Head vana aasta lõppu ja võimalusterohket ning inspiratsioonikat uut aastat!

31. detsember, 2014

Aasta lõpp on ikka selleks, et teha kokkuvõtteid. 2014.aasta on olnud Loov Eestile väga kirev ja teguderohke aasta. Mitmed põnevad projektid jõudsid uuele tasemele ning seda nii uute lisanduvate tegevuste kui ka uute partnerite kaasabil.

Loomemajanduse alase teadlikkuse tase on tõusnud märgatavalt ja seda kinnitavad teiste majandusvaldkondade arvamusliidrite sõnavõtud.

Näiteks kirjutas Robert Kitt, tänane Swedbank Eesti tegevjuht: “Loomemajandus toob otsest majanduslikku kasu riigile ja kogukondadele. Kultuuritööstus loob töökohti, tõmbab ligi investeeringuid, tekitab maksutulu, ergutab kohalikku majandust turismi ja kohaliku tarbimise kaudu. Enamgi veel, elukvaliteedi parandajana täiendab kunstisektor kogukonna arengut, mis omakorda meelitab kogukonda noori professionaale. 

Ettevõtted omakorda valivad tegutsemiseks selliseid paiku, kus liiguvad talendikad inimesed ning kus ootab ees töötajate väärtustega haakuv elukeskkond”.

Järjest enam jõuab teiste majandussektoriteni teadmine ja äratundmine, et see, mis aitab edendada majandust, suurendada lisandväärtust ja tõsta konkurentsivõimet, on  innovatsioon, unikaalne idee, loov mõte.

Ükskõik, kuidas me seda ka ei nimetaks, on selle sisendi andjaks loomemajandus. Selle väite kinnitust pole vaja kaugelt otsida. Lõppeva aasta kaks suurimat startup ettevõtluse edulugu – TranferWise ja GrabCAD on selleks suurepärased näited.  Mõlema ettevõtte puhul on tegemist valdkondadeülese innovatsiooniga, kus äriidee on sündinud panganduse, IT ja teenusedisiani või  siis jälle inseneeria, disaini ja IT valdkonna koostööst.

Selleks, et selliste edulugude hulka suurendada ja uusi tulijaid innustada, tuleb tõsta teadlikkust ning luua tingimusi multidistsiplinaarsete meeskondade tekkeks. Rohkem, kui kunagi varem panustas möödunud aastal sellesse ka Loov Eesti.

Veebipõhise tootearendusprogrammi PESA lõpetas juba kolmas lend.  Programmi edukust tõendab asjaolu, et Eesti Disainiauhinnad 2014 konkursile olid nomineeritud paljud PESA programmi vilistlased.

Uute äriideede arendamiseks loodud tootearenduse nädalavahetuse formaati TeamLab tutvustasime rahvusvahelistele partneritele, kes on väga huvitatud, et seda lülitada piiriülese koostöö projekti, mis stardib 2015.aastal.

Olime eestvedajateks ning tutvustasime Eesti loomemajandust ja meie ettevõtluskeskkonda Prantsusmaal, Taanis, Saksamaal jm.

Kõige säravaimad hetked olid seotud jätkusuutliku disaini, startup ettevõtluse ja moedisaini valdkondadega.

Eriti suurt rõõmu tunneme me ikka siis, kui algatatud protsessid jätkuvad. Nii näiteks loomemajanduse õppevisiidist Prantsusmaale alanud partnerlusest said alguse moedisainerite aktsioon Lille’s, Tallinna Loomeinkubaatori ja Tartu Loomemajanduskeskuse eestvedamisel ning startup ettevõtluse seminar Nantes’is, mille peategelasteks olid Eesti Arengufond ning Buildit ja Wise Guy’s kiirendid.

Jätkusuutlik disain ja selle tuline eestvedaja Reet Aus said tunnustatud nii rahvusvahelisel konkursil Prantsusmaal, kui ka Tallinnas toimunud rahvusvahelisel seminaril, mida külastas Taani kroonprintsess ning kus koostöös Taani Kultuuriinstituudiga esitlesid oma kollektsiooni ka taani disainerid.

Loov Eesti osalemine globaalse loomesisendiga ettevõtluskonkursi Creative Business Cup (CBC) võrgustikus jõudis esimese oma konkursini Eestis –  Creative Business Cup Estonia. Kolm CBC Estonia laureaati osalesid nii CBC Baltic BootCampil, kui ka Kopenhaagenis toimunud Creative Business Cup finaalvõistlusel.

CBC Baltic Bootcamp oli esmakordne pilootprojekt, mille käigus anti viimane lihv Leedu, Läti ja Eesti võistkondadele oma äriideede esitlemisel.  Tagantjärele võime ainult rõõmustada, et Tallinnas toimunud töötubades osalenud Läti ettevõte GIGI Bloks jõudis finaalvõistlusel pjedestaalile.

Esimest aastat toimetas Loov Eesti ka Loov Euroopa programmi KULTUUR haldamisega. Mitmetel infoüritustel ja seminaridel tutvustasime programmi võimalusi ning aitasime kaasa projektiideede arengule. Uute tulijatena on programmi omaks võtnud ka loomemajanduse valdkonna tugistruktuurid ning kindlasti annab see valdkonna rahvusvahelistumisele uue tõuke.

2015 aasta tõotab tulla  veelgi teguderohkem. Juba aasta algul avanevad pikalt oodatud loomemajanduse tugistruktuuride toetusmeetmed.  See annab lootust, et pikalt küpsetatud ideed saavad võimaluse ning uued innukad tulijad rikastavad loomemajanduse  maastikku.
Ka meie eesmärgid on kõrged ja ootused suured, loodame siiralt, et rajatud partnerlus ja algatatud koostöö aitab meil neid  saavutada.  Säravat uut aastat kõigile!