Kultuuriorganisatsioonid: meie oleme lahendus

09. juuni, 2021

„Me räägime sageli kultuuri mõjudest kriiside ajal – kriis on toonud kaasa natsionalismi, intolarentsuse, protektsionismi, aga muutnud ka seda,  kuidas me töötame, suhtleme ja mängime,” ütles omanimelise konsultatsioonibüroo direktor ja Cultural Policy Designers Network nõukogu liige Tom Fleming arutledes kunsti rolli üle veebikonverentsil „Kultuur kui ühendaja”.

Peame ümber mõtestama, kuidas ühiskonnast mõelda. Pandeemia on toonud fookusesse kunsti ja kultuuri väärtuse – mida inimesed kõige enam hindavad. Samal ajal on pandeemia julmalt paljastanud ebavõrdsuse ühiskonnas ning kunsti- ja kultuurisüsteemis. Me ei pea unustama kultuuri rolli tervise, heaolu ja sotsiaalse ühtekuuluvuse toetamisel.

Lahendus oleks kunsti ja kultuuri toomine pandeemiast taastumise keskpunkti. Kunst ja kultuur loovad sallivust, austust ja usaldust – see ei kajasta enam maailma, vaid muudab seda, ütles Fleming.

Rahvusvaheline esineja, koolitaja ja loovpraktik Nikky Smedley rääkis loovuse väest, mille vastu tunneb ta erilist kirge.

Kunstis ja kultuuris osalemine annab inimestele võimaluse kogeda oma kogukonnas kuuluvuse ja aktsepteerituse tunnet (sellisena, nagu nad on), nende roll  kogukonnas on väärtustatud,  nad omavad sotsiaalseid suhteid teistega, jagavad ühiseid huve ning kõige tähtsam – neil on sõpru.

Toni Attard, Culture Venture direktor Maltalt rõhutas, et väga oluline on arvestada erinevate gruppide huvidega ja suhtlus nendega ei saa olla projekt vaid pikaajaline protsess „Selle asemel, et mõelda, mida me võiksime neile teha, tuleb mõelda, mida me saaksime KOOS teha,“ ütles ta. Tema sõnul on siin veel suur töö ära teha, sest ikka kohtab arusaamu, et vaid mõni  üksik kultuurisündmus peab olema ligipääsetav vähemusgruppidele.

Konverentsi saab järele vaadata SIIT

Jõudmaks Eesti, Läti ja Leedu vähemusrahvusteni, tõlgiti konverents ka vene keelde.

Kuulajatel oli hea võimalus tutvuda ka Briti Nõugogu poolt toetatud projektide tulemustega. Oma projekte esitlesid Eva Leemet  Aardelaegas; Helen Sildna Tallinn Music Week ja Station Narva; Ieva Niedre INITIUM  ja Aiste Ulubey Artscape.

Konverentsi korraldas Loov Eesti koos Briti Nõukoguga. 

Konverentsi partner oli Creative Policy Nerwork.