Konkursi “Eesti avastamata aarded” finalistid: Hiiumaa tuletornid, Olustvere mõis ja Vihula valla kolm kaunist mõisa

26. aprill, 2011

altEASi turismiarenduskeskuse poolt läbiviidava „Eesti avastamata aarete“ konkursi finaali pääsesid taastatud ajalooliste turismisihtkohtadena Hiiumaa tuletornid (Kõpu, Ristna ja Tahkuna), kolm kaunist Vihula valla mõisa (Palmse, Sagadi ja Vihula) ning Olustvere mõis. Konkursi võitja kuulutatakse välja 5. mail Rotermanni kvartalis toimuval avalikul finaalüritusel.

Just need kolm sihtkohta said turismi- ja kultuuriväärtuste ekspertidest koosneva žürii poolt pärast kõigi sihtkohtade külastamist kõrgeimad hinnangud testitavatele toodetele ja teenustele. „Sihtkohtade hindamisel võeti arvesse piirkonna ja turismitoodete autentsust, toodete atraktiivsust nii sise- kui välisturistile, turunduse läbimõeldust ning kõige olulisem roll oli sel aastal hindamiskriteeriumites koostööl, kogukonna kaasamisel ja külalislahkusel,“ tutvustas eelvaliku komisjoni esinaine, EASi turismarenduskeskuse tootearenduse juht Marje Braunbrück.

Eelvaliku komisjoni esinaise Marje Braunbrücki sõnul oli tegemist väga tugevate sihtkohtadega, mille hulgast kolme finalisti väljavalimine oli päris keeruline. „Hiiumaa tuletornide tugevaim külg oli toodete autentsus ning avatus saare külastajatele, Olustvere mõisas on suur rõhk teenuste-toodete atraktiivsel pakkumisel osalusturismi kaudu ning Vihula valla mõisate puhul oli muljetavaldav kolme mõisa toodete vahel tekkiv sünergia ning tihe koostöö sihtkoha turundamisel,“ täiendas Braunbrück.

„Eesti avastamata aarded 2011. Turism ja taastatud ajaloolised paigad“ konkursile laekus ühtekokku 9 kandidaati, mille seast turismiekspertidest koosnev komisjon valis esmalt poolfinaali viis sihtkohta – Kõpu, Ristna ja Tahkuna tuletornid (MTÜ Hiiumaa Turismiliit), Jaani kvartal (SA Tartumaa Turism), Vihula vald – 3 kaunist Lahemaa mõisa (MTÜ Lääne-Viru Turism), Mooste mõis (SA Põlvamaa Arenduskeskus) ning Olustvere mõis (Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool), neist omakorda finaali jõudsid nimetatud kolm sihtkohta.

EASi turismiarenduskeskuse poolt välja kuulutatud konkurss „Eestimaa avastamata aarded 2011. Turism ja taastatud ajaloolised paigad“ on seotud Euroopa Komisjoni poolt viis aastat tagasi algatatud projektiga “European Tourist Destinations of Excellence” (EDEN), millest Eesti võtab osa neljandat aastat. EDENi eesmärk on edendada säästva turismi arengumudeleid Euroopa Liidus ning juhtida tähelepanu Euroopa uute turismisihtkohtade väärtustele, mitmekesisusele ja ühistele joontele, neid paremini tutvustada ja muuta antud kohad aastaringselt külastatavaks. Eelmisel aastal pälvis võitjatiitli SA Võrtsjärv, 2009. aastal Soomaa Rahvuspark ning aastal 2008 Viljandi linn.

Konkurssi toetavad Euroopa Komisjon ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium.