Rahvusvahelistumise aluseks on laiapõhjaline koostöövõrgustik

08. detsember, 2023

Juba mitmeid aastaid on MTÜ Loov Eesti põhitegevuseks rahvusvahelistumine – Eesti loovus maailma!

See tegevus kätkeb endas osalemist rahvusvahelistes koostööprojektides, mille käigus areneb lisaks ettevõtjaid toetavatele projektitegevustele ka koostöövõrgustik. Samuti täieneb teadmiste ja oskuste pagas, mis võimestab meie tegevusi Eesti loomeettevõtete rahvusvahelistumise toetamises.

Sama eesmärki kandis ka 28.-29. novembril Bari linnas Itaalias loomeklastri Puglia Creativa korraldatud üritus – Creativity meets Clusters.

Kokku osales seal 16. loomemajanduse esindusorganisatsiooni Euroopast, Lõuna-Aafrikast ja Kolumbiast. Loov Eesti koostöövõrgustiku haare laienes globaalselt ja kohtumine kulmineerus koostööleppe allkirjastamisega.

Eestit esindades osalesin konverentsi paneelvestuses – „Culture as a driver for transforming our society“, kus teemaks oli  loomemajanduse mõju ja võimalused meie sotsiaalse elukorralduse mõjutamisel, et suurenda õnnetunnet ja elukvaliteeti.

Minuga koos osalesid paneelis esindajad Portugalist, Belgiast, Sloveeniast, Itaaliast, Kolumbiast ja Kreekast. Oli äärmiselt rikastav kuulda, kuidas teistes riikides nende teemadega tegeletakse. Eesti poolt jagasin Loov Eesti kogemust BSR Cultural Pearls (https://culturalpearls.eu/) projektis, kus peamine fookus ongi sotsiaalse säilenõtkuse tagamine läbi kultuuriliste tegevuste. Projekt pälvis kolleegide tähelepanu ja heakskiidu.

Koos klastrite esindajatega olid kutsutud ka ettevõtjad, et osaleda kohtumistel teiste riikide ettevõtjatega leidmaks koostöövõimalusi, mis toetavad ja laiendavad  eksporti. 

Ettevõtjatest esindas disaini valdkonda – Anne-Liis Leht, Hyti klaasistuudio omanik, kes toodab unikaalse disainiga klaasist kodusisustustooteid ja ehteid.

„Minu jaoks olid väga inspireerivad kohtumised ettevõtete ja inimestega Lõuna-Aafrika vabariigist. Kogemusi sai vahetatud ettevõttega Lulasclan, mis toodab kodutekstiile. Kuna HYTI klaasistuudios tegelen palju lauanõude ja sisustusdetailidega, siis pidepunkte meil jagus.“, kommenteeris kohtumisi Anne-Liis Leht. 

Muusika valdkonnast osales  Fairmus startupi esindaja Alar Verro. Fairmus arendab muusika levitamise platvormi ja seisab põhimõtte eest, et muusika autorid teeniks oma loomingu eest õiglast tasu.

„Fairmus-i meeskond jäi Baril toimunud üritusega igati rahule. Lisaks oma valdkonnas info vahetamisele oli kindlasti huvitav kuulata ka teistes loomevaldkondades toimuvat. Kuna üritusel osalevate organisatsioonide nimekiri oli päris pikk, siis õnnestus meil suure valiku hulgast sihtida just neid meeskondi, kellega potentsiaalne kattuvus oli kõige suurem. Tänu sellele jõudis üritusel lühikese ajaga päris palju,“ kommenteeris kohtumisi Alar Verro.

Etenduskunstid e valdkonda esindas Renee Nõmmik Fine5 Tantsuteaterist, kes on loonud organisatsiooni, mis särab oma tegevustega nii Eestis, kui ka Põhja-Euroopas.

Renee Nõmmiku tagasiside üritusele viitab uute koostöösuhete algusele: „Kahepäevane kohtumine oli hästi organiseeritud, tihe ja informatiivne ning võimaldas lühipresentatsioonidel käsitletud teemade kaudu tutvuda aktuaalsete küsimustega loomemajanduses ja B2B sessioonidel erinevate organisatsioonidega lähemalt. See kohtumine avas palju võimalusi uute koostööpartnerite ja -võimaluste leidmiseks ka sellistes regioonides, millega varasem suhtlus puudus või on väga vähene. Fine5 Tantsuteatri jaoks oli see suure tulevikupotentsiaaliga üritus, mis annab võimaluse uute koostöövõrgustike ja partnerlussuhete loomiseks.“

Moevaldkonda esindas Reet Aus brändist Krislyn Valtson. Ajal, mil kogu maailm võitleb tekstiilijäätmega, on meie kohustus tutvustada globaalselt Reet Ausi väljatöötatud jätkusuutliku moe tootmismudelit.

Krislyn Valtsoni kommentaar kohtumistele Baris: „Üritus oli suurepärane platvorm eri riikide loomeettevõtjatega kohtumiseks ning ühiste kokkupuutepunktide leidmiseks. Oli inspireeriv näha, kuidas meil kõigil on sarnased probleemid, kuid samas avastada võimalusi üksteiselt õppimiseks. Sidemete loomine oli oluline, sest kui täna ei vii need koostööprojektideni, siis tulevikus võivad need tuua kaasa ootamatuid võimalusi. Reet Aus brändi jaoks oli üritus eriti kasulik – saime luua kaks väga head kontakti, kellega kindlasti jätkame koostööd. See kogemus tugevdas veendumust, et sellised üritused on olulised mitte ainult suhete loomiseks, vaid ka ärivõimaluste avardamiseks.“.

Ettevõtjate tagasiside kinnitab, et Loov Eesti tegevus rahvusvahelistumise suunal on sihipärane ja toetust pakkuv. Tunneme uhkust meie loomeettevõtjate üle ning soovime edu!

Creativity Meets Clusters“ üritusel Baris osales MTÜ Loov Eesti tegevjuht

Eva Leemet