Narva kunstiresidentuuri saatkonnas Narva Veneetsias on kogukonna jaoks valmimas praktilised kunstiobjektid

17. august, 2022

Juba kolmandat suvekuud vältab Narva külje all veekanalite piirkonnas Kulgu paadigaraažide ühistu juures söekas projekt “NARTi saatkond Narva Veneetsias”. NART rendib seal garaaži ja kalastusklubi ruume, ning on loonud kogukonna südamesse oma väikese satelliidi. See on koht, kus kunstnikud ja kohalikud saavad üksteist tundma õppida.

Kahe garaažiühistusse elama tulnud kunstniku, Enrique Roura (Mehhiko/Norra) ja Maurin Bizig (Šveits), käte all valmivad kunstiobjektid, mis ei ole mitte ainult kunstitöödena põnevad, vaid ka praktiliselt rakendatavad. Maurin valmistab Kulgu jaoks tõelisest tammepuust varjualust ja Enrique on valmis saamas päris leivaahju ehitamisega.

Kui suve algul olid mõned kohalikud veel kunstiprojekti suhtes skeptilised ja teised arvasid, et välismaa kunstnikel on raske leida kogukonnaga ühist keelt, siis praeguseks on toon muutunud. Kunstnikud naudivad ebatavalist kogemust ja askeetlikke elamistingimusi väga, ning ammutavad sellest kogemusest inspiratsiooni.

“Leivaahju ehitamise teekond oli pikk ja väsitav. Mu keha töötas oma võimaluste piiril. Kohati tundsin end eksinuna ja kartsin, et upun oma ambitsioonidesse, kuid kohalike külalislahkus ja suuremeelsus, kes mind tööl nägid, tõstsid mu tuju. Mahlakas arbuus, külm õlu või kuum saun pärast rasket tööpäeva aitasid mul tõesti edasi töötada” ütles Enrique. Paadigaraažide omanikud on olnud protsessi vastu tõeliselt huvitatud, laenanud oma töövahendeid ja lihtsalt toetanud heade sõnadega välismaiseid kunstnikke.

Juba sel laupäeval, Eesti taasiseseisvusmise päeval, 20. augustil on kõik kohalikud ja külalised oodatud NARTi Veneetsia saatkonna kogukonnapäevale. Kella 13 kuni 17 katsetatakse vastvalminud leivaahju, pakutakse värsket leiba, jooke ja suupisteid erinevatest kultuuridest – Mehhikost takosid, Eestist kiluvõilebu ja Itaalias populaarset Aperol Spritz kokteili. Külalised on oodatud ka omalt poolt midagi kaasa võtma, et see oleks tõeline pika laua pidu. Enrique ootab ka neid, kel on jagada oma pere leivaretsepte! Üritus toimub Kulgu kalastusklubi juures. 


Projekti toetab Briti Nõukogu.  https://www.nart.ee/et/veneetsia/