Lähen festivalile – elektrit tootma!?

25. juuni, 2013

Screen Shot 2013-06-26 at 1.00.33 AMMis juhtub, kui kontserdil saab muusikat nautida täpselt nii palju, kui publik on valmis jalgratastel väntama? Või saad mitmepäevasel festivalil oma nutitelefoni akut inimjõul käia laadimas? Just selliste asjadega tegelevad Saksamaal The Electric Hotel ning Morgenwelt, mille loojad eelmisel nädalal Tallinna külastasid.

Tulge elektrihotelli!

The Electric Hotel kujutab endast 70ndate Ameerika veoautosse ehitatud jõujaama, mis on varustatud päikesepaneelide, tuulegeneraatorite ja teiste seadmete nagu näiteks jalgratastega, mis võimaldavad toota elektrit inimjõu abil. Lavakunstniku taustaga projekti algataja ja eestvedaja Sebastian Fleiteri jaoks on elekter alati olnud kinnisideeks, kuid inspiratsioon The Electric Hoteli loomiseks sai ta hoopis ühest elulisest olukorrast. “The Electric Hoteli idee sündis 2010. aastal, kui avastasin mitmepäevast vabaõhu muusikafestivali külastades, et seal on kõik mõnusaks äraolemiseks vajalik peale üht lihtsat, kuid väga olulist asja – võimaluse laadida oma mobiiltelefoni,” räägib Sebastian. Nii arendatigi koostöös mehaanikute, elektrikute ja disaineritega välja The Electric Hotel, mis rändab nüüd mööda erinevaid Saksamaa festivale, laatasid ja muid üritusi, kuhu koguneb pikemaks ajaks suur hulk inimesi pakkudes ühelt poolt teenust, teisalt aga lõbusat moodust demonstreerida publikule, kuidas tekib energia, ilma milleta oleks tänapäeva ühiskond mõeldamatu. “Inimene suudab rattal toota umbes 100 vatti energiat ja ka siis tuletavad järgmisel päeval lihased seda meelde,” naljatab mees.

Kuna tegu on mittetulundusprojektiga, siis tuli olla kreatiivne ka rahastamise leidmises. Nii töötatigi välja rahastamismudel, mis põhineb kolmel allikal: festivalid, külastajad ja sponsorid.  

Kuigi huvi projekti vastu on olnud suur – koguni nii suur, et 2012. aasta jooksul külastati kahtteist suuremat üritust – peab Sebastian oluliseks jätkata projektidega, mis on pühendatud taastuvale energiale. Näidates kui lihtsalt saab ehitada tavalistest mehaanilistest seadmetest energiageneraatoreid, motiveerib ta inimesi üles seadma selliseid generaatoreid näiteks oma kodudes või spordikeskustes. “Jätkusuutlikkust silmas pidades on tulevikus eesmärgiks mitte enam rännata ühelt festivalilt teisele, vaid veenda korraldajaid rentima taoliseid generaatoreid või neid koguni koha peal valmis ehitama,” selgitab Sebastian.

Sebastiani tegevuse põhimõte on selge: „Jätkusuutlikkuse mõte ei seisne inimeksistentsi peatamises, vaid ringikujulises mõtlemises. Kahtlemata tuleb mõelda selle üle, mida, kuidas ja kui palju kasutada ning samuti, mis nendest materjalidest edasi saab, kuid seejuures ei tohi unustada lõbutseda!“

 Kas Jalgrattadiskol oled käinud?

182509 328747857199299 166912047 nKolm aastat tagasi leiutas saksa ettevõte Morgenwelt jalgrattadisko – muusikaürituse, kus juhtmeid vooluvõrku ei pandagi. Peolised toodavad ise energiat jalgratastel vändates – seda, mida vajab esinemiseks live-band, soolokitarrist või hoopis DJ. Kui külastajad väntama valmis ei ole, ei kosta ka muusikat. “Oju ju õiglane, et inimene on valmis saadu eest midagi vastu pakkuma? Kõik on tegelikult väga lihtne!” väidab Morgenwelti looja Björn Hansen.

Taolise energialoomisega jäetakse maha võimalikult väike ökoloogiline jalajälg. “Külastajad mõtlevad enam jätkusuutlikkusele ning energia tootmisele. Helivõimsus näitab väga selgelt, kui palju on vaja energia tootmiseks, mis paneb inimesi teadlikkumalt energiakulusse suhtuma,” loodab Björn. Samas on kogu protsess lõbus ja interaktiivne artisti ja publiku vaheline sünergia. 

Björni sõnul on festivalikorraldajad Morgenwelti ettevõtmistest huvitatud: “Pakume üritusele lisandväärtust – külastajad saavad täiesti teistlaadse kogemuse. Festivali mainele mõjub säärane tegevus samuti positiivselt – ürtus jääb meelde vastutustundliku ja harivana ja seda kõike meelelahutuslikus võtmes.”

Vaata lisaks:

http://www.the-electric-hotel.com/

http://www.morgenwelt.de/