Kumu kutsub osalema unikaalses keraamika meistriklassis

23. aprill, 2012

Kolmapäeval, 2. mail algab Kumu kunstikoolis ainulaadne kuu aega kestev keraamikakursus. Kõikidel kursusest osavõtjatel on võimalus kuulata loengut keraamikast, valmistada Kumu kunstiateljees keraamikaesemeid ning võtta osa nende põletamise protsessist Kohilas, kus asub unikaalne anagama-tüüpi ahi. Keraamikakursuse juhendaja on keraamik Aigi Orav. Osalemine on tasuline ja eelregistreerimisega. Eelnev keraamikakogemus ei ole vajalik.

 

„Põhjalikul keraamikakursusel käsitletakse teemat, mis avab täiesti uue maailma. Vastuse saavad paljud küsimused,” ütles Kumu kunstikooli juhata Piret Lindpere. „Näiteks, mida tähendab anagama ja miks on see 1500 aastat vana põletusviis tänagi inspireeriv? Millised keraamikaahjud Eestis üldse on ja kuidas toimub keraamika põletamine? Mis tekitab ahjus glasuuri ja milline puit on põletamiseks parim?”

 

Kumu kunstistuudio meistriklassi teema on puudega köetav anagama-tüüpi keraamikaahi ja nn puupõletus. Kursus koosneb loengust ja keraamikatundidest Kumus ning erilise, puudega köetava keraamikaahju käsitsemisest Tohisool. Meistriklassist osavõtja saab heita pilgu looja igapäevasesse tööprotsessi, millega kaasneb kordumatu pottsepakedral treimise kogemus ja vahetud teadmised ainulaadsest keraamika põletamise viisist.

„Kursuse põhisisu on praktiline tegevus ning kõiki osalejaid õpetatakse individuaalselt pottsepakedral treima,” lisas Lindpere. „Õpitakse saviesemete tempel- ja sgrafiitotehnikas dekoreerimist ning harjutatakse kätt jaapanipärases nerikomi-tehnikas.”

Anagama-tüüpi keraamikaahi Kohilas, Tohisoo mõisa pargis Keila jõe kaldal valmis 2000. aasta suvel Eesti ja Ameerika keraamikute koostöös ning on ainulaadne kogu Baltikumis ja Põhjamaades. Taolise suure ahju ehitamine ja kasutamine on väga kallis ja aeganõudev. Ahju suurus võimaldab suurevormiliste esemete põletamist 1300 °C juures – ahju sisemuses ringleva puutuha ja juurdelisatava keedusoola reaktsioonina tekib keraamikaahjus saviesemetele kõrgkuumusglasuur. Tuhaglasuurid ja anagama-tüüpi ahi on pärit Jaapanist.

Ajakava:
Kolmapäeval, 2. mail  kl 18 loeng (120 min) Kumu kunstimuuseumis
Neljapäeval, 3. mail kl 17–20 keraamikatund Kumu kunstimuuseumis
Reedel, 4. mail kl 17–20 keraamikatund Kumu kunstimuuseumis
Neljapäeval, 10. mail kl 17–20 keraamikatund Kumu kunstimuuseumis
Reedel, 11. mail kl 17–20 keraamikatund Kumu kunstimuuseumis

Valikuline osavõtt:
Teisipäeval, 22. mail    Kohilas (pakkimine)
Kolmapäeval ja neljapäeval, 23. ja 24. mail kl 12 Kohilas (põletus)
Pühapäeval, 27. mail kl 12 Kohilas (asjad võetakse ahjust välja). Meistriklassi lõpetamine

Kursuse maht on 40 akadeemilist tundi. Oodatud on täiskasvanud ja noored keraamikahuvilised ning kunstiõpetajad. Kõik töövahendid ja savi on kursuse hinna sees. Osalejad saavad tunnistused.

Kursuse osalustasu on 128 € / in.

Info ja registreerimine: Piret Lindpere, Kumu kunstikooli juhataja, Tel: 5331 0318, 602 6134, E-post: piret.lindpere@ekm.ee
Kumu kunstimuuseum, Weizenbergi 34 / Valge 1, Tallinn