Ühendasime Eesti teadmised ja Gruusia loovuse

23. jaanuar, 2020

Loov Eesti on  2016. aastast alates koostöös Creative Caucasusega arendanud loomemajandust ja loomeettevõtlust Gruusias. 20.jaanuariks jõudsime piirkonna esimese veebipõhise startup kiirendi avamiseni Gruusias.

PESA Virtual Academy on 12 nädalat vältav programm, kus startup ettevõtted saavad iseseisvalt videoloengute kaudu omandada teadmisi oma ettevõtte arendamiseks. Iganädalased kodutööd, mis oma sisult tähendavad olulisi otsuseid ettevõtte kujundamisel, ja kord kuus toimuvad praktilised töötoad ning mentorkohtumised tagavad motiveeritud meeskonnale turvalise kiirenduse startup-i arendamisel.

Programmi ettevalmistamisel osalesid startup kogukonna juhendamise kogemusega Eesti koolitajad ja eksperdid Indrek Põldvee juhendamisel.

Veebipõhise arendusprogrammi kogemus on Loov Eestil alates 2011. aastast, mil avasime esimese veebipõhise inkubatsiooniprogrammi Eesti disainiettevõtetele. Praeguseks on Eesti ettevõtjatele loodud 2 erinevat programmi ja vilistlasettevõtteid rohkem kui 130.

Eestis on need programmid ennast igati õigustanud ja nüüd jääb vaid oodata, kuidas Gruusia ettevõtjad selle metoodikaga suhestuvad.

Huvi pilootprogrammiga liitumiseks oli väga suur, kokku laekus 58 avaldust üle kogu riigi. Hindamiskomisjon hindas idee innovaatilisust ja turu nõudlust, kuid ka meeskonda ja programmi sobilikkust konkreetse idee arendamiseks.

Kui esialgselt oli plaan pilootprojekti värvata 10 startup-i, siis väga suure nõudluse tõttu sai vastu võetud 15 ettevõtet.

Esmakohtumisel tutvustasid kõik ettevõtted oma äriideid – mis on probleem, mida nad lahendavad, mis on nende poolt pakutav lahendus ning mis kompetentsidega on meeskonna liikmed, kes idee elluviimisel töötavad.

Ettevõtjad asuvad lahendama keskkonnaprobleeme, tööjõu paindlikku värbamist,  pakutakse uuenduslikke haridusprogramme, luuakse online platvorme ja mobiilirakendusi turismis, toitlustuses, meditsiini- ning iluteenuste valdkonnas.

Emotsioonid olid laes nii korraldajatel kui ka ettevõtjatel.  Väga tihedas konkurentsis valituks osutunud startup-id on motiveeritud ja pühendunud programmis osalemisele. Ideede ja meeskondade kvaliteet on oodatust kõrgem.

Esimene praktiline töötuba oli pitchingu alaste teadmiste parandamiseks.  Avaliku esinemise koolitaja Ragnar Siil tutvustas esinemise põhialuseid ning analüüsis kõiki kuuldud esitlusi. Saadud teadmised ja personaalne tagasiside oli ettevõtjate poolt oodatud ja väärtuslik. 

Juba kahe nädala pärast kohtutakse uuesti Tbilisis ning selleks ajaks on läbitud ärimudeli ja storytellingu koolitused ning toimuvad samades valdkondades praktikumid ja mentorsessioonid.

PESA Virtual Academy DEMO DAY  toimub Tbilisis 3.aprillil, kus investoritest koosnev žürii valib välja 2 parimat startup-i, kes saavad võimaluse osaleda Tallinnas, 28.-29.mail 2020, Latitude59 konverentsil ikka selleks, et oma startup-i tutvustada ning püüda investorite tähelepanu.

 

Projekti rahastab Välisministeerium arengu- ja humanitaarabi vahenditest