Inimese eripära arvestav mood Tallinna Moenädalal

25. august, 2011

alt16. septembril avatakse Tallinna Moenädala raames näitus Fashion Empowerment, mis on Euroopa 2011. aasta kultuuripealinnade Tallinna ja Turu ühisprojekt. Projekti eesmärk on luua praktilist, kuid ilusat moodi neile, kes tavapäraselt ei kuulu moeloojate sihtgruppidesse.

 

Rotermanni kvartalis toimuva Fashion Empowerment näituse sünnile on kaasa aidanud andekad disaini- ja moetudengid Eesti Kunstiakadeemiast ja Turu NOVIA University of Applied Sciences ülikoolist moedisainer Lilli Jahilo ning Soome sotsiaalse disaini teadlase ja õpetlase Kati Reijoneni eestvedamisel.

„Tänapäeval luuakse moodi tihti vaid väga limiteeritud sihtgruppidele. Ilusad ja funktsionaalsed riided annavad hea tuju ja enesekindluse, kuid paljud ei saa endale selliseid riideid lubada, sest nad lihtsalt ei kuulu moebrändide sihtgruppi oma eripärade tõttu. Pool aastat väldanud projekti eesmärgiks on tuua moedisaini valdkonda innovaatilisi ja inimeste vajadustega enam arvestavaid lahendusi,“ põhjendab projekti vajadust Lilli Jahilo.

Näiteks loodi projekti raames rõivalahendused, mis sobivad kõigile, kuid on loodud vaegnägijate vajadusi arvestades. Riided on valmistatud materjalidest, mis on katsudes meeldivad (näiteks samet) ja kuhu on eri tehnoloogiaid kasutades lisatud kombatavaid pindu, mille abil on võimalik aru saada, mida pluusil parasjagu kujutatud on.

Liikumispuudega inimestele luues on mõeldud selle peale, et riided oleksid võimalikult mugavad ja vabad, kuid ilusad ja moekad. Teiseks peaksid need olema lihtsalt selga pandavad, et ratastoolis inimesed saaksid end ise riietada. Nahadisainer on jala eripärasid arvestades loonud kingad, mis on ühtaegu nii mugavad ja funktsionaalsed kui ka värviliselt tujutõstvad.

Näitus on avatud 16. septembrist 9. oktoobrini Rotermanni kvartalis. Sissepääs näitusele on kõigile tasuta. Näituse kuraator on Marit Ilison, graafiline disainer Tuuli Aule, projekti tutvustava lühifilmi režissöör Hanna Samoson. Fashion Empowerment toimub Baltic Fashion Project raames.

Tänavune Tallinna Moenädal on Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmi suursündmus moedisaini vallas, mille raames toimuvad lisaks Fashion Empowerment näitusele Eesti mainekate moedisainerite šõud, moeillustratsioonide ja 3D installatsiooni näitused, seminarid ja teised moega tihedalt seotud ettevõtmised. Piletid kõikidele TFW2011 moeetendustele on saadaval Piletilevi müügiesindustes.