Neu/Now live-festivalile pääses viis Eesti projekti

28. juuli, 2011

“Rahvusvahelise ja nõudliku žürii vaateväljas esiletõusmiseks on oluline konkurentidest eristuda. Edukad Eesti projektid paistsid silma just eelkõige omanäolise lähenemise ja isikupäraga. Muusikavaldkonnas rõõmustab mind, et žürii üksmeelselt kõrge hinnangu pälvinud Eesti projektides väljendus selgelt interdistsiplinaarne mõõde, mida kaasegse kunsti puhul eriti hinnatakse,” ütles EMTA välissuhete prorektor ja Neu/Now festivali rahvusvahelise žürii liige Marje Lohuaru.

Disaini kategoorias pääses festivalile Lauri Hirvesaar Eesti Kunstiakadeemiast tööga „Elektriline pakiveomopeed“. Hirvesaare projekt on ühtlasi tema magistritöö ning oma praktilise kasutusvõimalusega suunatud eelkõige kirjakandjatele, kulleritele ja kõigile teistele linnas liiklejatele, kellel on vaja pidevalt vedada pakke ühest kohast teise. Funktsionaalne roller aitab vältida ummikuid, ühendades väikesed mõõtmed unikaalse neli ühes raamiga. Kaherattalist rollerit on võimalik hõlpsalt seadistada kolmerattaliseks, mis sobib paremini kaubaveoks. Sõidukil on keskkonnasõbralik elektrimootor.

Stella Salumaa projekt „Elu kilukarbis“ on animafilm ja ühtlasi tema EKA animatsiooni eriala lõputöö. Film räägib loo, mis on kaasaegses maailmas väga tavaline: oleme tihti üksteisele nii lähedal, et raske on jääda iseendaks. Film näitab, mis juhtub siis, kui meie iseendaks jäämise vabadust rikutakse või see meile keelatakse. Salumaa animafilm valiti ühtlasi välja ainsa Eesti filmina maailma suurimale animafilmide festivalile Annecy 2011 tudengifilmide võistlusprogrammi.

Sander Saarmetsa projekt „Pram Tak Mir“ on soolopala viiulile ja eelnevalt lindistatud elektroonilistele elementidele koos videoga. Muusikaline materjal on kogutud trammipargist, mille lähedal autor elab. Saarmets püüdis luua visuaalse ja kuulatava osa ühendamisega muusikalise vormi terviku. Samuti oli autoril tema enda sõnul mässumeelne ambitsioon luua akadeemiline heliteos ilma nootide ja rütmita. Viiuliosa esitab Adrian Rannut.

Anna-Liisa Elleri projekti “Taasleitud kannel” keskseks elemendiks on juba tuhandeid aastaid eesti muusikatraditsiooni kuuluv kannel. Projekt on improvisatsioonikontsert kandle ja live elektroonikaga. Esitaja Anna-Liisa Eller uurib kandle helipaletti, minnes traditsioonilistest kandle mängimise tehnikatest kaugemale ja kasutades erinevaid heli modifitseerimise meetodeid uute helide tekitamiseks.

Viienda Eesti osalejana lisandus Kristi Kongi tööga „Turbulents kui meetod“. Kongi nimetab enda tööd tõlkeprojektiks, milles ta tõlgib värvi abil reaalse maailma maalitud maailmaks. Selleks kasutab autor kahte tuba, millest üks on ruumiinstallatsioon ning teine lõuendiks esimese ruumi kujutamisel. Autori eesmärk on luua hullumeelne värviline maailm nii materiaalselt kui ka maalituna ja neid koos esitledes tekitada peegliefekt.

Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 programmi kuuluv Neu/Now live-festival toimub 17.-20. novembril Tallinnas. Lisaks live-festivalile toimub Neu/Now alates septembri lõpust ka festivali online keskkonnas, kus esitletakse 135 tööd 23 riigist. Festivalil osalevad projektid valiti välja viies kategoorias: visuaalne kunst, disain, film, teater ja tants ning muusika ja heli.

„Neu/Now avab interdistsiplinaarse kunsti teemalise diskussiooni ja pakub noortele kunstnikele võimalust tutvuda lähemalt teiste kunstivaldkondadega, mis omakorda avardab kunstniku väljendusvahendeid ja -võimalusi,“ ütles Marje Lohuaru. Neu/Now festivalil osalemiseks kandideeris kokku 231 tööd 27 riigist.

Eestist kandideeris 16 tööd. Festivalile said kandideerida kõik lõpetavad või äsja lõpetanud kunsti- ja muusikaerialade tudengid ülikoolidest, mis kuuluvad ELIA (European League of Institutes of the Arts) võrgustikku. ELIA on alates 1990. aastast tegutsev sõltumatu koostöövõrgustik, mis ühendab 350 Euroopa kunsti- ja muusikakõrgkooli. Eestist kuulub ELIA-sse Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Ülikool ja Tallinna Ülikool.