Pealinn: Kalevipoeg ja Peko toovad õnne igasse perre

23. veebruar, 2010

Loomeinkubaatoris tahab jalad alla saada ka Seto jumala Peko ja rahvuskangelase Kalevipoja tööstus, mis kasutab vaid Eesti materjale.

Kaks kolmandikku laekunud ideedest kuulub loomevalda. Loomeinkubaator aitab andekatel loojatel algmõtet kaaluda ja seejärel võtab läbikaalutud plaanid oma tiiva alla.

Õpetades, kuidas nutikale ja uuenduslikule tulevikueosele ettevõtte jume anda.

«Ajalooliselt on igal jumalal oma nägu,» ütleb ettevõtte Tulehiid peremees Simmo Soomets, kes on loomeinkubaatoris käima pannud vana Seto jumala Peko ning rahvuskangelase Kalevipoja tööstuse. Mõlemad tehakse valmis vanapaberist ja kipsist.

«Eestimaalt on nii palju uske üle käinud ja inimesed ei tea vanade jumalate välisest kujust suurt midagi,» leiab rahvusvahelist ärijuhtimist õppinud Soomets. «Peko kuju on Eesti Rahva muuseumis olemas ja väljanägemine on tal äge. Kalevipojast räägitakse küll palju, ent kujuna teda väga palju ei ole.»

Üdini Eesti asjad

Nukkude prototüübid töötati välja koostöös Nukufilmi nukumeistri Ene Melloviga. Kalevipoja kuju puhul on jäädvustatud just see hetk, kui mees end pärast vana Kalevi surma kuningaks viskama hakkab. Kalevipojal on jalas linased püksid ja vööl kõladega kootud vöö. (Kõlad on vanad kudumisvahendid, mis töötades üksteise vastu klõbisesid, siit ka nimi.) Vööd punuvad meistrid Viljandist ja need saavad olema Kalevipoegade pihtadel erinevad.

Nii Kalevipoeg kui ka Peko on täielikult Eesti asjad – Eesti mehe tehtud, Eesti vanadest ajalehtedest, Eesti linast, Eesti rannast korjatud kividest. Nii et puhas taaskasutus ja öko takkapihta.

Soometsa sõnul on tema loomeinkubaatoris pigem erand. Ülejäänud ei tea ärist suurt midagi, ja inkubaator toetab neid. Andekad kunstiinimesed saavad nõu, kuidas ettevõtet majandada, ka on loomeinkubaatori asukatel võimalik osa võtta Baltika koolitusüritustest.

Septembris avatud loomeinkubaatori perenaise Ele-Mall Vainomäe sõnul on asi hästi käima läinud ja huvi inkubaatori tegemiste vastu väga suur. Viimases voorus, mis lõppes veebruari esimesel poolel, esitati ettevõtluse toetamise ja krediidi haldamise sihtasutusse (ESA) ligi 80 taotlust, mida on enim kogu sihtasutuse ajaloos. Kaks kolmandikku taotlustest oli loomeinkubaatorisse. Sügiseses voorus taotles inkubatsiooni 47 ettevõtjat ja loomeinkubaatorisse soovijaid oli teist sama palju.

Elustiiliettevõtted ruulivad

«Huvi on suur ja see on tore,» ütleb Vainomäe. «Loomevaldkonnas tegutsemine kogub populaarsust. Ma arvan, et nii on ka mujal maailmas. Suur taotluste arv annab märku tõusnud teadlikkusest. Kui USA-s ja Suurbritannias alustabki valdav osa väikeettevõtteid inkubaatoris, siis Eestis on see seni pigem erand.

Laekunud liitumistaotlused vaatab läbi komisjon, kes analüüsib äriidee turuvalmidust ja kasvupotentsiaali. Järgneb kahekuuline eelinkubatsiooni koolitus, kus omandatakse ettevõtlusalased alusteadmised ning valmib äriidee põhjal äriplaan. Siis tuleb äriplaan komisjoni ees ära kaitsta ja edu korral omistatakse ettevõttele inkubaatori ettevõtte staatus.

Jumalahoidja selgus rüseluses

Setomaal kummardatud viljakusjumal Peko tõi vilja- ja karjaõnne. Temaga oli seotud palju rituaale, kust võisid osa võtta kindlad inimesed. Näiteks tohtisid Pekoga seotud pidustustest osa võtta vaid mehed. Pekot hoiti salajas, ta käis külakorda ühest talust teise.

Peko peremees valiti rüselemise teel. Peo ajal hakkasid mehed maadlema ja see, kellel veri esimesena välja tuli, sai uueks Peko peremeheks. Rüselemisel ei tohtinud endale meelega viga teha, et verd välja saada.

Artikkel on vahendatud ajalehest Pealinn.