Mis toimus Disainiööl ja Euroopa Innovatsioonifestivalil IF

28. september, 2011

alt10 päeva järjest oli Tallinn uuendusmeelsete disainihuviliste päralt- toimus Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluv Euroopa Innovatsioonifestival IF… ja VI Disainiöö.


’’Kuuenda disainifestivali programm on Euroopa kultuuripealinnale kohaselt mahukas. Lausa nii mahukas, et paljud külastajad kurtsid, et ei jõua kõikjalt osa võtma, kust oleksid soovinud,’’ andis esialgse hinnangu fesitvalile peakorraldaja Ilona Gurjanova.’’Head meelt teeb see, et tänu festivalile sai avalikkuse tähelepanu mitte ainult tootedisain, vaid ka teenuste disaini olulisus. Samuti saime festivali raames rääkida ’’disain kõigile’’ mõistest kui sellisest ning selle vajalikkusest,’’ lisas ta. ’’Kordaläinud festivali järgselt jääb vaid kinnitada, et korraldame ürituse ka järgmisel aastal,’’ lubas Ilona lõpetuseks.

Näitused jäävad avatuks novembrini

Programmi, kuhu kuulus on enam kui 45 üritust, raames avati enam kui kümme näitust. Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis jääb 6.novembrini avatuks näitus Uutmoodi, kus külastaja saab esmakordselt tutvuda innovatsiooninäidetega Eesti disainist XX ja XXI sajandil. ’’Eesti disain on innovaatilisuse ja uute ideede poolest mitmekesine maastik. Seda nii disainerite koostöös ettevõtetega kui ka iseseisvate praktikute töise väljundina. Põnevaid lahendusi võib leida nii argiesemetes kui tavatarbimise seisukohalt tihti nähtamatutes aspektides. Näituse eesmärgiks on rõhutada uuenduslikkust Eesti disainis ja tuua välja ka disaini n-ö peidus pool eksponeerides muuhulgas seadmeid ja masinaid, kus disaineri tööl on tooteloomisprotsessis määrav tähtsus,’’ selgitab näituse kokkupanemise eesmärkidest kuraator Ene Läkk. Näitusel saab olema eksponeeritud näiteks 1936. aastal Eestis leiutatud ja loodud miniatuurfotokaamera MINOX, autoriks Walter Zapp. Ehkki Zapp oli mõelnud oma leiutise põhikasutajaks tavalist, mugavat reisihimulist inimest, tormasid esimesena seda aparaati omandama diplomaatilised teenistused, kel olid selleks erihuvid. Ootamatult spioonikaameraks saanud fotoaparaati võib näha isegi James Bondi filmides. Uudistada saab ka nõukogudeaegseid Eestis valmistatud sõidukeid ning tänapäeval loodud Eesti disaini pärlid

Arhitektuurimuuseumis on 23.oktoobrini uudistamiseks aga ühe säravama eesti disaineri Tarmo Luisu valgustinäitus Mäng Tulega. Tegemist on kunstniku personaalnäitusega, kus esitlemisele tulevad unikaaldisain ja installatsioonid. Kogu ekspositsioon koosneb täiesti uutest esemetest ja lavastustest.

Rotermanni kvartalis Elevaatoris saab 8.oktoobrini näha Taani-Malaisia ühistööna valminud interaktiivset graafikat ja elamusdisaini näitust Man&God, mis esitab julgeid küsimusi jumala kohta tuues kujundeid jumaluse staatusesse tõusnud popstaaridest või brändidest. See on väljapanek, kus näituse eksponaadid ning ruumid moodustavad võimsa sünergia, mida igaühel julgeks uudistama minna!

Disaini- ja Arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6),  Hispaania toidunõude disaini näitus Foodjects koondades enam kui sadat hoolikalt valitud eset, mis on sündinud Hispaania kokkade, disainerite ja ettevõtete inspireeriva ning loomingulise suhtluse tulemusena. Põneva loominguga saab galeriis tutvuda 5.oktoobrini.

Parima innovatsiooni ideekonkursi Euroopa IF…Lab võitja teada

Festivali raames selgusid Tallinnas kuues linnas toimunud parima innovatsiooni ideekonkursi IF…Lab võitjad.  Parimaks tunnistas žürii idee Leedu meeskonna Me Architect You projekti „CH4 pilv“. Teise auhinnalise koha saavuts Portugalist pärit ricoxete.com projekt „Termiline padi“ ning kolmanda koha vääriliseks tunnistati Artur Rusini projekt „Leilivihmuti“. FBis aset leidnud publiku lemmiku hääletamisel anti auväärne tunnustus ideele „Täispuhutav kunstiteos naeratusega“ Belgiast. Kõigile võitjatele pani auhinnad välja IMArvutid.

„Leedus toimunud kohalikul võistlusel saime kolmanda koha, nii et esikoht rahvusvahelisel võistlusel tuli meile üllatusena,“ kommenteerisid oma võitu Me Architect You projektimeeskonna liikmed.

“Oleme oma igapäevatöös tihedalt seotud maailma innovatiivseima brändiga ja näeme seda kuidas disain ja innovatsioon inimeste elusid muudavad. Sellepärast tahame anda ka oma panuse disaini ja innovatsiooni edendamiseks Eestis ning võtsime kutse toetada Disainiöö festivali ning parima innovatsiooni ideekonkursi IF…Lab rõõmuga vastu,” ütles Jaanus Treilmann, IMArvutite tegevjuht.

’’Disain kõigile’’ mõiste sai arusaadavamaks

Cities For All – Tallinn For All on rahvusvaheline koostööprojekt, mille eesmärgiks on leida lahendusi, kuidas muuta Tallinn lihtsasti ligipääsetavaks ja  inimsõbralikuks, kõigile avatud ja mugavalt kasutatavaks linnaks kõikidele vanusegruppidele, rahvustele, lastega emadele, erivajadustega inimestele sotsiaalse kaasatuse kaudu. See on nii kohaliku elanikkonna kui ka turistide igapäevase eluolu kvaliteedi parandamisele suunatud ettevõtmine. Erinevate kõrgkoolid tudengitega Eestist ja Prantsusmaalt, tuntud spetsialistide, erivajadustega inimeste ja teiste huvigruppide kaasabil on loonud aasta jooksul kümmekond uut toodet/teenust; ligipääsetavuse lahendust.

Festival raames esitleti projekti Cities For All – Tallinn For All tulemusi ning töid hindas zürii .

Rahvusvaheline zürii otsustas anda välja kaks esikohta. Tunnustuse ning esiletõstmise pälvisid projektid „Tallinna ühistransport ja „Gulliver Map. Kolmanda kohaga tunnustati projekti „Abivahend pimedatele. „Tallinna ühistransportprojekti eesmärgiks oli uuendada Tallinna ühissõidukite infograafikat ning hetkel teevad töögrupi liikmed juba koostööd Tallinna Transpordiametiga, et antud lahendused ka ellu viidud saaks. „Gulliver Mapkaasas linnakodanikud ja seda väisavad külastajad andma sisendeid eesmärgil muuta Tallinna vanalinna ligipääsetavamaks. 19.septembril viidi läbi avalik üritus, kus Vabaduse väljakul oli kõigil võimalus oma sõna sekka öelda. Ettevõtmise käigus töögrupi poolt kokku kogutud ettepanekud antakse edasi linnavalitsusele, et seejärel ametkonnad neid saaksi läbi töötama hakata.

Kavasse kuulusid veel erinevad konverentsid, töötoad, Disainioksjon, Chat Room powered by Pecha Kucha, võrgustumiseks loodud Disainiööklubi, moeetendused ja palju muud. Sõnaga, tihe sagin käis Rotermanni kvartalis asunud festivali keskuses – Nokia lounge‘s iga päev. Festivalile pani väärika punkti Euroopa Disainijuhtimise Auhindade pidulik gala, kus välja jagati disainimaailma „Oskarid“.  

Lisainfot festivalide ja näituste kohta: www.disainioo.ee ja www.innovationfestival.ee