NuQ Treff 2019 tõi saalidesse tuhandeid teatrisõpru

27. mai, 2019

Eile lõppenud nuku– ja visuaalteatrifestivali NuQ Treff etendusi külastas nelja päeva jooksul üle 4000 inimese. Festival tõi Eestisse 21 lavastust 12 riigist, kokku anti 41 etendust. Lisaks toimusid festivali raames lavastustega seotud töötoad ja seminar „Mis on visuaalteater?” teatriprofessionaalidele.

„Publiku esmane tagasiside viitab lavastuste ühtlaselt kõrgele tasemele,” ütles NUKU teatri direktor Joonas Tartu. „Olen ka südamest tänulik kõigile, kes muutsid festivali üldise atmosfääri sedavõrd soojaks ja üksteist hoidvaks. Maja hingas ühes rütmis ja kõik olid igal hetke õiges kohas ja kõigi jaoks olemas.”

Festivali 21 lavastusest 9 olid suunatud noortele ja täiskasvanutele ning 12 väike- ja koolilastele. Etendusi anti NUKU teatri erinevates saalides, Kanuti Gildi SAALis, Von Krahli teatris, Vaba Laval ja Sõltumatu Tantsu Laval. Alaprogrammidest sai näha prantsuse, vene ja NUKU teatri programmi, esindatud olid veel Soome, Leedu, Poola, Bulgaaria, Belgia, Saksamaa, Suurbritannia, Sloveenia ja Iisraeli teatrid. Õhtuti toimus aktiivne mõtteid ja elamusi vahetav seltsielu festivaliklubis.

„Festivali sisuliste suundade arendamise ja väljamängimise üle on mul siiralt hea meel,” ütles festivali kunstiline juht Leino Rei. „Oleme otsinud läbivalt sisu ja vormi dialoogi ning püüdnud seda tervikpildiks ühendada kolmel paralleelsel liinil – programm, mis rikastaks kohalikku teatripilti, visuaalteatri mõtestamine ja festivalil etendunud lavastuste analüüs ning praktiline meistriklass, mis inspireeriks ja arendaks meie oma teatri inimesi.”

Rei sõnul on tal trupiliikmena eriline heameel Prantsuse trupi Plexus Polaire lavastajate ja näitlejate Yngvild Aspeli ja Viktor Lukawskipoolt läbi viidud töötubade üle, kus keskenduti tööle elusuuruses nukkudega. „Kõlab justkui näitlejavaenulikult, aga nukuteatri kontekstis on möödapääsmatu otsida viise, kuidas nii enda kui grupi energia suunata nuku teenistusse,” ütles Rei. „Olemuslikult väga tabav – näitlejatena peaksime rohkem mõtlema sellele, mida me väljendame ning taandama iseenda ambitsioonid terviku teenistusse. Kasulik mõtteharjutus ka ühiskonnas laiemalt.”

Joonas Tartu sõnul poleks NuQ Treff saanud toimuda ilma Kultuurkapitali ja Kultuuriministeeriumi toetuseta, suure osa võtsid enda kanda ka Prantsuse Instituut, Poola suursaatkond, Adam Mickiewitczi Instituut, Eckerö Line, ABC Motors, Piletilevi, 7 kohvipoissi, A Le Coq, Tallinn Historical Hotels, Go Hotell Schnelli, Ühisteenused, Tallink ja vee- ja spordiklubi Reval Sport.

Järgmine NuQ Treff festival toimub 2021. aastal.

Foto: Indrek Rammus