Metallitöö loomeinkubaator Viljandis valmistab ette loovat ettevõtjat

30. aprill, 2013

viljandi-loomeinkubaatorViljandis avasid Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja aktsiaselts Viljandi Metall Eestis ainulaadse metallitöö loomeinkubaatori, mis võimaldab arendada uut tehnoloogiat ja tooteid ning õpetab neid ka müüma.

 

Loovus on Viljandi metalliettevõttelt tasuta kasutada saadud ruumides peamine. Uues loomeinkubaatoris olev tehnika võimaldab arendada metallitööd nii neil, kelle jaoks on see käsitöö kui ka leida nutikaid tehnoloogilisi lahendusi suurfirmade jaoks, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Eesti nõrkus ilmselt ongi selles, et oma toote väljamõtlejaid või kavandajaid on vähe ja meil on väga palju klassikalist allhanget, kus me realiseerime teiste ideid. Aga ühiskond võiks mõelda sellele, et me realiseerime eelkõige enda ideid, suudame neid müüa ka laiemalt maailmas. Ja pigem proovida nii, et meil on siin ideed ja keegi teostab kusagil teises või kolmandas riigis,” rääkis AS Viljandi Metall omanik ja juhatuse liige Jaak Sulg.

Paljudes Euroopa riikides on kõrgkoolide, ettevõtjate ja kohaliku omavalitsuse ühiselt loodud loomeinkubaatorid väga populaarsed. Viljandis on nüüd võimalus loovust ja ettevõtllikkust arendada muusikastuudiotes, puidu-, tekstiili- ja tänasest ka metalli kui pärandtehnoloogia alal.

“Tänu sellele, et meil on inkubatsioonikeskkond ja töökojad valmis, saame selle aasta vastuvõtust rahuliku südamega minna üle ettevõtlusõppele kõigi tudengite jaoks. Kahe aasta pärast läbib ettevõtlusõppe ja praktika inkubaatoris 150 tudengit, 30-40 tudengifirmat, millest pooled peaksid firmana jätkama inkubaatori all ka edasi,” selgitas TÜ Viljandi kultuuriakadeemia direktor Anzori Barkalaja.

Viljandi metallitöö loomeinkubaatorisse investeeriti üle poole miljoni euro, investeeringut toetas ettevõtluse arendamise sihtasutus.

“See on seotud põhi- või pärand- või algtehnoloogiatega, mis on käsitööpõhised, ühtlasi kaasame ka tööstuslikke tehnoloogiaid ja arvutite juhitavaid seadmeid. Keskkond on loodud ka sel põhimõttel, et saaks moodustada väga erinevaid loovusest tulenevaid tehnoloogilisi ridu. See tähendab, et me pole orienteeritud ühele konkreetsele tootele, vaid ideele, millega õpilane või ettevõtja tuleb siia tegutsema,” rääkis Viljandimaa loomeinkubaatorite metallikeskuse juht Kristjan Sisa.

Loova ideega peaks kaasnema ka nutikus uut toodet või teenust müüa.