Tallinna arhitektuuribiennaali visioonivõistluse võitis projekt Dynamo

09. september, 2013

dynamoTallinna arhitektuuribiennaali visioonivõistluse võitjad kuulutati välja laupäevasel tseremoonial Väike-Õismäel. Võidukaks osutus projekt Dynamo, mille loojad on Moskvas Strelka instituudis tegutsevad Izabela Cichonska, Nathan de Groot, Lindsay Harkema ja Ondrej Janku.

Eesti Arhitektuurikeskuse ja Tallinna linna koostöös korraldatud TAB 2013 rahvusvaheline visioonivõistlus kutsus arhitekte, maastikuarhitekte, urbaniste ja nende erialade üliõpilasi pakkuma välja ideid ja meetodeid, mille abil mitmekesistada Väike-Õismäe linnaruumi ja luua nauditavat elukeskkonda. Võistlusele saabus 89 tööd kogu maailmast, millest 86 esitati õigeaegselt.

Žürii liikmed Bjarke Ingels (BIG), Endrik Mänd (Tallinna linnaarhitekt) ja Inga Raukas (Allianss Arhitektid) tegid oma valiku juba maikuus.

Teise koha sai projekt Anamorfosis, autorid: Antonio Buonsante, Nicola Campri, Marco Taccagni, Merilin Jürimets ja Giulia Ragnoli, kolmanda koha sai F23 (David Flynn Architects). Võitjaid autasustatakse 5000 eurose preemiaga, teine koht 2000 eurot, kolmas koht 1000 eurot.
Žürii pidas äramärkimise vääriliseks järgmisi töid: Animal District (NICE ARCHITECTS Ltd. Tomáš Žáček, Soňa Pohlová, Igor Žáček, Roman Janata, Marin Rariga, Filip Marčák, Jakub Slameň ja maastikuarhitektid 2KA Ltd. Peter Pasečný, Ivana Pasečná), ColorSpray (Tuomas Martinsaari, Paul Thynell, Matti Wäre), K0EX15T (Sergio Bortolussi, Ludovico Centis, Giorgio De Vecchi, Giorgio Renzi, Marco Scapin, Giancarlo Zampirollo), A Collective Space (PRO TOTO Martti Kalliala), Panda J (Dian Sekartaji, Kana Sakamoto, Yan Jie) ja The Point (Indrė Ruseckaitė, Aušra Černauskienė, Norbert Tukaj, Mindaugas Reklaitis).

Väike-Õismäe on üks kolmest suuremast Tallinna nõukogudeaegsest paneelelamute piirkonnast, mis eristub teistest sarnastest aladest oma ringlinna ideest lähtuva kontsentrilise planeeringu poolest. Asum paikneb sõõrjalt ühe tervikliku lahendusena ümber keskel asuva tiigi. Ühelt poolt pakub 1980ndatel valmimisjärgselt riikliku preemiaga tunnustatud Väike-Õismäe selget alusstruktuuri edasisteks arenguteks. Teiselt poolt on see ringil põhinev planeering ka piiranguks, mis tekitab illusiooni toimivast tervikust, kuid kus sarnaselt teistele modernistlikele elamualadele keskkond ja tänapäevane elu alles otsivad ühist keelt.

Visioonivõistluse tööd on pärast Väike-Õismäe laupäevast näitust üleval Eesti Arhitektuurimuuseumis 12.-30. Septembrini.

Fotod ja joonised meedias kasutamiseks on allalaetavad siin

Tallinna arhitektuuribiennaal 2013: Taaskasutades nõukogude ruumipärandit
4.-30. september 2013, Tallinn

Tallinna arhitektuuribiennaal on rahvusvaheline arhitektuuri ja linnaplaneerimise foorum, mis jätkab uuenenud ja värskes vormis 1990ndatel alguse saanud Põhjamaade arhitektuuritriennaali traditsiooni. TABi eesmärk on arhitektuuri kui kvaliteetse ehitatud keskkonna propageerimine avalikkuse hulgas ja kohaliku arhitektuurikultuuri edendamine. TAB on mitmekesise programmiga arhitektuurifestival, mis soodustab eesti ja välisarhitektuuri ning arhitektide ja laiema avalikkuse sünergiat kontaktide loomise ja ideedevahetuse kaudu. Selleaastast TABi kureerivad on noored arhitektid arhitektuuribüroost b210 (Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi, Karin Tõugu, Kaidi Õis) ja organiseerib Eesti Arhitektuurikeskus.