Pärnumaa loomeettevõtjad disainisid tudengitega uusi teenuseid

18. detsember, 2013

1455195 589313567783395 649665832 nPärnumaa loomeettevõtjad osalesid 10 kuud kestnud pilootprojektis, kus koostöös Pärnu Kolledzi tudengitega disainiti uusi teenuseid. Pärnumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskuse algatatud projekt koostöös Pärnu kolledziga algas veebruaris ja seal lõi kaasa 28 Lääne-Eesti loomeettevõtjat, neist enamus Pärnu maakonnast. Poole aasta jooksul jagasid õppejõud loomerahvale teadmisi teenusedisaini metoodikast ning selle rakendamisest teenuste arendamisel.

Seejärel valiti viis edasipääsejat, kes jätkasid koos teenuste disaini ja juhtimise magistrandidega tööd konkreetsete teenuste arendamisel. Töö hõlmas kliendiprofiili koostamist, ülesande püstitust, lahenduse pakkumist, reklaami võimalusi ja muud teenuse toimimiseks vajalikku.

Lõpptulemuste, reaalsete teenuste esitlemiseni jõudis loomeettevõtjate viisik läinud nädalal. Pärnumaa Keskkonnahariduskeskus, Pärnu muusikafestival Järvi akadeemia, C.R. Jakobsoni talumuuseum, Rännuämblike võrgustik ja Motokrossipisik olid need 5 ettevõtet, kes uued teenused välja töötasid.

Järvi akadeemia

Meeskond otsis võimalusi, mil moel meelitada süvamuusikakontserditele uut publikut ja populariseerida linnapildis klassikalise muusika sündmusi.
Tiimil tekkis väga nutikaid ideid, kuidas tuua klassikaline muusika niiöelda keskmise inimese kõrvadeni. Kui näiteks kohvikutes lastaks klassikalist muusikat, harjuks kuulaja sellega ära, talle võib süvamuusika meeldima hakata ning tekkida tahtmine kontserdile tulla. Nimetatud näide on töötava teenuse edasiarendus, sest Järvi akadeemia on juba sõprussuhtes rea Pärnu kohvikute ja restoranidega, kus mängitakse (festivali aegu või niisamagi) klassikalist muusikat ja tehakse festivalikülastajaile soodustusi.
Järgmiseks aastaks pakuti uute teenustena muu hulgas välja kontserdile eelnevate loengute, linnaruumi kontsertide, laste huvilaagri korraldamist, koostöö algatamist laevafirmadega ja giididega ning kontserdibussi käivitamist.

Leiti, et üheks reakodanikule lähemale jõudmise mooduseks võiks olla klassikalise muusika toomine tänavatele ja parkidesse. Või siis kliendimängu välja kuulutamine ehk kui keegi juhtub avalikus linnaruumis klassikalise muusika esitajaid silmama, saab ta saata SMSi ja saatjate vahel loositakse välja festivali passe.
Intrigeeriv on ka festivalimeeskonna idee saata Paavo Järvi diskorina ööklubituurile.

Keskkonnahariduskeskus ja Jakobsoni muuseum

Pärnumaa keskkonnahariduskeskuse meeskonnal oli lahendada üks Loomeelamuse keerulisimaid ülesandeid, sest teenuseid nuputades polnud keskkonnahariduskeskuse hoone veel valmis.Laias laastus oli eesmärk lihtne: areneda huvikoolist turismiteenuseid pakkuvaks asutuseks. Keskkonnahariduskeskuse tiim vaes võimalikke teenuseid eeskätt turismi aspektist: mida tulevad inimesed Pärnusse tegema, mida siit eest leida soovitakse, kuidas võiks lastega pered murumajja jõuda ja mida seal teha.

Sihtgrupp jagati viieks kliendiprofiiliks ja igaühele neist töötati välja oma teenustepakett. Näiteks aktivistide profiili alt leiab perekonna, kellele pakutakse ühist mõistatuste lahendamist, osalemist info-või fotojahil.

C.R Jakobsoni talumuuseumi tandem juhindus teenuseid nuputades samuti pereturistidest. Muuseumi tiim püüdis välja mõelda, mida pakkuda sellisele inimesele, kes on niiöelda metsik turist, saabub ette teatamata värava taha ja ootab meelelahutust. Pere tahab lastega lõbusalt aega veeta, samas tahetakse, et lapsed selle käigus midagi kasulikku omandaks. Mida neile siis pakkuda? Planeeritud külastajate tulekust on muuseum teadlik ja nendega tegeleb giid. Eksprompt talumuuseumi saabunud huviliste puhul tekib paratamatult oht, et muuseumil pole inimressurssi ootamatute külastajate teenindamiseks. Ometi peaks muuseum suutma ilma juhendajata ja sõltumata ajast midagi ka neile võimaldada.

Ajurünnaku tulemusel sündis idee pakkuda peredele aardejahte, seiklemist pimedarajal, kompimis- ja otsimismänge, mängida õues trips-traps-trulli, kabet, malet, turnida tornis, väiksematele pereliikmetele aga lustimist mängumaja, kiikede, liivakastide, turnimispuudega mängualal.

Rännuämblikud ja motokross

MTÜ Rännuämblike võrgustik fokuseeris oma teenusearenduse ekstreemseid elamusi otsivatele seljakotiränduritele. Eestit tutvustavad turismiteenused on liiga üheülbalised, üksteisele sarnased, liialt massile suunitletud, konservatiivsed, igavad, vähe on võetud arvesse temaatilisi nišigruppe, leidis rännuämblike tiim.

Meeskond pakkus ekstreemturistidele välja Ida-Virumaa kaardistades sealsed põnevamad rännakukohad. Motokrossi meeskond püüdis välja mõelda retsepti, mil moel meelitada lapsi motokrossi harrastama. Selleks pakuti välja motokrossiõppepäevi, kus lapsed saaksid proovida treeneri juhendamisel mootorrattaga sõitmist; motokrossi laagreid 5-12aastastele, kus oleks professionaalne mototreening kombineeritud üldfüüsilise ja mängulise kehalise treeninguga, tehnika- ja ohutusalaste tundidega ning eakohase meelelelahutusega. Samuti pakuti välja huvikooli põhimõttel tegutsevat motokrossiringi, ettevalmistavat motokrossiringi eelkooliealistele lastele, motokrossi individuaaltreeninguid algajatele kui edasijõudnutele ja seminare motokrossi sõitvate laste vanematele.