Phil Crowther: on ka teisi võimalikke sponsoreid peale Tallinki. Rohkem loovust!

17. november, 2011

altWAZZAP? 2011 meelelahutusturunduse meistriklassi juhtinud Philip Crowther õpetas, kuidas üritusele edukalt sponsoreid leida, rõhudes sealjuures loovusele.


 

Phil Crowther pani osalejad praktilist tööd tegema ja palus luua turundusplaani hüpoteetilisele Eestit tutvustavale üritusele. Viiest kohapeal loodud töörühmast neli pakkusid võimaliku sponsori- ja koostööpartnerina välja Tallinki. Phil Crowtheri arvates on see üks peamisi probleeme – kõik korraldajad saadavad oma koostööettepanekud just kõige suurematele ja tuntumatele firmadele. Tuleb mõelda loovalt ja leida koostööpartnerid, kelle poole sajad teised ei pöördu.

Kuidas leida sponsorit? Tähelepanekuid Phil Crowtheri meistrikassist:

Küsige endalt, mida te müüte. Disney strateegia ütleb, et nemad müüvad õnne. Tegelikult kehtib see enamiku meelelahutusürituste korraldajate kohta – kõik müüvad oma klientidele õnne ja elamusi.

Reklaam on turundusest väga väike osa, mitte rohkem kui 10–15%. Ei tohi teha seda viga ja arvata, et massiivne meediakampaania on hea turundus. Parim turundus on sõbra soovitus, suust-suhu-turundus. Glastonbury festival Inglismaal teeb väga minimaalset massimeediareklaami, aga sellele vaatamata müüb piletid välja väga kiiresti.

Üks suuremaid vigu on see, et partnerite ja sponsoritega ei suhelda kohe pärast ürituse lõppu. Tavaliselt on korraldajad üliväsinud ja võtavad natuke aega, et välja puhata ja igapäevarutiini juurde tagasi pöörduda. Tegelikult on parim viis järgmiseks aastaks koostöölepinguid pikendada see, kui suhelda koostööpartneritega kohe pärast eduka ürituse toimumist. Rauda tuleb taguda siis, kui see kuum on.

Sponsorlusest rääkides tehakse sageli see viga, et mõeldakse ainult raha peale. Enamasti saavad sponsorid pakkuda ka palju muud väärtuslikku. Näiteks postitusi oma kliendibaasi, äramärkimist pressiteadetes jms. Just esmakordsetele üritustele annab mõni tuntud bränd usaldust juurde ja avab ukse teiste koostööpartnerite juurde. Tavalise sponsorluse asemel võib kaaluda hoopis co-branding’ut.

Sponsorluskoostöö võib muutuda ka koormavaks. Sponsori nõudmised järjest kasvavad, ta soovib tasuta pileteid ja muid hüvesid ning kokkuvõttes võib ürituse korraldaja hoopis kahju kannatada. Seepärast on äärmiselt oluline kõik tingimused täpselt kokku leppida, et vältida viimase hetke ootamatusi.

Ürituse korraldaja peaks sponsorile saatma täpse ülevaate faktidega: kui palju inimesi osales, milline oli osalejate tagasiside, kuidas kajastas üritust meedia, kui palju inimesi oli kokkupuutes sponsori pakutavaga jne. Sellisest infost võib olla palju abi sponsori turundusanalüütikutele ja finantsistidele, kes peavad sponsorlusotsuseid põhjendama.

Paljud korraldajad ei kasutagi enam sõna “sponsor”. Sponsorluse asemel räägitakse hoopis turundusalasest koostööst – ühine PR, kliendibaasidele teabe edastamine jne.

Phil Crowther on Sheffield Business Schooli õppejõud. Tema eriala on rahvusvaheliste ürituste planeerimine, turundus ja korraldamine ja tema juhtida on Sheffield Business Schooli uuendusmeelne Event Management Hub, mille eesmärk on konsulteerida ja teha uurimistöid meelelahutus- ja kultuuriürituste korraldajate tarbeks. Enne seda töötas Phil turundus- ja müügijuhina mitmes terviseklubis, kinos ja Blackpool Pleasure Beachis. Ta õpetab seda eriala ka Prantsusmaal Lyonis ja Hongkongis.

Hando Sinisalu
Allikas: Best Marketing