Päevad, mis muudavad Iisraeli loomemajandust

24. juuli, 2018

Südasuvises Tel Avivis leidis aset CLEVER projekti korraldusel Creative Economy Summit. Kohal olid valdkonna eksperdid Austraalist, Indiast, Brasiiliast, Itaaliast, Soomest, Taanist, Suurbritanniast, Hollandist ja Eestist. Ürituse raames otsiti lahendusi Iisraeli loomemajanduse viimiseks uuele tasemele – loomemajandus 4.0, kus peamine valdkonna mõju avaldub teiste sektorite innovatsiooniprotsessides.
Creative Economy Summit konverentsi ettekanded olid briljantsed ning andsid tõuke järgmisel päeval toimunud Creative Israel 2030 töötoale.

Milano Polütehnilise Instituudi professor Roberto Verganti, rõhutas oma ettekandes, et loomemajanduse ja teiste sektorite vahel suurem seotuse saavutamiseks on olulisel kohal mõtestatud protsessid ja kvaliteetne väärtuspakkumine. Tootmisettevõtjad ja ärimehed ei ole rumalad, nad mõistavad väga hästi nt disaini vajalikkust, kuid sama kõrgelt hindavad kvaliteeti, mida loomesektor kahjuks tihti pakkuda ei suuda.

Lucy McRae, arhitekt ja kunstnik, tõi kuulajate ette inspireeriva kogemusloo Philipsi kontsernist, kus ta töötas mitmeid aastaid loovüksuses, millel oli kontserni poolt antud väga suur vabadus teha erinevaid projekte. Lucy tõi näiteid, kus kunst ja kaos tekitavad loomisprotsesside kaudu sisendi innovatsiooniks. Muidugi mõista saavad ainult väga avatud ja visionääridest juhid näha ette nende protsesside mõju ja võtavad riske, et neid projekte toetada. Philipsi kogemus on sellest positiivne näide.

Mitte vähem inspireeriva ettekande pidas Tea Uglow, Google Creative Lab’ist, Sydneyst, kus ta näitas läbi praktiliste näidete, missugust väärtust toob ühele äriettevõttele loominguline arendusprotsess. Just selliseid näiteid loomemajanduse valdkond vajabki, et veenda uskmatuid.

Google ja Philips on seda võimaluste laegast avanud ning mõistavad loomevaldkonna väärtust. Jääb ainult loota, et järgijate arv hakkab kiiremini kasvama. Muidugi on kõik need protsessid loomulikumad ettevõtetes, mille loojateks on loovisikud nt AIRBn&B, Instagram, Pinterest, Kickstarter. Kõigi viimati nimetatud ettevõtete loojad on disainerid!

THNK, School of Creative Leadership (Holland) koos välisekspertidega viis läbi praktilise töötoa Creative Israel 2030. Eestist osalesid CLEVER projekti partnerid Estonian Business Schoolist – Ragnar Siil, Kristiina Urb, Marge Täks ja Loov Eesti poolt allakirjutanu. Tiheda tööpäeva lõpuks oli väljatöötatud hulk potentsiaalseid lahendusettepanekuid, mis väärivad edasiarendamist. Kindlustunde algatatud protsesside jõudmiseks tegevuskavadeks annab teadmine, et kogu üritusel osalesid nii mitmed Iisraeli ministeeriumide kõrged ametnikud kui ka oluliste institutsioonide esindajad. Seega jääb ainult loota, et motivatsiooni jagub ja ind ei rauge.
Loomingulisest potentsiaalist Iisraelis puudu ei ole. Seda saime näha ja kogeda Shenkar’i (Shenkar College of Engineering, Design and Art, Tel Aviv) ja Bezalel’i (Bezalel Academy of Arts and Design, Jerusalem) 2018 aasta lõputööde näitustel.
Bezaleli kõrgkooli 10 tudengit saavad sügisel võimaluse ennast arendada Eestis, kus 2 nädala jooksul valmivad koostöös ärivaldkonna tudengitega Eestist ja Tel Avivist nende lõputöödele ka ärimudelid. Pilootprojektiga toetatakse Iisraeli disainereid ettevõtlusega alustamisel.

Soovime värskelt lõpetanud disaineritele tuult tiibadesse ja loodame, et arvestatav hulk nende töödest jõuab ka tootmisesse.

 

Loov Eesti on CLEVER projekti partner.

Iisraelis käis Eva Leemet

fotode autor Kristiina Urb