Tallinn tutvustas häid näiteid ristinnovatsioonist

29. september, 2012

sugis2012_176Projekti Cross-Innovation raames viibisid 20.-22. septembrini Tallinnas Euroopa erinevate linnade loomemajandusvaldkonna eksperdid. Külalised olid seekord Amsterdamist, Lissabonist ja Tšehhi väikelinnast Plzeňist, kes 2015. aastal on kandmas koos Belgia linnaga Mons Euroopa Kultuuripealinna tiitlit.

 

Õppevisiit oli üles ehitatud soovist käsitleda ja tutvustada meie parimaid praktikaid valdkondadeülesest interdistsiplinaarsest koostööst loomemajanduse ning teiste majandusharude vahel, mis on aidanud kaasa innovatsiooni tekkele. Antud temaatika on ka projekti põhifookuseks. Nii mahtus programmi loomemajanduse valdkonna arengut iseloomustavate objektide külastamine ja kohtumised praktilise koostöökogemusega ettevõtetega.

Anu Lõhmus Tallinna loomeinkubaatorist keskendus ruumilise koostöö aspektile, tutvustades inkubaatori keskkonda ja sünergia loomist ettevõtete ning teadusasutuste vahel. Eesti Disainikeskuse esindaja Juta Fomina jagas kogemusi hiljuti käivitatud Disainibuldooseri projektist, mis soodustab disainerite kui loovteenuste pakkujate kokkuviimist potentsiaalsete kasusaajatega, ning andis ülevaate erinevatest riiklikest finantsmeetmetest, mis võimaldavad uute toodete, teenuste ning tehnoloogiate arendamisel teha koostööd Eesti disainerite ja inseneridega. Loov Eesti projekte tootedisaini ja tootearenduse valdkonnas tutvustas Tiiu Allikmäe.

Praktilise mõõtme läbi koostöö ning koostööd soodustavate meetmete tekkinud innnovatsioonist tõid esile kahe ettevõtte esindajad: Andrea Castelnovo Fits.Me-st ja Lauri Hirvesaar Cleveronist. Mõlema ettevõtte väljatöötatud ainulaadsed lahendused inimeste tarbimisharjumuste muutmise osas on pälvinud palju rahvusvahelist tähelepanu, mis on ettevõtetel võimaldanud aktiivselt laieneda ka välisturgudele.

Kultuuripõhise innovatsiooni häid näiteid pakkusid programmis vastrenoveeritud Tallinna Teletorn ja Lennusadam, kus kultuur ja ajalugu leiavad taasesituse kaasaegses võtmes. Ekspositsioonide projektijuhi Ott Sarapuu sõnul valmisid kõik erilahendused Ast Zni Eestis ning aktiivses koostöös erinevate valdkondade ettevõtete vahel.

Õppevisiidil olnutel avanes ka meeldiv võimalus osaleda Disainiöö raames toimuval Eesti Disainiauhinnad 2012 auhindamistseremoonial ning kuulata Eesti päritolu Brasiilia disaineri Oskar Metsavahi arengulugu maailmakuulsa moebrändi OSKLEN loomisel.

Projekt Cross-Innovation partneriteks on Birmingham, Amsterdam, Berliin, Linz, Lissabon, Plzeň, Rooma, Stockholm, Varssavi ja Vilnius, mille tegevusi rahastab INTERREG IVC programm. Lisainformatsioon kodulehel www.cross-innovation.eu.