Loomingu ning eneseteostuse olemus ei vaja tõlget!

04. juuli, 2012

jorma_pea

“Loomingu ning eneseteostuse olemus ei vaja tõlget, seda mõistetakse kultuurideüleselt. Vahe on vaid detailides,” arutleb loomemajanduse teemadel Kultuuriministeeriumi arendus- ja personaliosakonna juhataja Jorma Sarv. Loe edasi »

Kultuuri ja majanduse seosed on põnev teema. Sellesse jagub nii inspireerivaid näiteid uutest ideedest kui ka kriitikat loomemajanduse veidi vastuoluliste tahkude kohta. Igal juhul saab kokku ühe mitmekülgse ja valdkondlikult kirju mosaiigi. Asi muutub veelgi intrigeerivamaks, kui siia lisada rahvusvaheline mõõde.

Eelmisel nädalal toimus Tartus kohtumine Läti, Leedu ja Soome loomemajanduse riiklike koordineerijatega, tublide eestvedajatega sealsetest kultuuri- ja majandusametkondadest. Kuulates kolleegide ülevaateid oma riigis toimunud arengute kohta mõtlesin sarnasuste ja erinevuste peale. Ühest küljest on soovid justkui samad: toetada ettevõtjaid, luua kultuuri kaudu lisaväärtust, näidata kultuuri ja loovuse tähtsust erinevates protsessides… Samas, uurides konkreetsete näidete kohta, võis kiiresti tajuda hoopis erinevaid arusaamu (kuna meie kohtumine toimus Tartu Loomemajanduskeskuses, siis oli näiteks üksjagu juttu loomeinkubaatoritest ja sellest, millisel viisil peaksid nad oma teenuseid pakkuma). Arutelusid ja analüüsimist jagus küllaga. Neid erinevusi pole muidugi mõtet ületähtsustada – kultuuriruum ja traditsioonid on erinevad, see arusaadav ja üksjagu hea. Kes soovib mosaiigi veelgi väiksemateks tükkideks harutada, võib lisada siia Euroopa Liidu tasandi arutelud, kus ühisosa tuleb leida kultuuriliselt veelgi kirevamas olukorras.

Programmi lõpus soovisime külalistele pärast kahte päeva koosolekulaua taga ka vähemalt põgusalt paari Tartu ümbruskonna paika tutvustada. Üks neist oli Mooste. Vaatasime selles uskumatult palju pakkuvas paigas ringi (mõelge ise – folgikoda, kunstikeskus MOKS, erinevate meistrite töökojad, fotograafiale keskendunud keskus, veskiteater, peatselt avatav rahvamuusika kool – ja kõik see sealsamas, väikeses Moostes) ning ühel hetkel jõudsime külalistega üksmeelele. See püüdlus, mida nad selles paigas kogesid, oli neile üdini arusaadav. Asi on ju lõppude lõpuks inimeste loomingus ja eneseteostuses ning kui see soov on kantud siirast tahtmisest midagi oma kogukonnale pakkuda, siis mõistavad seda ka need, kelle lähenemine mõnes muus aspektis on erinev. Kõik toimib, tõlkida pole enam vaja.