Teeõhtu on loomeinimestele nagu pehme maandumine ärimaailma

24. veebruar, 2019

Teeõhtu on loomeinimestele nagu pehme maandumine ärimaailma. Kohe ei saa rääkida ärimudelitest ja müügikanalitest ning tegelikult polegi mõtet, sest loomeettevõtja jaoks on need teemad algul pigem keerulised, kui lihtsad ja loogilised.

Mitteformaalsete teeõhtutega alustasime 2017. aastal. Esmakordne kohtumine toimus mere ääres, Toila Sadamasalongis. Kohale kutsusime loomeettevõtjaid üle Eesti, et arutada nende lugude — õnnestumiste ja ebaõnnestumiste üle. Loomeettevõte kasv on üsna sarnane loomeprotsessile: inspiratsioon, sõprade tugi, avastused, vigadest õppimine ja pidev kasv, samas endale ja enda arusaamadele truuks jäämine. Need on ilusad lood, mida inimestele meeldib kuuluta ja nende üle arutleda. Need on lood, kust õppida ja end võrrelda ning tänu millele loomemajanduse teeõhtute sari  ka populaarseks osutus.

Teeõhtud lubasid meil arutleda keeruliste teemade üle, aga vabas vormis ja raamideta. Kes olid külalised?

  • Pavel Sidorenkoga viisime kokku tööstusdisaini ja käsitöö, selgitades, mis on loomemajandus ja miks see oluline on. Rääkisime sellest, kuidas traditsioonidest kasvavad välja trendid.
  • Ampstükkiga vestlesime, kuidas isiklikest vajadustest võib sirguda välja ettevõte.
  • SprayPrinteriga arutasime, kuidas väga noor ettevõte saab minna rahvusvahelisele areenile.
  • Oksana Tanditi ja SOMAga arutasime moetrendide ja selle äri spetsiifikate üle.

Peamine sõnum, mida teeõhtutega soovisime edasi anda, oli, et sõltumata praegusest ettevõtja asukohast saab viia loomeäri rahvusvahelisele areenile. Ja üks hea nipp, kuidas kohalikku kogukonda aktiveerida: kutsusime alati ühe loomeettevõtja, kel on side Ida-Viruga, näiteks töö-, elu või- sünnikoht. See kandis edasi tõelist teeõhtu atmosfääri ja aitas külalistel suhestuda esinejatega

Artikli autor: Jana Pavlenkova, Prototroni juht ja Ida-Virumaa aktivist