Kärt Summataveti monograafia inspireerib ka disainereid

30. september, 2010
Kärt Summatavet29.septembril toimus Viljandi Kultuuriakadeemias ja Tartu Ülikooli Tallinna esinduses Kärt Summataveti monograafia “Kihnu Roosi käsitöökogu. Minu ajalugu” esitlus.
Mihklipäeval esitletud raamat on eelkõige läbilõige Eesti naise elukaarest eelmise sajandi traditsioonilises külaühiskonnas , kus ühe inimese elu ja saatust mõjutasid nii omanäoline kohalik kultuuripärand kui ka 20. sajandil toimunud pöördumatud ja traagilised ajaloolised sündmused.
Teosest leiab üle 1300 foto ja joonise ning hulk katkendeid autorile saadetud erakirjavahetusest autentsel kujul. Need pakuvad huvitavat lugemist ja avastamisrõõmu nii uurijatele, üliõpilastele, käsitöö-, ajaloo- ja kultuurihuvilistele kui ka laiemale lugejate ringile.

2010 aasta juunikuus ilmunud raamatu koostaja on ehtekunstnik ja graafik ning kunstidoktor Kärt Summatavet: “Raamatu uurimuslik sisu on
välja kasvanud minu doktoritöö allikmaterjalidest, mis keskendus pärandkultuuri loominguliste praktikate uurimisele”. Autor on esinenud paljudel näitustel ja tema loomingut on tunnustatud mitmete rahvusvaheliste innovatsioonipreemiatega. Kakskümmend aastat on ta juhendanud Eesti Kunstiakadeemia üliõpilasi ning juhtinud mitmeid rahvusvaheliselt edukaid loome- ja tootearendusprojekte.

Raamatu käsikirja retsenseerija Ingrid Rüütel: “Kärt Summatavet käsitleb põhjalikult Roosi elulugu ja kujunemist silmapaistvaks käsitöömeistriks, tema kogumisharrastust ja Kihnu käsitöö tutvustamist laiemale üldsusele. Erilise tähelepanu all on Roosi emotsionaalne suhe oma käsitööga ning kunstnikust autorile pakub suurt huvi Kihnu käsitöökultuuri kirjelduste kaudu Roosi mõttemaailma ja elukogemuse tundmaõppimine. Väga detailselt on kirjeldatud ka käsitöömeistri loomingulist “köögipoolt” – tema töövõtteid, esemeid, mustreid ja
värve, nende tähendusi ning kasutamist.”

Raamatu esitlusel autorit Tallinna Loomeinkubaatori poolt tervitanud ESA juhatuse liige Anu Lõhmus: “Teos pakub suurepärast inspiratsiooniallikat kõigile käsitöömeistritele, aga samuti kaasaegsetele disaineritele. Kultuuripärandist tulenevat ei kasuta ju ainult rõivadisain, selle elemente või otseselt algallikast tuletatut võib aina enam ja enam kohata erinevates disainivaldkondades ning loovisikute loomingus laiemalt: muusikast kokakunstini. Suurt huvi teose vastu kinnitab tõsiasi, et kõik 700 eestikeelset eksemplari on tänaseks läbi müüdud ning raamat on tõlgitud ka inglise keelde.”

Anu Lõhmus
Juhatuse liige
Ettevõtluskonsultant
Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutus (ESA)
mob 5646 5868
tel 604 0601
skype: anu.lohmus1
anu@esa.ee / www.esa.ee