Kadri Viires hakkab okupatsioonide muuseumi äratama

14. märts, 2012

kadri_viiresAprillist asub varamu ette- otsa soome-ugri elu edendaja, kelle sõnul ei tohiks muuseum jääda huumorita.


„Tahan, et muuseum muutuks kiiresti meie linnapildis nähtavaks, ta on täna nagu uinuv kaunitar kesk olulist liiklussõlme. Koht on ideaalne ja fantastiline, aga potentsiaal pole täiesti rakendatud,” ütleb kirglikult punapäine särav naine – Kadri Viires, kellest saab alates aprillist okupatsioonide muuseumi direktor.

Jutt hädatarvilikust äratamisest vastab tõele, sest kui Viru hotellis mullu eksperimendi korras avatud KBG muuseumi külastas aasta jooksul ligi 35 000 inimest, siis hoopis mahukamate ja põhjalikumate kollektsioonidega okupatsioonide muuseumis oli külastajad umbes 5000 võrra vähem. Omal ajal novaatorlike lahendustega silma paistnud varamu hakkab nüüd kiirelt digitaliseeruvale maailmale alla jääma, uudsust kaotama.

„Kuidas saavutada, et inimene, kes on meil korra käinud, tahaks siia tulla veel teist ja kolmandat korda? Ekspositsioon pole sisuliselt ajale jalgu jäänud, aga kuidas pakkuda muuseumiga ka esteetilist elamust? Kuidas kasutada kitsas ruumis lugude rääkimiseks tänapäevaseid vahendeid?” küsib vastne muuseumijuht. Ja lisab, et ideid jätkub. Aastakümned tööd eri näituste kureerijana eri maade muuseumides tulevad kasuks. Koostöölootus on paljude mäluasutustega.
„Kadri Viirese kujutlus muuseumi tulevikust on hoogne ja haarav, nägemus ekspositsiooni kaasajastamisest imponeeriv,” andis teada muuseumiga tegeleva Kistler-Ritso sihtasutuse juhatuse liige Hannes Võrno. Juhi kohale kandideeris 30 inimest.

Loe edasi Eesti Päevalehest