Tartu noore kunsti oksjonil tehti ajalugu

07. oktoober, 2018

4. oktoobril toimunud üheksateistkümnendal Tartu noore kunsti oksjonil müüdi 68-st enampakkumisel olnud tööst 60. Ajalugu tehti Edward von Lõnguse töö „President Pätsi mitu nägu“ müügiga, mille hind tõusis 1000eurosest alghinnast 13 050 euroni. Tegemist on noore kunsti oksjoni kõigi aegade kõige kallima ostuga, millele tehti nii oksjonisaalis kui Osta.ee keskkonnas kokku 84 pakkumist.

74 pakkumisega tegi väga suure tõusu läbi ka Madis Oru „Katusemaastik” (350eurose alghinnaga töö müüdi 2150 euroga).

Lisaks tegid suure tõusu läbi veel Regina-Mareta Soonseina töö „Kood” (590eurose alghinnaga töö müüdi 2322 euro eest), Edward von Lõngus teinegi töö „Metsa riigile” (1000eurose alghinnaga töö müüdi 2300 euroga) ning Alvar Reisneri „Maja ja lennuk” (600eurose alghinnaga töö müüdi 2110 euroga). 

Seekordsel oksjonil jäi müümata vaid kaheksa tööd 68-st, mis on vähim seniste oksjonite ajaloos. Oksjonisaalis tehtud pakkumistega osteti kokku 23 tööd, Osta.ee keskkonnas läks müügiks 37 tööd.

Tartu Loomemajanduskeskuse juhi Reigo Kuivjõgi sõnul oli seekordne oksjon fenomenaalne. „Nii hullu kauplemist ja kunstihuvi pole ma veel näinud. Mul on äärmiselt hea meel, et noored kunstnikud, kes üldjuhul elavad pigem kehvades rahalistes oludes, saavad lõpuks oma teoste eest väärilist tasu,“ lisas Kuivjõgi. 

Kokku esitati üheksateistkümnendat korda toimuvale noore kunsti oksjonile 220 tööd 109  erinevalt kunstnikult. Oksjonile valis komisjon 68 tööd 54 kunstnikult, sellest 52 tööd läks müüki saalioksjonil ja 16 samal ajal toimuval veebioksjonil Osta.ee-s.

Oksjonitöid tutvustasid Andreis Keili valmistatud videotel kunstiteadlased Indrek Grigor ja Joanna Hoffman. Meelelahutuslikku õhtut juhtis Reigo Kuivjõgi.

Tartu noore kunsti oksjon toimub Tartu Loomemajanduskeskuse algatusel igal kevadel ja sügisel juba alates 2009. aastast. See on noorte kunstnike loomingu tutvustamisele ja müügile pühendunud kunstioksjon, mis pakub põnevat ja head kunsti nii algajale kunstiostjale kui ka pühendunud kollektsionäärile.

Foto: Lilian Lukka