Loomemajanduskeskus saab siiliga purskkaevu

29. aprill, 2013

siil suvel valgesTartu loomemajanduskeskuse Kalevi 13 maja juures kunagi asunud purskkaevu taastamiseks korraldatud veebihä äletusel eelistasid tartlased kavandit „Siil udus“, mis sai 804 häält. Teine hääletusele pandud kavand „Vihmapaviljon“ sai 540 häält. 

 

Mõlema kavandi autorid on Tartu Loomemajanduskeskuses tegutsevad maastikuarhitektuuribürood Ökodisko ja TajuRuum.  Võidutöös asub siil umbes kolmemeetrise läbimõõduga kaheksanurksel betoonalusel. Siil ise on umbes ühemeetrise läbimõõduga ja umbes 70 sentimeetrit kõrge. Vesi purskab uduna. Kuna talvel siil magab, saab ta lumehooajaks kastiga kinni katta ning sellel eksponeerida jääskulptuuri. 

Tartu Loomemajanduskeskuse juht Raul Oreškin on tartlaste valikuga rahul. „Siili on rahvapärimuses ikka kujutatud targa nõuandjana ja sobib seetõttu meie maja juurde hästi. Ka meie anname nõu ja abi tulevastele ettevõtjatele.“ 

Oreškini sõnul on purskkaevu rajamise kogumaksumust hetkel vara öelda, sest hind selgub pärast projekti valmimist. „Oleme otsustanud korraldada mitmeid heategevusüritusi ja ettevõtmisi purskkaevu taastamiseks raha kogumiseks. Annetajate raha soovime kasutada purskkaevu siili-skulptuuri valmistamiseks, mille hind on tõenäoliselt vahemikus 12-15 tuhat eurot,“ lisas Oreškin. 

 Purskkaevu rajamisele paneb õla alla Tartu Hansa Rotary klubi, kes avas Tartu Kultuurkapitali juures purskkaevu taastamise sihtkapitali. Lähiajal on loomemajanduskeskuse ettevõtetel kavas korraldada heategevuslik laat ja oksjon purskkaevu taastamise toetuseks. Samuti tuleb Disainimajja, Sparglisse ning  Frida ja Lonni poodi mü ügile siilikujuline meene, mille müügitulu läheb purskkaevu taastamiseks. Raha on kavas koguda ka annetuskeskkonna Hooandja kaudu. 

Kunagine doktor Pfaffi villa juurde rajatud ajalooline purskkaev oli lihtne kaheksanurkne betoonist rajatis, mille keskmes oli kõrgem karikataoline betoonist kuju, tipus üks purskav veejuga. Basseiniosa kaheksal nurgal ilutsesid väikesed kaheksanurksed lillekastid püsi- või suvelilledega. Tänaseks on säilinud kunagise purskkaevu kaheksanurkne basseiniosa ning osaliselt ka selle servad.  Nii linnavalitsuse kui ka muinsuskaitse seisukoht on, et uues lahenduses tuleb aluseks võtta kaheksanurkne motiiv ning materjali osas tuleks kasutada betooni, nagu kunagise purskkaevu puhul.