Seitse päeva elavat lugemist kasvatab noortes raamatuhuvi

23. august, 2010
NBV2010Sellel aastal juba 14. korda koonduvad Põhja- ja Baltimaade raamatukogud, seltsimajad, koolid, lasteaiad ja teised kirjandusega kokku puutuvad asutused ühte Põhjamaade raamatukogunädala jooksul. Seitsme päeva jooksul kogevad nii noored kui ka vanad lugemissõbrad näitusi, ettelugemisi, raamatututvustusi ja arutelusid – tärkab, kasvab ja tuleb tagasi huvi kirjanduse vastu.

Viimastel aastatel on Põhja- ja Baltimaades kokku üritusest osa võtnud üle kahe ja poole tuhande asutuse. Pikkadesse ja pimedatesse talveõhtutisse ja –hommikutesse toob sooja ja valgust traditsiooniks kujunenud avaettelugemine kõikjal ühel ja samal kellaajal küünlavalguses koidu ajal kell 9 ja õhtuhämarikus kell 19. Ettelugemine pakub peluvat seltskondlikku alternatiivi laste ja noorte, aga ka täiskasvanute seas nii palju aega võtvale televiisori ja arvuti taga istumisele. Selle kaudu on võimalik parandada väljendusoskust, tõrjuda keelelist lodevust ja valet keelekasutust ning keskendumisvõimet. Ja ka kuulamist – oskust, millest jääb aina enam tänapäeval vajaka. Matemaatikaõpetajadki kurdavad, et õpilased ei saa raskemate tekstülesannetega hakkama, sest nad ei oska teksti lugeda ja nad ei
saa sellest aru.
Lisaks näitavad viimaste aastate uurimused, et inimesed – sealhulgas eestimaalased – loevad aina vähem. Seda kinnitavad ka müüginumbrid. Üheskoos ja lisategevuste kaudu lugemise põnevust meelde tuletades on võimalik seda trendi kui mitte just pöörata tagasi, siis kindlasti mõjutada. Kunstnikel on võimalik tutvustada oma töid, kirjanikel oma raamatuid jne. Lastel kujuneb huvi kultuuri ja loovuse vastu juba lasteaiast puutudes vahetult kokku tegijatega. Selleks, et ramatukogunädalale raame anda ja tegevusi paremini suunata, on igal aastal nädalal teema. Sellel aastal kannab nädal nimetust „Maagiline Põhjala“, sest Põhjamaade saagad ja mütoloogia on oluliselt mõjutanud tänapäeva fantaasiakirjandust. Karm loodus, pimedus ja äng kujundasid müstikal põhineva jutustamisstiili, mille abil vestjad püüdsid selgitada üleloomulikke loodusnähtusi. Põhjamaade fantaasiakirjanduse maailmas elavad trollid, muumid, nõiad ja
haldjad. Äratuntavalt põhjamaise loomu ja välimusega ebamaised olendid, kes elavad metsades, koobastes, kivides, kändudes, puudes ja kaljudes.

Põhjamaade raamatukogunädalast saab lähemalt lugeda Põhjamaade Ministrite Nõukogu koduleheküljelt: www.norden.ee. Üritusest osa võtta soovivatel asutustel palume end registreerida koduleheküljel. Osavõtjad saavad pärast registreerimist tasuta raamatukogunädala teabematerjalid posti teel.