Kunst murrab saalidest välja

08. märts, 2010
Vabaduse väljaku tunnelist saab Eksperimentaalgalerii

Eksperimentaalgalerii avanäitus uurib kaasaegset linnakeskkonda. Sally Stuudio kunstikooli õpilaste näitus “Milline Tallinn!?” heidab pilgu sellele, kuidas noored näevad tänapäevast Tallinna , millist keskkonda nad vajavad ja mida tahaksid Tallinnas muuta.

Noored joonistasid üles selle, mis neile linnas igapäevaselt liikudes silma jäi, ning tõid välja kohad, kus nad kõige enam muutusi näha sooviksid. Selline koht pildistati üles ja foto alusel kavandati uus situatsioon.

Näiteks leidsid noored, et linna ühissõidukite väliskülgedel võiks hakata kunsti eksponeerima, art-house kinode sulgemise asemel tuleks neid hoopis eri linnaosades rohkem avada, mugavamaks ajaveetmiseks võiks pargipuude latvadesse lesilad ehitada ning et linn oleks inimnäolisem, tuleks vähendada kesklinnas autosid ja suurendada rohealasid. Näitusel esitletakse ka kaarte, mis kajastavad noorte igapäevast teekonda ja kohti, kus muudatusi sooviti.

“Eksperimentaalgalerii avamisega uue ilme saanud Vabaduse väljaku tunnelis toome kunsti linnarahvale lähemale, asetades selle tallinlaste igapäevasesse keskkonda. Kunsti ei pea tarbima üksnes näitusesaalide ja galeriide vaikuses, soovime, et see saaks avaliku linnaruumi harmooniliseks osaks,” lausus SA Tallinn 2011 juhatuse liige Jaanus Mutli.

SA Tallinn 2011 ja Sally Stuudio algatust tunnustas ka Tallinna linnadisainer Urmas Kaldaru. “Linnadisainerina tervitan igati tegevusi, mis viivad nii teos kui ka mõttes meid Euroopale lähemale. Selle üheks suurepäraseks näiteks on seoses läheneva kultuuripealinna aastaga avatav Eksperimentaalgalerii, mis toob minimaalsete vahenditega kunsti avalikku linnaruumi,” lausus Kaldaru.

“Kultuursus, eriti noorte kultuursus avalikus linnaruumis on euroopaliku kultuuriruumi nähtavaks indikaatoriks. Kutsun linlasi uuest algatusest positiivseid emotsioone saama, väärtustades niimoodi noorte autorite töid ja tegemisi,” lisas ta.

Eksperimentaalgalerii esimene näitus “Milline Tallinn!?” on avatud 18. aprillini 2010. Euroopa kultuuripealinna aasta lõpuni on Vabaduse väljaku tunnelis plaanis avada kuni paarkümmend näitust. 2011. aastal eksponeeritakse seal ka rahvusvaheliste noorte töid kunstiprojekti Eksperimenta! raames, mis on koolinoortele sama oluline nagu professionaalsetele kunstnikele Veneetsia biennaal.

 

Loe ka teisi Kultuuripealinn 2011 uudiseid.