Projekt ELU

07. veebruar, 2012

Projekt_eluTartu Uus Teater esietendab  Projekti ELU 17. veebruaril. Lugu räägib projektipõhisest elust- sellisest, nagu meist paljud iga päev elavad. Millises võtmes teemat käsitletakse, peab iga projektiinimene ise välja uurima. Soovitus vähem ja rohkem projektipõhistele organisatsioonidele: kutsuge teater inimeste juurde mängima!


PROJEKT ELU

Žanr (trükitähtedega): TEATER

Sihtgrupp (lühidalt): inimolendid, loomad, taimed, juriidilised  isikud, projektijuhid, kunstnikud, kõik kes on kirjutanud elus vähemalt ühe projekti, vaenlased, lähedased, endised, praegused ja tulevased sõbrad.

Lisaväärtus: soolapulgad

Lühike tutvustus (kunstipärane): Inimene on, aga mis saab  projektidest. Projekt on, aga mis saab inimesest. Kapitalism,  sotsialism, projektism.

Kultuuriaasta. Inimaasta. Valgusaasta. Saasta. Või Eluilu?

Lühike tutvustus (lööv): Mitu kultuuriprojekti suudab loovtööline genereerida ühe inimöö jooksul?

Lühike tutvustus (kutsuv): Läheduse ja kokkusaamise võimalikkusest  projektismi ajastul.

Mängivad

KRISTEL LEESMEND, LEINO REI ja MART AAS

Autor-lavastaja MART AAS

Kunstnik ERKI KASEMETS (Polügoonteater)

Kostüümikunstnik KRISTEL LEESMEND

Valguskunstnik TAAVI TOOM

Videokunstnik HENRY GRIIN

 

Esietendub

Tartu Uues Teatris (Lai 37 Tartu) 17. veebruaril 2012

Tallinnas Kanuti Gildi saalis 18.04 ja 19.04

Mart Aas: Tegelikult on see küsimus sellest, millal muutub meil  kultuurialane tegevus loomulikuks osaks ühiskonnast, orgaaniliseks ja  vajalikuks tegevusalaks. Et saaksid klassikokkutulekul öelda, et “olen  näitleja” ja see oleks sama aktsepteeritav kui “olen insener”. Sest minu arvates on kultuuri toetamine praegu ikka rohkem “viisakuse mõttes võiks neile ka siis anda” suhtega toetamine, seda mõistmist, et “kultuuri ongi päriselt vaja” on ikka vähe ja selleni on minu meelest

kahjuks ikka veel omajagu minna. Ja tuleb tunnistada, et seda reaalset vajadust ongi raske tunnetada

senikaua kui tasemel kultuuri on. Kergem on sellest aru saada siis, kui seda enam pole.

Viibisin Sloveenias, väikelinnas Piran kahes erinevas olukorras: siis, kui seal oli lausa liiga palju häid kultuurisündmusi ja olukorras kus ei toimunud mitte midagi peale soovi teenida minu kui turisti pealt (see teine kord oli turismihooajaeelne aeg). Teoretiseerimata ja mediteerimata sattusin sel teisel külaskäigul seisundisse, kus pulmapillimees linna keskväljakul oli minu jaoks nii suur sündmus ja rõõm, et läksin ja istusin tema kõrvale, et teda kuulata. Kontrast ümbritseva meeleoluga oli nii suur, kustutamata janu mida ilusat kogeda oli kasvanud nii suureks. Ja see soov ei olnud teoreetiline. Kaalusin enne kultuuripealinna-aastat esitada projekt “kultuurivaba nädal”, et tekitada sarnane olukord, üle Eesti. Et ehk siis tekiks  mingi tunne, et kultuur, ilujanu on loomulik osa inimesest, mitte miski väljamõeldu. Aga see projekt jäi ära. Sest see oli ebareaalne.

Sest ma ei teinud seda projekti. Sest ma ei taha olla 24h inimesekujuline projekt, kes surub oma tahet läbi seina. Tahan olla inimene, mitte projekt. Praegu on mul selleni veel pikk tee. Sest me

elame juba endalegi märkamatult uues ühiskonnakorras, projektismi ajastul.