsaskohti.

“Tuleb endalt küsida, mida arhitektuur üleüldse tegema peab. Ma arvan, arhitektuuri ülesanne ei ole kavandada ainult maju, sest toimivas ruumilahenduses võetakse arvesse ka ühiskondlikke protsesse ja kitsaskohti,” ütleb Steinberg Sirbile antud intervjuus ja lisab:

“Võib öelda, [et sõja järel, mil Euroopat tabas samuti pagulaste laine], oli aeg, mil arhitektuur oli strateegiline, kus lõppeesmärgiks ei olnud maja, vaid edukas ühiskond, milleni jõuti linnade ehitamisega. Euroopa stabiliseerudes kaotasime silmist arhitektuuri eesmärgi. Arvan, et arhitektuuri eesmärk pole näiteks koolimaja ehitamine, vaid eeltingimuste loomine õppimise toetamiseks. Lõpptulemus võib muidugi olla hoone, aga ei pea.”

Steinbergi soov on lõhkuda rahvusriigi illusiooni ja müüti, et on rahvused, keda eristava piirid, kus ühele poole jäävad omad, teisele võõrad:
“Mentaalne konstruktsioon, et on meie ja võõrad, tekitab rohkem probleeme, kui annab vastuseid.”

Tema SISU avaloeng “Piirilt koju” toimub täna õhtul kell 18:45 Hobuveskis, Lai 47.

Marco Steinberg on asutanud Helsingis strateegilise disaini praksise Snowcone & Haystack, mis tegeleb valitsuste ja liidrite nõustamisega innovatsiooni alal. Varasemalt õpetas Steinberg kümme aastat Harvardi

Ülikooli Disainikoolis dotsendina ning oli Soome innovatsioonifondi Sitra asutaja ja strateegilise disaini direktor. Praegu on ta Soome Arhitektuurimuuseumi juhatuse esimees ja algatuse „Toimiv linn” (Design Driven City) nõukogu liige.


Sümpoosioni saadab juba kolmandat aastat SISU FILM, kuhu visuaalkunstnik ja filmirežissöör Ingel Vaikla on valinud rahvusvaheliselt premeeritud ja mitmetel festivalidel esinenud filmid. Valik ilmestab kaamerasilma erakordset võimet rõhutada arhitektuuri olemust ning mõjuvõimu sümbolite loomisel.

“Panin SISUle kokku filmiprogrammi, mille raames linastub iga päev üks lühifilm. Nii mõnelgi juhul on filmitegijad, kunstnikud, arhitektid ise kohal. Tegemist on programmiga, mis murrab traditsioonilise arhitektuuri representeerimise müüte ning kombib arhitektuuri filmi formaati nii sisuliselt kui vormiliselt,” ütleb Ingel Vaikla.

Avafilmina tuleb täna õhtul ekraanile Berliini filmitegijate linateos “Sümboolsed ohud”, mis peegeldab ajakirjanduses ilmunud lugude kaudu avalikkuse äärmuseni lahknevaid tõlgendusviise. New Yorgi ikoonilise Brooklyni silla kahte sillatorni heisatud üleni valgete Ameerika lippude üle lahvatanud debatist kantud film otsib vastust küsimusele, millist rolli täidab kunst tänapäeva ühiskonnas. Filmi on pärjatud:
Parim Saksa lühifilm – Hamburgi rahvusvaheline lühifilmifestival, Publikupreemia – Hamburgi rahvusvaheline lühifilmifestival ja Documenta Madrid, Hispaania Euroopa filmiauhind (nominent)

Filmi linastusega kaasneb vestlus autoriga Skype vahenduse.
Kaader filmist:

Kahe filmi autorid esinevad lisaks filmile ka ettekannetega: Cynthia Madansky, kelle filmid portreteerivad arhitektuuri kui võttekohta ja samas peategelast, kuid neis on ka poliitikat ja tantsu.
Reedel linastub mänguline film noortelt Pariisi arhitektidelt Freaks, pealkirjaga “Arhitektid”, koos autorite ettekandega Freaky reede.

SISU FILM linastused

01.06 18.00 “Symbolic Threats”(2015, 15 min Mischa Leinkauf, Lutz Henke, Matthias Wermke
02.06 18.00 “Anna Pina Teresa” & “E42” (Cynthia Madansky ettekanne)
03.06 16.30 “Home” Thomas Gleeson, Uus-Meremaa
04.06 18.00 “The Architects” (Freaks freearchitects ettekanne)

Kogu SISU kava ja esinejate tutvustused on leitavad sisu.esl.ee

SISU toimub Hobuveskis, Lai 47, Tallinna 1.-3. juunini.  Sümpoosioni korraldavad Eesti Sisearhitektide Liit koostöös Eesti Kunstiakadeemia sisearhitetuuri osakonnaga.