Nooruslikele naistele pakutakse bambusest, kanepist ja sojast kleite

28. september, 2010

Linna loomeinkubaatoris on aastaga jalad alla saanud Eesti firma, kes seisab rõivaste tootmisel rohelise mõtteviisi eest.

 

bambus_kleitAasta tagasi, 22. septembril Baltika kvartalis avatud loomeinkubaatori abil jalad alla saanud ettevõtete sekka kuulub ka GreenEst OÜ, kelle ökosõbralikud rõivad pakuvad vastukaalu masstootmisele ja kiirmoele.

«Toodame kergeid rõivaid sellistest orgaanilistest kangastest nagu ökopuuvill, bambus, kanep, soja, ramjee jne. Sellised riided on loodustsäästvad, nahasõbralikud, keemia- ja allergiavabad, lasevad hästi õhku läbi ja imavad niiskust,» selgitas üks GreenEsti OÜ asutajatest Tiina Reesen. «Tegelikult leidis need ökokangad minu partner Inge Puhu. Oleme mõlemad aastaid õmblusasja sees olnud, lisaks liidab meid roheline mõtteviis ja sihikindlus oma ideede teostamisel.»

Tiina Reesen on töötanud üle 15 aasta rõivaste konstruktorina Tallinna Moemajas ja Baltikas, Inge Puhu omandanud oskused rõivatootmisettevõtte juhtimiseks ja viimased kaks aastat tootmist korraldanud.

«Kui taolisi ökokangaid võib ka Eestis leida, siis selliseid rõivatooteid meil peaaegu pole. USA-s ja Inglismaal aga on ökorõivad väga menukad ja need koguvad populaarsust kogu Euroopas,» rääkis Tiina, kes oma sõnul pakkus ideed esmalt telesaatele «Ajujaht». «Aga sain neilt viisakalt äraütleva vastuse. Loomeinkubaatori jaoks pisut muutsime ideed ja saime hea kontakti inkubaatori juhi Ele-Mall Vainomäega.»

Üksikasjadeni läbi mõeldud äriidee

«Mind võlus see, et nende äriidee oli üksikasjadeni läbi mõeldud,» kinnitas Vainomäe, kes on ka konkreetselt Green- Esti juhendaja. «Väga selgelt oli välja toodud turul eristumine ehk see, mille poolest just nende tooted teistest selgelt erinevad.»

Reeseni sõnul pakub linna loomeinkubaator eelkõige häid nõuandeid ettevõtlusega alustamiseks. «Mina ja Inga polnud varem ettevõtlusega kokku puutunud. Inkubaator õpetas meid, kuidas väikeettevõtlust käima lükata, kuidas koostada äriplaani jne. Rahaliselt on võimalik kord kvartalis taotleda koolitustoetust,» rääkis Reesen.

Kuid just eelmise nädala lõpul sai GreenEst Ettevõtluse Toetamise ja Krediidi Haldamise Sihtasutuselt rõõmusõnumi. Reeseni sõnul olid nad esitanud EAS-ile alustava ettevõtja starditoetuse taotluse ettevõtte käivitamiseks vajalike vahendite soetamiseks ja turundustegevuseks ning said sellele neljapäeval positiivse vastuse.

«Kõige tähtsam on aga see, et inkubaatoril on oma jurist, turundusspetsialist – alati ollakse lahkest valmis nõu andma,» rääkis Reesen. «Kui oma ettevõttega alustamise algusaegadel pidi nõu küsima väga sageli, siis nüüd tuleb seda järjest harvemini ette – ehk kord kuus.»

Pluusid, kleidid, öösärgid

GreenEesti tootevalikus on praegu pluusid, kleidid ja öösärgid hinnaga 299-399 krooni. «Meie sihtrühmaks on noored ja nooruslikud naised vanuses 20-45 aastat – nagu me ise,» mainis Reesen. «Aga meil on juba valminud ka esimesed ökopuuvillasest ja bambuskangast pluusinäidised meestele. Samuti on kavas hakata valmistama lasterõivaid ja loodame laieneda rahvusvahelisele turule.»

GreenEst müüb oma tooteid e-poe kaudu, mis asub ettevõtte koduleheküljel www.organicclothes.ee , samuti kaupluses Loitsukeller (Müürivahe 17) ja joogastuudios Stuudio 108 (Müürivahe 31-1). «Oleme rahul, et saime oma ettevõtte käima, alustada oli väga põnev. Samas võiksid müügitulemused olla paremad, ilmselt ongi just turundus meie nõrk koht,» tunnistas Reesen. «Kõige paremini on meie tooted läinud laatadel ja messidel, kus oleme ise kohal käinud.»

Mis on ökopuuvill?

«Kui puuvilla kasvatamisel pritsitakse põlde taimekahjurite tõrjeks korduvalt kemikaalidega, jääb sellest paratamatult mingi osa toodetavasse kangasse. Et kasvatada ühe T-särgi jagu tavalist puuvilla, kasutatakse 1/4 kg kahjulikke mürkaineid ehk see on peaaegu sama palju kui kaalub särk ise,» selgitas Inge Puhu.

Ökopuuvilla kasvatatakse väikestel põldudel, mis on aastase viljavahetusega, ja rangeid ökoloogilisi tingimusi kontrolliva asutuse järelevalve all. Et kasvatada sertifitseeritud mahepuuvilla, peab põld olema enne kolm aastat kunstväetisevaba, taimi väetatakse ainult orgaanilise väetisega ja puuvillaõisi korjatakse käsitsi.

Samuti on biopuuvilla kasvatamise tulemuseks väiksem maa- ja veevara koormamine ning puuvilla parem kvaliteet. Ökopuuvill on eriti nahasõbralik, õhku läbi laskev ja pehme, ideaalne allergikutele. Suure õhuniiskuse juures imab puuvill niiskust kuni 32% omaenese kaalust, ilma et tunduks veel märg.

Ökopuuvilla on testitud kahjulike ainete suhtes ja seda kasvatakse 22 riigis üle maailma, suurimad tootjad on India ja Türgi.

Mis on loomeinkubaator?

• Loomeinkubaator üldpinnaga umbes 1100 m² asub Veerenni tänaval endise Baltika administratiivhoone kolmandal ja neljandal korrusel ning töökodadeks sisustatud väikeses hoovimajas.

• Loomeinkubaator on stuudio- ja ateljeelaadne ettevõtluskeskkond loomemajanduse valdkonnas tegutsevatele ettevõtetele, mis on võimelised looma heaolu ja töökohti intellektuaalomandi loomise ja müügi kaudu.

• Loomeinkubaatorisse mahub kokku 23 ettevõtet, sealhulgas 45-50 töökohta. Alustavaid loomeettevõtjaid oma hõlma alla koondavas inkubaatoris on end sisse seadnud tegus ja toimekas seltskond moedisainereid, klaasikunstnikke, juveliire, fotograafe jmt.