Kirjastus Lugemik esitleb Tartu Kunstimuuseumis nelja värskelt ilmunud raamatut

27. november, 2015

Reedel, 4. detsembril kell 16.00 esitleb kirjastus Lugemik Tartu Kunstimuuseumis nelja Eesti kunstniku loomingut käsitlevat teost: Tõnis Saadoja “Tööd 2008–2014”, Anu Vahtra “Untitled”, Kristi Kongi “Ma ei ole oma pead padjal liigutanud”, ning Marge Monko “Õige / Vale”. 

Raamatute rahvusvahelised esitlused toimusid New York Art Book Fair’il, San Serriffe raamatupoes Amsterdamis, PrintRoom projektiruumis Rotterdamis, Offprint Paris raamatumessil. Eestis on raamatuid tutvustatud Tallinna Kunstihoones, Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuses.

Esitlusel on kohal trükiste autorid Kristi Kongi, Tõnis Saadoja ja Anu Vahtra ning raamatute graafiline disainer Indrek Sirkel.

Esitlusel saab trükiseid osta soodushinnaga.

Üritusel osalemine tasuta.

TÖÖD 2008–2014 Tõnis Saadoja loomingu esimene ülevaatlik kokkuvõte “Tööd 2008–2014” sisaldab kuut valitud tööd nimetatud ajavahemikust, mille ühisnimetajaks on aja, ruumi ja mälu seosed. Valitud töödele on kirjutanud saatetekstid Andres Kurg, Aare Pilv, Eero Epner, Niels Van Tomme, Anu Allas ja Maria-Kristiina Soomre. Raamat on välja antud kahes erinevas köites eesti- ja ingliskeelsena.  UNTITLED Anu Vahtra on kunstnik, keda huvitab võimalus ruumi, kas siis füüsilist või fotograafilist, aktiveerida lihtsa kuid otsekohese žesti abil. “Untitled” dokumenteerib kümmet Vahtra projekti, mis keskenduvad fotograafiale ja suurmõõtmelisele ruumiinstallatsioonile ning tegelevad ruumi, ruumitaju ning kahe- ja kolmemõõtmelisuse piiriala uurimisega. Raamatut saadab kolm visuaalset kaastööd, mille autoriteks on graafilised disainerid Na Kim (KR), Mikk Heinsoo & Kaarel Nõmmik (Stuudio Stuudio, EE) ja Jens Schildt & Matthias Kreutzer (Our Polite Society, DE/SE).  MA EI OLE OMA PEAD PADJAL LIIGUTANUD Kristi Kongi on eesti maalikunstnik, kes keskendub oma töödes värvile, valgusele ja ruumile, teostades maale sageli installatiivselt või kohaspetsiifiliselt. KK töödele on iseloomulik erk, sageli spektrivärvidel põhinev koloriit. Kasutades maali-installatsioonides erisuguseid materjale, nagu pleksiklaas, puit, kile jmt, ning integreerides keskkonda video, laseri või heli, muudab KK teosed dünaamilisteks ja muutlikeks. Maalimine on KK jaoks viis dokumenteerida erinevaid olulisi ruume ja objekte ning talletada seeläbi ka aega. Tema tööd, mis on sageli konkreetsete paikade rekonstruktsioonid, töötavad tugevalt emotsionaalse mälu mehhanismil, pakkudes võimalust taaskogeda möödunud situatsioonide värve ja valgust. Kristi Kongi esimene monograafia koondab kümmet viimasest viiest aastast. Raamat sisaldab 424 täisvärvilist illustratsiooni. Raamat on  kahekeelne (eesti ja inglise). Tekstide autor on Kati Ilves ÕIGE / VALE Marge Monko kunstnikuraamat “Õige / Vale” – esimene trükis kunstnikuraamatute seeriast Potato Books, mida annab välja Lugemik koostöös Kaasaegse Kunsti Eesti Keskusega. Oma uues teoses jätkab Monko naise representatsioonide ja nende tähenduste uurimist 20. sajandil. “Õige / Vale” toetub Helena Vojačkova raamatule “Liikumine – naise ilu ja tervise pant” (1967), mis oli üks paljudest omasugustest nõukogude inimese lektüüris. Lugemiku ja Kaasaegse Kunsti Eesti Keskuse koostöös valmivas sarjas Potato Books hakkavad ilmuma Eesti kunstnike teosed, igas raamatus ilmub ka teost avav essee. Sarja koostaja ja tekstide autor on Rebeka Põldsam.

Lugemik on Tallinnas tegutsev iseseisev kunstiraamatute kirjastus, mille asutasid 2010. aastal graafiline disainer Indrek Sirkel ning kunstnik Anu Vahtra. Koostöös noorte kunstnike, disainerite ja teoreetikutega on Lugemik tänaseks välja andnud üle 45 trükise. 2013. aasta kevadel avas Lugemik Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) hoovil raamatupoe, kus müüakse ligikaudu kolmesaja erineva kodumaise ja rahvusvahelise kirjastuse väljaandeid.