Loov Eesti PÖFF filmitööstusel: Industry @ Tallinn

30. november, 2014

PÖFF Industry@ Tallinn ürituse raames toimus filmi- ja kaastootmisturu Baltic Event (25-28.november), eesmärgiga tutvustada rahvusvahelistele filmi- ja teleprofessionaalidele uusimaid Baltimaades valminud mängufilme ning filmitootmisvõimalusi. Loov Eesti käis kohal ja uuris filmitööstuse telgitaguseid. 

Festivali filmitööstuse programm tõi sel aastal koostöös Eesti Filmi Klastriga Tallinnasse Aasia ning Põhja-Ameerika kinomaailma tipud, Cannes’ ning Berliini auhinnatud produtsentidest filmifondide ning festivalide juhtideni, kes vahendasid oma kogemusi ning uurisid koostöövõimalusi Eesti ning Kirde-Euroopa ja Skandinaaviamaadega. Filmitööstuse üritusi toetas veebikeskkond Black Market Online, mille kaudu oli filmitööstuse professionaalidel, eelkõige produtsentidel ja levitajatel, võimalik tutvuda uuema filmitoodanguga ja töös olevate projektidega Baltikumist, Venemaalt ning Kesk- ja Kagu-Aasia riikidest. Loov Eesti käis kohal ja uuris, mis on Katya Panova ja Pavel Odynini mõtted filmitööstustest.

Katya Panova – Pariisi Artline Films production manager (tootmisjuht)
Pavel Odynin- filmitootja (produktsioon) Pavel Odynin Film Company

Mis Sind PÖFFi Industry üritusele tõi?

Panova: Olen rahvuselt venelane, kuid juba aastaid töötan ja elan Pariisis. Kui lugesin PÖFF Industry üritusest, siis leidsin, et see on suurepärane võimalus kohtuda erinevate riikide filmitööstuse esindajatega. Lisaks tuleb PÖFF Industryle follow-up üritus Moskvas. Loodetavasti leian Eestis juba huvitavaid kontakte ja projekte, millega saan ka Moskvas jätkata.

Odynin: Filmitööstus on minu DNAs. Väikesest peale olen tegelenud produktsiooniga ning otsin alati võimalusi, et leida inimesi kellega sel teemal ideid vahetada. Samuti oli suur huvi tutvuda Eesti kultuuriga, olen siin esimest korda.

Milline on praegune filmituru seis, kui palju on potentsiaali väiksemate riikide filmidel?

Odynin: Kõik sõltub tahtest ja innukusest. Eriti kuna aastatega on filmitegijaid aina juurde tulnud ja vastavalt filmitööstuses konkurents suurem ja tuleb kõigil rohkem vaeva näha. Rahastuse leidmine on keeruline, kuid nii Euroopa riikidel kui ka Venemaal on palju taotlemise variante, sh. sponsorid. Paratamatult tulebki leida koostöö võimalusi- selleks tulime kokku ka PÖFFi raames. Rahusvaheline meeskond tagab suurema võimaluse rahalise toe saamiseks.

Panova: Raha pole kunagi lihtne leida ja see kehtib enamasti ükskõik millise filmi, riigi või eluala puhul. Kuna ise töötan dokumentaal filmidega, siis tean, et Prantsusmaal on menukad ainult need filmid, mis kajastavad seost Prantsusmaaga. Eriti sobivad temaatiliselt kunst, Eurooopa ajalugu või geopolootika, kuid mitte midagi provokatiivset. Filmiturg on spetsiifiline ja filmitegijad peavad otsima klappi vaatajaskonna, enda nägemuse ja sponsorite/taotluste vahel. Tean öelda, et Prantsusmaa on ettevalmistunud: valitsuse toetab filmitööstust ning kunstiga seotud dokumentaal filme rahastatakse ja väärtustatakse kui kultuuri edasiviivat jõudu. Vastavalt peaksid ka väiksemate riikide filmitootjad olema kursis, mis on soositud suuremates riikides, et tagada enda edu.

Kas Eestit võiks kaaluda mõne filmi võttekohana, kas siin leidub mingeid eeliseid?

Panova: Eestil on omad eelised. Siin on ajaloo hõngu, mis kindlasti ühendab inimesi. Berliini müüri langemine on globaalne sündmus, osake sellest on ka Eestis. Ühtse ajaloo kajastamine on Eesti filmitööstuses sobilik variant. Lisaks on huvitav kontrast vanalinna värvliste majade ja Lasnamäega, ruumi mängida on.

Odynin: Ja! Esitlesin B’EST programmis enda tulevast filmi “The Woman from Ingria”. Film põhineb päris elulool, mis räägib talunaise saatusest Vene-Soome piiril. Sihtgrupiks on Vene-Eesti-Soome vaatajaskond. Lähtudes enda filmist on Eesti eeliseks kaunis loodus. Tootmist silmas pidades on siin odavam filmida.

Millise emotsiooniga lahkute Eestist?

Panova: Ülimalt positiivse ja ka nukrana. Leidsin siin häid sõpru, kellega kindlasti soovin edaspidi suhtlema jääda. Samuti on siinne rahvas väga sõbralik ja vastutulelik.

Odynin: Esimene kogemus Eesti kultuuriga on väga meeldiv! Nii palju rõõmsameelseid inimesi ja huvitavaid tutvusi, siit võiks oma filmi teha! Samuti sain targemaks teie “e-riigi” kohapealt, mis tuli üllatusena. Väga usinad ja tublid inimesed on Eestis, tundub, et siin on palju innovaatilisust ja helgeid mõtteid. Usun, et Industry programmis alustatud koostööd on perspektiivikad ning kõigile jääb meelde, et need mõtted said alguse Eestist.

Baltic Event partnerite ja toetajate hulku kuulub ka Loov Euroopa MEDIA programm.