Loov Eesti 2015 – aasta, mille ettevalmistamine võttis aega

16. detsember, 2015

 

Lõppev aasta on toonud Loov Eestile suurte sammudega edasimineku. Täna saame kujundlikult öelda, et meie neljaliikmeline naiskond tegutseb nn kolmel vaalal.

 

Esimene tegevussuund on Loov Euroopa programmi Kultuur kontaktpunkti haldamine.  Kogu vajalik informatsioon ja teadmine Loov Euroopa taotluste ettevalmistamisel tuleb meilt.  Kui 2014 oli uue programmi käivitamise aasta, siis 2015 võime juba täheldada uute projektide algatamise tõusvat trendi. Yvelin Karu-Veskioja ja Tiiu Allikmäe hoolitsevad igapäevaselt selle eest, et Loov Euroopa programmi esitatavate projektide kvaliteet oleks kõrgem ja toetuse saajate arv suurem. Infopäevade raames oleme programmi tutvustanud Haapsalust Narvani. Jooksvad uudised jõuavad huvitatute postkasti uudiskirjaga igal kuul ning novembrikuisest Loov Eesti Lehest saab lugeda toetuse saanud projektide lugusid. Loov Euroopa tegevussuuna võtsime kokku seminariga – „Teel tulevikku. Kas uusi kliente toovad  tuleviku tehnoloogiad või selgeltnägijate abi?“, kus  tutvustasime uute tehnoloogiate võimalusi klientideni jõudmiseks.

Miks Loov Euroopa ja uued tehnoloogiad? Siinkohal tasub meenutada, et Loov Euroopa programmi poolt rahastatavate projektide üheks olulisemaks tulemusmõõdikuks on publiku kaasamine ja kasvatamine.  Publik ongi meie kliendid, kellele me oma teenuseid ja tooteid suuname. Loov Euroopa programmi Kultuur kontaktpunkt asub ikka Kultuurikatlas ja on avatud kõigile ka uuel aastal.

IMG_2766  IMG_2798

Teine oluline tegevussuund, mis mööduval aastal hoo sisse sai, on piirkondades loomemajanduse arendamine. Loov Eesti+Maa on kaheaastane projekt, mis on suunatud Kagu-Eesti, Järvamaa ja Ida-Virumaa piirkondade arendamisele läbi kohaliku ettevõtluse edendamise.  Projekti rahastab EAS Euroopa Regionaalfondi rahadest. Loov Eesti partneriteks projekti elluviimisel on Marketingi Instituut, Järvamaa Arenduskeskus, Ida-Viru Loomemajanduskeskus  ja Kagu-Eesti liikumine Loov Maa.

Projektiga alustasime alles septembris 2015, seetõttu oleme me oma tegevustega veel päris alguses ning tulemusest rääkida on veel vara. Küll aga tuleb tunnistada, et juba esimeste kuudega oleme saanud kinnituse, et ajame õiget asja! Kogu oma senise kogemuse juures erinevate loomemajanduse valdkonna sündmuste korraldamisel pole me kohanud sellist lojaalsust ja kohusetunnet kui  varasügisel Kagu-Eestis.  Projekti esimese etapi  innovatsioonilaborite töötubades: Pukas, Sännas, Moostes ja Varbusel, oli täituvus 99% ehk siis peaaegu kõik, kes olid end registreerinud, tulid ka kohale. Inimesed olid motiveeritud ja inspireerivad. Meil jäi üle ainult kõige potentsiaalikamad arendusprogrammi PESA välja valida.  Kersti Kilgi valvsa pilgu all ja suurepäraste koolitajate juhendamisel  küpsetame PESAs 22 äriideed ja oleme valmis neid laiemale avalikkusele juba enne jaanipäeva tutvustama. Meie programmi slogan “Nutikas jääb maal ellu” kehib reaalselt ja nutikate ideede rohkus pakub meile siirast rõõmu.

IMG_2562   IMG_2507

Kolmas tegevussuund on rahvusvahelistumine.  Aastate jooksul on Loov Eesti kui loomemajanduse alase teadlikkuse eestvedaja ja loomemajanduse arendaja kogunud tuntust, loonud koostöövõrgustikke ja sillutanud teed meie ettevõtjatele igal võimalikul juhul ja parimal moel.

Maailma suurim loomeettevõtjate konkurss Creative Business Cup (CBC) 2015 pakkus meie tööle sel aastal väärilise tasu. Eestit esindanud kliendihoidmise teenust arendav start-up Sorry as a Service jõudis tihedas rahvusvahelises konkurentsis TOP 5 hulka.  Nagu märkis Eesti suursaadik Taanis Märt Volmer oma tagasisides CBC finaalvõistlusele: « Meie nähtavus ning energiatase CBC ja loomulikult finaali jõudmine on saavutus, mis töötab Eesti heaks praegu ja veel tükk aega.”

Lisaks meid finaalis esindanud meeskonnale said kogu sündmusest osa ka ökokosmeetika bränd SÕSAR ja nutikaid sisetaldu arendav Heelosophy.

Creative Business Cup 2016 ettevalmistused algavad aga õige pea ja ootused ettevõtjatele saavad olema veelgi suuremad, sest sel korral ei jäänud võit meist kaugele!

CBCestonianteam  admin-ajax

2015. aasta seni viimane uudis tuleb aga Tel Avivist, nimelt on sealne disaini ja kunsti kõrgkool SHENKAR algatanud kolmeaastase projekti CLEVER, mille toel pannakse alus Iisraeli loomemajanduse arengule.  Loov Eesti roll on aidata kaasa teadlikkuse tõstmise tegevuste väljaarendamisel ja kommunikatsiooni loomisel.  Loomemajanduse arendamine on ikka riigiti erinevalt korraldatud, sel korral on siis peamine fookus loomeerialasid õpetavate kõrgkoolide õppekavadel ja täiendõppel. Euroopa partnerite toel (Suurbritanniast, Islandilt, Hollandist, Taanist ja Eestist) täiendatakse õppekavasid loomemajanduse ja ettevõtluse moodulitega ning pakutakse arendusprogramme nii õppejõududele kui ka tudengitele.

 

Kuid kõigi nende tegevussuundade aluseks on jätkuvalt loomemajanduse valdkonna sisene, avalik ja rahvusvaheline kommunikatsioon.  Loov Eesti haldab juba tuttavaid veebipõhiseid kanaleid – looveesti.ee (ka inglise keeles), looveuroopa.ee, ndpculture.org (Põhjamõõtme Kultuurialase Koostöö veebileht). Uusim on Loov Eesti infovoog Delfi Ärilehes, selle vahendusel pääsevad loomemajanduse uudised laiema avalikkuseni.

 

Hoidke meie kommunikatsioonil silm peal, siis ei maga te uusi sündmusi ja põnevaid kohtumisi maha!

loov eesti tiim 2015

Uljalt uude aastasse!

 

Eva Leemet

Loov Eesti tegevjuht