Noore arhitekti preemia sai Hanno Grossschmidt

21. veebruar, 2011

altTäna, 17. veebruaril 2011, Eesti Arhitektide Liidu üldkogu raames toimunud pidulikul auhinnatseremoonial, kuulutas Eesti Vabariigi president hr Toomas Hendrik Ilves välja noore arhitekti preemia 2010 laureaadi, kelleks osutus Hanno Grossschmidt. Auhinna, reisitšeki 4500.- euro ulatuses, andsid võitjale üle preemia koostööpartnerid Heldur Meerits ja Tiit Pruuli.

Konkursile esitati kümme kõrge loomingulise ja professionaalse tasemega kandidaati, kelle hulgast valiku tegemine oli žürii hinnangul väga keeruline. Seetõttu jagunes ka lõppvalikusse jõudnud nominentidele toetus üsna võrdselt. Kandidaatide poolt žüriile esitatud materjalides oli rõhuasetus valminud objektidel, mis saigi otsustavaks võitja väljaselgitamisel, kuid lõppotsus ei sündinud sugugi ühehäälselt.

Hanno Grossschmidtile tõi võidu tema vaieldamatu professionaalsus ja stabiilselt kõrge arhitektuurne kvaliteet.  Hanno tööde lai skaala, mis ulatub avalikest hoonetest (kontserdimaja, spordihall) büroo- ja kortermajadeni, tõestab erinevate mastaapide ja funktsioonide valdamist tipptasemel. Iga teos on tervik, mille identiteet on saavutatud pigem omapärase materjalivaliku, tekstuuri ja selge vormikäsitlusega kui ülemäärase fantaasiamänguga. Tema hoonetele on iseloomulik tehnilistele probleemidele elegantsete lahenduste leidmine ja detailitäpsus.

Hanno peamiselt (kesk)linnalik arhitektuur on silmapaistev, seejuures naabreid provotseerimata. Tema tööd kannavad endas arhitektuuris alati oluliseks peetud väärtusi, olles kestvad, kasutatavad ja hästi teostatud. Need respekteerivad ümbritsevat keskkonda tahtmata siiski kehtestada omi mängureegleid.

Žürii välisliikme, Rootsi arhitektuuriajakirja Arkitektur peatoimetaja Claes Caldenby sõnul on üldine Eesti noorte arhitektide tase muljetavaldav. Tema hinnangul võib endiste idabloki riikide hulgas Eestit koos Sloveeniaga esile tõsta kui parimat ja kvaliteetsemat uut arhitektuuri viljelevateks maadeks. Põhjamaade kontekstis on inspireeriv näha Eestis kerkimas uut ja vitaalset arhitektuurset kultuuri.

Konkursi žüriisse kuulusid seekord ettevõtjad Heldur Meerits ja Rein Kilk, noore arhitekti preemia varasemad laureaadid, arhitektid Siiri Vallner ja Martin Aunin ning välisliikmena Rootsi arhitektuuriajakirja Arkitektur peatoimetaja Claes Caldenby.

Noore arhitekti preemia on EALi asutatud ning koos koostööpartnerite Heldur Meeritsa ja Go Travel Reisibürooga väljaantav iga-aastane auhind, mille eesmärk on virgutada noorte arhitektide innovaatilist ja loovat mõtlemist. Preemiaks on maailmareis 4500 euro väärtuses ja tunnustus peab julgustama noorarhitekte avardama oma silmaringi ning olema oma loomingus leidlikumad ja tegevuses mitmekülgsemad.

Kõigi esitatud kandidaatidega on võimalik tutvuda noore arhitekti preemia veebilehel http://nap.arhliit.ee/