Rohetehnoloogiad tulevad keskkonnasäästus appi

15. detsember, 2022

Meie igapäevases kõnes kohtab aina sagedamini mõisteid jätkusuutlikkus ja keskkonnasääst. Erilist tähelepanu pööravad keskkonnasäästule disainerid ja iduettevõtjad. Uurisime rohetehnoloogiate ettevõtjalt ja investorilt Karl-Joosep Pärtelilt, kuidas selle valdkonna ettevõtted  aitavad kaasa meie elukeskkonna säilitamisele.

*Millega rohetehnoloogia  ettevõtted peamiselt tegelevad?

Tegemist on lahendustega, mis võrreldes praegu kasutusel olevate teenuste ja toodetega vähendavad oluliselt keskkonnale tekitavat mõju. Ehk siis, neid lahendusi võime näha igas valdkonnas ning võtta võrdluseks IT sektori, mida oli esmalt mõnes sektoris enam näha, kuid nüüd saadab meid igal sammul (arvestades, et 2050. aastaks on kõik riigid ja tööstused kliimaneutraalsed). Rohetehnoloogiaid võime leida näiteks materjalide näol asendades plaste/toksilisi ühendeid, põllumajanduses, toidu tootmises, energeetika valdkonnas, säästlikemates veetehnoloogiates ja palju muud.

Kokkuvõttes on oluline, et tegemist ei oleks ainult keskkonda säästva lahendustega, vaid ka majanduslikult mõtteka lahendusega. Parimad näited hoiavad näiteks kulusid kokku energia ja toormaterjali kasutuses või suudavad funktsionaalsete omaduste poolest paremad olla kui traditsioonilised valikud.

*Millisel kohal on rohetehnoloogiad praegu  investorite silmis? 

Viimase mõne aasta jooksul on investorid hakanud märksa enam rohetehnoloogiatesse investeerima, rohefondide mahud on teinud 2020. ja 2021. aastal väga suure hüppe. Võib öelda, et lõpuks on see teema jõudnud peavoolu, sest rohetehnoloogiate sektor on kõige kiiremini kasvav Euroopas. Investorid on ka kavalad, sest seda suunda tõukab tagant tugev globaalne kliimapoliitika, valitsuste keskkonnasõbralike lahenduste rahastamine ja märgatavad regulatsioonid tootmise ja tarbimise jalajälje vähendamiseks. Seetõttu tekib vajadus uute toodete ja teenuste jaoks ning investorid teavad, et kui algfaasis neid toetada, siis toovad need potentsiaalselt tulu mitukümmend aastat, sest kliimaprobleemid ei kao ära, pigem neid tekib aina juurde. 

*Kuidas haakuvad rohetehnoloogiad kultuuri- ja loomemajandusega?

Üks-ühele neid valdkondi ei võrdleks, kuid ka kultuuri- ja loomemajanduses on näha üha enam jätkusuutlikkust ja selle kajastamist. Osad rohetehnoloogiad annavad uued võimalused arhitektuuriliste ja disainlahenduste jaoks, seenepõhisest nahast kuni 3d printimiseni. Mõneti aitavad need lahendused ka kultuuri säästa kui räägime oma loodusest kui kultuuripärandist. Lisaks on kultuuri ja loomingu nautimiseks meil vaja asutusi, millel on kõrged ülalpidamiskulud ning seejuures saab efektiivsemaid ja keskkonnasõbralikke ehitusmaterjale ja energialahendusi kasutada. Samuti oleme näinud, et kultuuri- ja loomemajanduse pealt on kriisides kokku hoitud, niiet kui peame aina enam kulutama kliimaprobleemide tagajärgedele, siis aitavad rohetehnoloogiad ka selle sektori toetust hoida pikas plaanis.

*Sinu ettevõte RAIKU võitis 2020 aastal globaalse Creative Business Cup´i. Kuidas ettevõttel läinud on?

RAIKU võikski olla heaks näiteks, kus on ühendatud looming, ilus disain ja keskkonnasõbralikkus. Loome täiesti uudset 100% naturaalset puidust pakendimaterjali mullikile asendamiseks, mis on ka tugeva kaitsega. Oleme üks ressursiefektiivsemaid näited maailmas toormaterjali kasutuse poolest, sest suudame ühest kuupmeetrist puidust teha 15 kuupmeetrit pakkematerjali. Siiani läheb meil väga hästi, oleme sel aastal saanud esmased tehnoloogiad tööle ning kaasanud ettevõttesse ca miljon eurot. Meil on tugev inseneride meeskond ja mitu välist arenduspartnerit, kes kõik töötavad parasjagu tehnoloogia arenduse peal ning tunneme tugevat toetust ettevõtluskeskkonna, klientide ja Eesti riigi poolt. Tegelikult alustasimegi äsja esimeste tellimuste täitmist, niiet kel võiks ilusat ja kaitsvat pakendimaterjali vaja minna, võtke aga ühendust! 

*Teine sinu osalusega ettevõte Myceen jõudis sel aastal samal võistlusel esimese viie hulka. Myceen võitis ka Eesti disainiauhindadel parima elukondliku disaini kategooria. Tutvusta palun ka seda lahendust.

Myceen kasutab looduse enda tehnoloogiat, et asendada probleemseid materjale meie ümber. Ettevõte loob süsiniknegatiivseid materjale kombineerides seeneniidistiku erinevate tööstusjääkidega, näiteks saepuruga. Tulemuseks on väga tugevad materjalid, millel on ka head soojuspidavuse ja akustilised omadused, mis on tõestatud Taltechi spetsialistide poolt. Need materjalid kasvavad ise kokku ainult 25 kraadi juures ning sinna ei pea näiteks liime ja muid keemilisi ühendeid lisama kuna seeneniidistik teeb meie eest selle töö ära. Kusjuures tootmisprotsess on nii efektiivne, et seob rohkem süsinikku kui kogu tootmine emiteerib, ehk mida suuremaks Myceen kasvab seda väiksem on ettevõtte jalajälg! Praegu toodab ja turustab ettevõte disaintooteid ning arendab paralleelselt ehitusmaterjale masstootena.

*Millist tulevikku näed rohetehnoloogiatel kultuuri valdkonnas?

See on inimeste loovuse küsimus – nagu eelmiste näidete põhjal näha, siis saab rohetehnoloogiad ühendada loomingu ja erinevate valdkondadega, niiet miks mitte ka kultuuris?

Fotod: RAIKU pakendimaterjal on ühtviisi nii keskkonnasäästlik kui ka ilus.

Foto autor Andi Kokk

Myceeni valgustid võitsid sel aastal Eesti disainiauhinna elukondliku disaini valdkonnas. Kasutatud pole liime ega muid kunstlikke materjale, loodus ise kleebib osad kokku.

Foto autor Kristjan Mõru