TeamLab@Rapla Tekstiililabor, et muuta maailma

30. aprill, 2019

TeamLab ilmub alati seal, kus otsitakse uusi ideid, lahendusi probleemidele või kinnitust mõtetele, mis ammu meeles mõlkunud. 

29. aprillil toimus Raplas ühepäevane töötuba, mille fookus oli suunatud tekstiili tootmisjääkide uuskasutusele. TeamLab@Rapla pakkus üheks päevaks koostööplatvormi tootjatele ja käsitöömeistritele.

Tekstiililabori päeva juhatas sisse Reet Aus, kelle kogemus tekstiili uuskasutamises on hindamatu ja inspireeriv. Loomulikult on kõrgem pilotaaž muuta tootmisprotsesse ja ärimudeleid selliseks, et jäätmete ja laovarude osa oleks võimalikult väike. Tarbijana võiksime me kõik olla igapäevaelus teadlikumad, et tarbides vähem ja eelistatult väärindatud materjalidest tooteid, säästame ressursse ning hoiame keskkonna puhtamana.

Omanimelise rõivabrändi Reet Aus kõik tooted on loodud tekstiilijääkide uuskasutuse või vanade rõivaste taaskasutuse põhimõtteid järgides.

Rõivatööstuse telgitagused massilise ületootmise ja jäätmete hulga osas on hirmutavad ning võtavad uute rõivaste ostmise isu pikaks ajaks ära.

Siit siis ka kinnitus teema olulisusest ning välja koorus ka otsene põhjus, miks oldi kokku tuldud.

Ürituse ettevalmistusse olid kaasatud ka kohalikud tootmisettevõtted. Mitmed neist olid oma tootmisjääke praktiliseks tööks jaganud, kuid mõned olid ka kohale tulnud, et ise jagada informatsiooni oma tootmisprotsessi ja tekkivate tekstiilijääkide osas ning esitasid ka väljakutseid jäätmete väärindamiseks.

Siinkohal tõstaksin eraldi esile osaühingut Ketecor, mis igapäevaselt toodab aknakatteid. Ettevõttel tekib tootmisprotsessis pidevalt tekstiilmaterjalide jäätmeid, küll juurdelõikuses või siis defektide tõttu. Ettevõtte esindaja veetis mitu tundi meeskondi nõustades, et leida sobivaid ja jätkusuutlikke ideid toodetele, mis saaks tootmis väljapraagitud materjali uuesti kasutusse võtta. Kokku töötasid pooled meeskondadest Ketecori tootmisjääkidest tooteid arendades. Jääb loota, et mõne meeskonna idee ka ettevõtte toel rakendamist leiab.

Lisaks Ketecor OÜ-le oli kohapeal esindatud ka Trixel OÜ, mis toob maale ja müüb erinevaid õmblustarvikuid, kuid ka siis näitab tihti laoseis punast tuld ning otsitakse võimalusi näidiste, praaktoodete või muul põhjusel sobimatu kauba realiseerimiseks.

Oma tootmisjääke jagasid töötoa jaoks kohalikest tootmisettevõtetest veel Violante Mööbel OÜ, Uniplast OÜ ning teiseringi toodete vahendaja Sõbralt Sõbrale Rapla.

Üle kolmekümne käsitöömeistri, disaineri ja taaskasutusentusiasti genereerisid uusi ideid kohapeal pakutud materjalidest. Kokku esitleti 12 ideed, millest 6 ideed leidsid kuni 4-liikmelised meeskonnad ja mentorite juhendamisel tehti tõsist arendustööd.

Mentoritena panustasid Laura Adamson, Adamson Lifestyle brändi omanik, Triin Simkin disanibrändi Ode Disain omanik. Mõlemad rõivakunstnikud on samuti uuskasutuse pooldajad ka oma kollektsioone luues.

Tööd tehti sel päeval kõvasti, sest hindamiseks esitleti meeskondade poolt lausa kaheksateistkümne toote prototüübid.

Nende seas oli nii rõivaid eelkooliealiste poiste jaki näol, meestele mõeldud aksessuaare raha ja dokumentide hoidmiseks, kikilips, tekstiilist kuplitega valgustid, erineva disainiga lauaplated, kotid nii poes käimiseks kui ka  kosmeetika hoidmiseks või piknikuks, telefonikate, õuemööbel, päikesesirm jpm

Võitjaks kuulutati meeskond KUUT, mis käsitles teemat kõige laiemalt. Ideeks on luua koolituskeskus, kus läbi praktiliste töötubade, mis kõik eranditult baseeruvad uuskasutusel ja taaskasutusel, tõsta teadlikkust ja õpetada osalejaid ise taaskasutusmaterjalidest asju looma.

Meeskond KUUT

TeamLabi jooksul töötas meeskond KUUT välja viie õpitoa teemad: meisterda ise telefonivutlar, kikilips või rahatasku, poe- või piknikukott, disaini ümber oma vana kampsun.

Auhinnaks on nüüd kasutada 8 tundi mentorlust Reet Ausi poolt, et veelgi laiendada oma teadmisi ja täiendada loodava KUUT keskuse kontseptsiooni.

Soovime idee eestvedajale Anna Lutterile edu ning hoiame ka kõigil teistel alustatud ideedel nende arengus silma peal.

Pika päeva lõpuks oli mõnus rahulolu, et TeamLab muutis maailma veidikene jälle puhtamaks.

Loov Eesti poolt käisid Raplas Kersti Kilg, Merilin Laager ja allakirjutanu. Loov Eesti partneriks ürituse korraldamisel oli MTÜ Väärt Raplamaa Toode, mis koondab väikeettevõtjate koorekihi piirkonnas.

TeamLab on osa Loov Eesti+Maa II projektist, mida rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondist loomemajanduse arendamise meetmest.

 

Eva Leemet