Eesti disainerid Hiinas: Loovus on siin haruldane nähtus – seega Euroopast tulev on oodatud!
17.- 20. Mail toimus Hiinas Shenzhenis suur loometööstuse mess ICIF (International Cultural Industries Fair), kus Eesti disainerid Monika Järg ja Kadri Kruus esitlesid oma uuemaid kollektsioone. Messi külastas ka Eesti delegatsioon eesotsas kultuuriminister Langiga. Monika Järgi sõnul on Hiinas loovust vähe, kuid suure turu võimalused on piiritud ning Euroopa disaini suhtutakse positiivselt.
ICIF on ainuke rahvusvaheline ja integreeritud kultuurivaldkonna mess Hiinas, kuhu valiti Eestist osalema kaks disainerit – tekstiilidisainer Monika Järg ja nahadisainer Kadri Kruus. Mõlemad messile osalema valitud disainerid on eelnevalt rahvusvaheliselt tunnustust ja auhindu pälvinud ning Shenzheni mess andis neile võimaluse oma loomingut laiemalt tutvustada ja Eesti disaini maailma kultuuripildis nähtavamaks muuta.
“Meil, eestlastel, on Hiina loomemajanduse mõõtmeid raske hoomata,” rääkis Eesti delegatsiooniga messi külastanud Kultuuriministeeriumi kaunite kunstide asekantsler Ragnar Siil. “Shenzhenis toimunud loomemajanduse messil oli esindatud tuhatkond tegijat käsitööst ja disainist kuni kõrgtehnoloogiate ja esitluskunstideni. Eriti rõõmustav oli näha suurt huvi Eesti disainerite loomingu vastu,” oli Siil positiivselt meelestatud. “Eksport Hiina turule on aeganõudev protsess, aga algus on vähemalt edukalt tehtud.”
Monika Järg esitles messil põhjamaiselt kargeid ning minimalistlikke vaibakollektsioone POHL ja STONEBERRY ning FLY sisustustekstiilide kollektsiooni. Kadri Kruus näitas aga messil oma uusimat nahast kottide kollektsiooni SUBLIME, mis on insipreeritud varakevadisest Eestimaast. Uurisime, milliste muljetega eile saabunud disainerid koju naasid.
Kuidas te messi korraldusega rahule jäite?
Üldine mulje oli tervest reisist väga positiivne. Me ei loonud eelnevalt ootusi ning mul puudus ka igasugune varasem kogemus Hiina ühiskonnast. Lisaks messile aga oli meile, kõigile osalenud disaineritele, korraldatud väga erinevaid kohtumisi, mis andsid kokku huvitava kogemusepaketi. Hiina on väga erinev ühiskond ja sealse mõtteviisi tabamiseks ei olnud seal veedetud nädal piisav – kuid sütitas loomulikult edasise huvi!
Kuidas teie looming ülejäänud väljapanekuga sobitus?
Pigem ütleks et ei sobitunud, sest messi Euroopa disaini alal, kus oli kokku 10 disainiettevõtet Itaaliast, Hispaaniast, Leedust ja Eestist, midagi sellesarnast ei olnud. Kohalik valik oli aga väga traditsioonidekeskne, mida selgitati ideede puuduse ja hiina rahvuse vähese loovusega. Kopeerimine, mida meie siin taunime, omab nende jaoks hoopis teist tähendust – see on nende jaoks loomulik ja selliselt korratakse ka lihtsalt oma traditsioonilist esemelist kultuuri ja seda kõike väga erineval professionaalsel tasemel. Messil ei olnud kahjuks näha väga palju kohalikku kõrgkultuuri, mis on selgitatav messi orientatsiooniga – meile kõigile üllatuseks ei olnud see B2B mess, vaid hoopis massidele suunatud üritus!
Kuidas loodud kontakte hindate?
Silma paista ei olnud keeruline, kuna me eristusime väga selgelt. Huvitav oli ka tõik, et kõik Euroopa disainerid olid omakorda erinevate profiilidega. Tavakodanikule suunatud mess tähendas muidugi seda, et külastajaid oli seinast seina. Tagasiside oli valdavalt isegi imetlev, kuid enamasti mitteprofessionaalsel tasemel. Kontakte saime, aga üksikud neist tundusid tõsiseltvõetavad (see polnud lihtsalt ärile suunatud mess), samas taustateadmine Hiinas reaalse koostöö alustamise keerukusest ja aeganõudvusest ei lase hetkel küll liiga palju oodata ja lubada.
Väga kasulikud olid Euroopast tulnute kontaktid ja kokkupuuted Hiinas tegutsevate Euroopa organisatsioonidega. Julgustav ja positiivne oli nende pakutav reaalne tugiteenuste võimalus. Ja kiitus ka Eestile – KEA juhi sõnul on Eesti loomemajandusega seotud riiklikud institutsioonid võrreldes teiste Euroopa riikidega väga edumeelsed ja koostöövalmid! Ühiselt veedetud aeg teiste Euroopa disainerite ning ettevõtjatega andis palju mõtlemisainet ning inspiratsiooni
Kas Hiina turg on sinu üks eesmärke?
Praegu kindlasti mitte. Aga seal veedetud aja jooksul saime kuulda ja näha erinevatest toimivatest mudelitest toote/disaini ekspordiks, kus vabakutselised disainerid Euroopast on alustanud ja sealsel turul tegutsevad. See oli väga motiveeriv, kuid kindlasti vajab sügavamat analüüsi. Võimalused on piiritud ja loovus on selle rahva seas haruldane nähtus – seega Euroopast tulev on väga oodatud. Hiina tõusev majandus aga ei tule seda enam ise Euroopast otsima, vaid sinna tuleb ise kohale minna. Eks aeg näitab.
Disainerite messil osalemist toetasid EV Kultuuriministeerium, Eesti Disainikeskus ja EV Välisministeerium ja Tallinna Loomeinkubaator.