Selgus parim noor disainer

04. märts, 2010
Kolmapäeval, 3. märtsil kuulutati Disaini- ja Arhitektuurigaleriis välja Eesti Noore Disaineri auhinna SÄSI 2010 laureaat – tekstiilidisainer Karin Luuk, Väikse SÄSI preemiatega tunnustati keraamik Raili Keivi ning tootedisainerite tandemit Sven Sellikut ja Pent Talvetit. Samas avati ka konkursi nominentide näitus, mis jääb avatuks 20. märtsini.

„SÄSI peapreemia võitja on oma tegemistes põhjalik ja süvitiminev. Tema läbimõeldud problemaatikaga töödes on enamasti  ka mõni pisike vimka või lõbus efekt . See noor disainer on potentsiaalne tegija ,keda võiks loodetavasti ka edaspidi silmas pidada, Loodame, et preemia teda innustab,” kirjutas EKA tekstiilidisainer ja EKA professor Mare Kelpmann SÄSI 2010 laureaadist.

Karin Luuk’i puhul jäid žüriile silma läbimõeldud ja mitmel tasandil mõjuvad disainilahendused. “Mine Metsa – seerias on Karin loonud uue maailma, mis mõjub nii oma narratiivi, kunstilise kvaliteedi kui emotsionaalse väärtusega. Samuti on oluline, et Karin

on liikunud koolitöö tasandilt kaugemale arendades terviklikku kollektsiooni ning mõeldes läbi ka toodete brändi, pakendid ja müügi,” põhjendas žürii oma otsust.

Raili Keiv’i looming eristub selgelt ülejäänud Eesti keraamikast ning mõjub oma pisut barokses stiilis uudse ja värskena, rikastades tänast Eesti disainipilti, Sven Selliku ja Pent Talveti puhul hindas žürii professionaalset teostust ning mitmekülgset disainitööd reaalsete klientidega.

„Disaineri edu sõltub väga palju  koostööst ettevõtjaga, loomulikult võib ka disainer ise olla ettevõtja. Säsi võitjad on just need, kes toimivad koostöös ettevõtlusega nagu puu ja seened – nii sünnib parim tulemus, „ ütles auhindade üleandmisel žürii esimees Ville Jehe, kes oli ka konkursi üks algatajatest

Seekordsel Säsil oli 33 tööd, millest žürii valis välja 11 nominenti – tarbekunstist ja tekstiilist tööstuslike esemeteni. Tänavune preemiafond on 60 000 krooni, millest 30 000 krooni kuulub võitjale.

SÄSI auhind antakse kuni 35-aastasele Eesti disainerile väljapaistva tootedisaini alase tegevuse eest kolmel viimasel aastal. SÄSI eesmärgiks on Eesti tootedisaini järelkasvu kindlustamine, noorte disainerite loova ja iseseisva tegutsemise toetamine ja julgustamine, disainiteadvuse süvendamine ja valdkonna laiendamine ning uute loojate toomine meedia, avalikkuse ja eelkõige ettevõtjate huviorbiiti.

SÄSI konkursi algatas 2005. aastal MTÜ Sina, Mina ja Keegi, esimesed kolm konkurssi aastatel 2005-2007 korraldati koostöös Eesti Kunstiakadeemiaga, 2010. aastal on partneriks Eesti Disainikeskus.

Eelnevad SÄSI laureaadid on olnud Sixten Heidmets (2005), Pavel Sidorenko (2006) ja Kaspar Paas (2007).

Tiiu Allikmäe

Loov Eesti